בעיות אוזניים ומצבים בריאותיים קשורים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

יבלת ויראלית

מה אומרות האוזניים על מצב הבריאות?כשהאוזניים מקבלות מראה מעט שונה, כואב או מגרד, זה יכול להיות סימן למצב בריאותי חריג, כגון מחלת לב. מדענים אינם יודעים להגדיר בבירור את הקשר בין בעיות אוזניים לבין מצבים בריאותיים חמורים, ולא כל אדם שסובל מבעיות אוזניים חווה בהכרח בעיות בריאות.

אך כשמופיעות בעיות אוזניים, יש להתייעץ עם הרופא. מאמר זה סוקר את הסימנים הנפוצים למצבים בריאותיים חריגים, המתחילים עם בעיות אוזניים, והמתרחשים בעיקר בקרב תינוקות וילדים.

קפלים או חורים באוזניים

תינוקות יכולים להיוולד עם מצבים בריאותיים המשפיעים על התפתחותם. אחד ממצבים אלו נקרא תסמונת בקווית-ויידמן, הגורמת לקמטים או חורים קטנים סביב האוזן. התינוק עשוי אף להיות גדול מהרגיל, עם לשון גדולה וסוכר נמוך בדם.

תסמונת זו אינה גורמת לבעיות בריאותיות משמעותיות בקרב רוב הילדים הסובלים ממנה, אך ככל שהילד גדל, צד אחד של גופו עשוי להיות גדול יותר מהשני, וסביר להניח שגידולים מסוימים יתפתחו בגופו.

מיקום נמוך של האוזניים

שני המצבים הבריאותיים הנפוצים יותר הקשורים למצב זה של האוזניים הם תסמונת דאון ותסמונת טרנר. בעיות עם הכרומוזומים גורמות לשתי התסמונות. לילדים עם תסמונת דאון יש גם הבדלים פיזיים אחרים ובעיות התפתחות.

תסמונת טרנר עשויה לגרום לבעיות התפתחות הראש והצוואר, ובעיות צמיחה וגיל ההתבגרות. מצב בריאותי נוסף הוא תסמונת ג'ייקובסן, העלולה אף היא לגרום למיקום נמוך של האוזניים ובעיות התפתחות.

העדר אוזניים חיצוניות

זהו מצב נולד, ורופאים אינם בטוחים מה גורם לו, אך השפעות סביבתיות ונטילת תרופות מסוימות במהלך ההיריון עשויות להשפיע על לידת תינוק ללא אוזניים חיצוניות.

המצב עלול להתפתח מעצמו או בשילוב עם מחלה גנטית נוספת. במרבית המקרים, רופאים יכולים ליצור אוזן חיצונית באמצעות ניתוחים פלסטיים.

צורת אוזן חריגה

גם אם המצב מתבטא ב"תג עור" על האוזן בלבד, הוא עלול להוות סימן לבעיה בתפקוד הכליות, שכן כליות התינוק מתפתחות במקביל לצמיחת האוזניים.

אם הרופא מבחין במצב זה אצל תינוק שזה עתה נולד, הוא יבדוק את הכליות או יבצע סריקת אולטרסאונד על מנת לבחון את המצב מקרוב.

צלצולים באוזניים (טינטון)

מצב זה נגרם במרבית המקרים כתוצאה ממצב הקשור ישירות לאוזניים, כגון הצטברות שעווה או שהות בסביבת רעשים חזקים. אך צלצולים באוזניים עשויים אף להוות סימן לבעיה עם מפרק הלסת והחיבור לגולגולת, או פגיעה בצוואר או בראש.

אם אנשים שומעים צלצולים, זמזומים, רעשים חזקים, או חווים לחץ באוזניים, עליהם להתייעץ עם הרופא על מנת לברר את הגורם.

גרודי אוזניים

זיהום פטרייתי או גירוי באוזן גורם במקרים רבים לגרודי אוזניים. סיבה נוספת אפשרית היא פסוריאזיס, אשר מתרחשת כשהמערכת החיסונית של הגוף תוקפת בטעות את העור.

מצב זה עלול להיות כואב ביותר ולהתרחש על תנוך האוזן, שם העור דליל. הגרוד עשוי להתרחש מחוץ לאוזן ולגרום להצטברות עור מת המקשה על השמיעה. לא קיימת תרופה לפסוריאזיס, אך הרופא יכול לסייע בהתמודדות עם התסמינים.

כאבי אוזניים – מצב זה עשוי להוות סימן לזיהום באוזן או בגרון, הצטברות שעווה או נוזל, בעיות שיניים או הפרעת שחיקת שיניים. יש להתייעץ עם הרופא אם לגבי כאבי אוזניים המופיעים עצל מבוגרים או ילדים, שאינם משתפרים כעבור יום או יומיים, או המלווים בחום, הקאות, כאבי גרון, הפרשה מהאוזן או נפיחות מסביב. יש להתייעץ גם עם רופא הילדים אם התינוק מתחת לגיל חצי שנה ונראה שהוא סובל מכאבי אוזניים.>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן