אמונריאה ראשונית

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

אמונריאה ראשונית

אמונריאה ראשוניתעיכוב בהופעת המחזור החודשי יכול לגרום לחששות מרובים. מדוע המחזור החודשי מתעכב? האם צפויה פגיעה תמידית בפוריות? מה יכולה להיות הסיבה הרפואית למצב? המינוח הרפואי המתאר היעדרות מחזור חודשי הוא "אמונוריאה".

אמונוריאה שניונית מציינת את היעלמות המחזור לאחר הופעתו (למשל: במהלך הריון), ואילו אמנוריאה ראשונית היא חוסר הופעת מחזור בגיל ההתבגרות, כפי שקורה לנערה המודאגת המגיעה בליווה אימה אל הרופא.

אמונוראיה ראשונית מוגדרת כחוסר הופעת מחזור בגיל 15 (יש כאלו המאחרים את הגיל עד ל – 16), או גיל 13 אם לנערה אין סימני מין משניים אחרים: התפתחות שדיים, שיעור, וכדומה. חוסר הופעת סימני מין משניים יכול להצביע על בעיות שקשורות לאי הופעת המחזור ויצירה מופחתת של הורמוני מין. בגיל 15 לכ – 97% מהנשים כבר הופיע המחזור החודשי.

סיבות נפוצות לאמונוראיה ראשונית

סיבה חשובה לאי הופעת מחזור היא הפרעה ביצירת השחלות. שחלות שאינן תקינות לא מאפשרות את ייצור ההורמונים החיוני למחזור התקין. הפרשה של אסטרוגן ופרוגסטרון משפיעה על רירית הרחם להתפתח ולנשור, והיעדרות הורמונים אלו תביא בהכרח לאמונוריאה. אי יצירה של שחלות מופיעה במספר תסמונות גנטיות. הסיבה הנפוצה ביותר היא תסמונת המכונה "תסמונת טרנר".

בתסמונת טרנר האישה נולדת עם כרומוזום X יחיד, בניגוד לזוג כרומוזומי ה – X המצוי בתאי אשה רגילה. תסמונת טרנר מופיעה כמגוון רחב של סימנים גופניים ופיזיולוגים שונים, ובכלל זה אמנוריאה ראשונית. הפרעות גנטיות וכרומוזומליות נדירות אחרות יכולות לגרום גם כן להופעה חיצונית נשית, אך חוסר הופעת מחזור חודשי, כמו הפרעה בקולטנים לטטוסטרון, ועוד.

סיבות אנטומיות יכולות להיות גם הן הסיבה לאי הופעת מחזור. אחת הסיבות הנפוצות לאמנוראיה ראשונית היא קרום בתולין שאינו מחורר. באופן רגיל, הדימום המופיע במחזור החודשי יוצא מגוף הנערה דרך פתחים קטנים הקיימים בקרום הבתולין, גם לפני קיום יחסי המין.

במצב של קרום בתולין שאינו מחורר הנערה חשה כאבי בטן מדי חודש, אך לא מופיע דימום. הכאבים נגרמים כתוצאה מהצטברות הדם בחלל הנרתיק. סיבה אנטומית נדירה יותר לאי הופעת מחזור היא חוסר התפתחות מולריאנית. הצינורות המולרייאנים הם המבנים העובריים המתפתחים מאוחר יותר לרחם ולחצוצרות, ולחלקו העליון של הנרתיק. בחוסר התפתחות מולריאנית לא יופיע המחזור החודשי למרות השינויים ההרומונליים התקינים – בגלל חוסר היווצרות הרחם.

סיבות אחרות לאי הופעת מזור מסווגות מבחינה רפואית תחת האבחנה של אמונוראיה שניונית. כלומר – הן מופיעות בעיקר בנשים שכבר קיבלו מחזור בעבר, אך יכולות לגרום לאי הופעת מחזור גם מלכתחילה בנערות מתבגרות. בין הסיבות הנפוצות לאמונוריאה שניונית ניתן למנות את מחלת השחלות הפוליציסטיות, הפרעה בהפרשת הגונדוטרופינים מהמוח (כפי שקורה, למשל, באנורקסיות) וכמובן גם הריון.

אבחנה של אמונוריאה ראשונית

ניתן להציע אלגוריתם קצר, המובא בספרות הרפואית, ומסייע בבירור האבחנה של אמנוריאה ראשונית. ראשית, כדאי לבדוק באמצעות בדיקה גופנית האם לנערה אכן יש רחם. במידה ולנערה אין רחם תקין – ככל הנראה מדובר בחוסר התפתחות מולריאנית, הפרעה גנטית או כרומוזומלית.

במקרה כזה ניתן להמשיך את הבירור באמצעות בדיקת כרומוזומים ואמצעי הדמייה – ובייחוד אולטרא-סאונד. במידה ולנערה יש רחם כדאי לבדוק בבדיקה גופנית האם הנרתיק מסתיים במחיצה – אם כן, ככל הנראה מדובר בבעיה אנטומית הקשורה בקרום בתולין שלם, או מחיצה נרתיקית.

לנערה שלא סובלת מבעיות אלו ההתייחסות הרפואית דומה להתייחסות לאישה עם אמונוריאה שניונית, שכבר קיבלה מחזור בעבר. נוכחות של שדיים מפותחים יכול להצביע על הפרשה הורמונלית תקינה מהשחלות, ולעומת זאת הפרשה הרומונלית בלתי תקינה, עם היעדר או עודף אסטרוגן, מצביעה על מחלות אחרות הפוגעות במחזור החודשי.

הבירור מתבסס, לכן, עד היסטוריה רפואית (האם יש כאבי בטןמחזוריים?), בדיקה פיזקילית של הנרתיק, הרחם והשדיים, בדיקות דם לרמות הרומונים, ובדיקת הדמייה. לעיתים נעזרים גם בבדיקות תגר לאסטרוגן ופרוגסטרון, לבחון האם מתן חיצוני של הורמונים אלו משרה מחזור.

טיפול

הטיפול באמונוריאה ראשונית תלוי כמובן בסיבה לאי הופעת המחזור. כאשר מתגלה שלנערה אין רחם (חוסר היווצרות מולריאנית), הרי שאין טיפול אפקטיבי, ומחזור רגיל לא יופיע בשום מצב. לעיתים קרובות המתנה ללא טיפול היא הדרך הרפואית המועדפת – והמחזור שבושש להגיע בעקבות חוסר הבשלה הורמונלית יופיע בסופו של דבר.

במקרים של קרום בתולין בלתי מחורר יצירת פתח זעיר בקרום תפתור את הבעיה. ברוב הבעיות הגנטיות והכרומוזומליות לא ניתן לטפל, והאישה תוותר ללא מחזור וללא יכולת להיכנס להריון ספונטני, אם כי תוספים הורמונליים חשובים לבריאות האישה והתפתחותה, ברוב המקרים.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן