שירותי בריאות בישראל

בדיקת ארטרוסקופיה

ארטרוסקופיה בדיקת ארטרוסקופיה היא הליך כירורגי אשר מאפשר לרופא להתבונן בחלק הפנימי של המפרק באמצעות מכשיר צפייה דק הנקרא ארטרוסקופ.

הבדיקה מאפשרת לרופא להתבונן על המשטחים המשותפים למפרקים ועל הרקמות הרכות המקיפות אותם, כגון רקמה המחברת עצם לעצם, ורקמה קשה המכסה את קצות העצמות במפרקים (הסחוס) ומספקת כרית בין העצמות.

הליך זה עשוי לשמש על מנת לאבחן בעיה משותפת, לבצע ניתוח לטיפול בבעיות מפרקים, להסיר גוף זר או לפקח על מחלה ויעילות טיפול רפואי. הבדיקה מבוצעת בדרך כלל בברך, בכתף ובקרסול. בהתאם לצורך, היא עשויה להתבצע אף על הירך, המרפק ושורש כף היד.

לאלו מטרות משמשת הבדיקה?

בדיקת ארטרוסקופיה משמשת על מנת להעריך ולאבחן בעיה משותפת, כאשר תוצאות בדיקה גופנית ובדיקות אבחון אחרות, כגון צילומי רנטגן, בדיקות דם, סריקות CT או MRI, אינן חד משמעיות. בנוסף, משמשת הבדיקה לשם ביצוע ניתוח לטיפול בבעיה משותפת.

דוגמאות למצבים בריאותיים בהם מבוצעת בדיקת ארתרוסקופיה:

תהליך בדיקת ארטרוסקופיה

הבדיקה מבוצעת בדרך כלל באמצעות רופא המתמחה בעצמות, שרירים וניתוח משותף אורתופדי. הנבדק מתבקש להסיר את כל התכשיטים וללבוש חלוק בית חולים. ייתכן שינתנו תרופות הרגעה זמן קצר לפני ההליך על מנת לסייע למטופל להירגע. בהתאם לצורך, העור סביב המרפק עשוי להיות מגולח.

בין אם הבדיקה מבוצעת תחת הרדמה כללית או מקומית, מומחה להרדמה ינהל את תהליך ההרדמה. הרדמה כללית תגרום לחוסר הכרה במהלך הבדיקה. קצב הלב, לחץ הדם והנשימה יהיו תחת פיקוח לאורך כל הבדיקה. אם מבוצעת הרדמה מקומית, יוזרק חומר הרדמה לתוך האזור הנבדק, אשר ישתק אותו, בעוד שהמטופל יחוש רגיעה ונמנום אך יישאר בהכרה.

בדרך כלל מבוצעת הבדיקה כאשר המטופל שוכב על גבו, תלוי באיזה חלק מבוצעת הבדיקה. בהמשך מוחדר מכשיר הארתרוסקופ לתוך המפרק דרך חתך קטן בעור. המכשיר מחובר למקור אור ומצלמת וידיאו אשר משדרת תמונות על מסך.

תמונות מוגדלות אלו מספקות תמונה ברורה של המפרק. לעיתים נוטל הרופא דגימת רקמה לשם בדיקתה. אם מבוצע ניתוח במהלך הבדיקה, מכשירים נוספים יוחדרו לתוך המפרק דרך חתכים קטנים אחרים.

במהלך הבדיקה, ובהתאם לממצאי התמונות, הרופא עשוי לכופף, להרחיב ולמקם מחדש את המפרק על מנת להתבונן בו מזוויות שונות. קלטות הוידיאו או צילומי המפרק עשויים להילקח על מנת לבצע בדיקה חוזרת.

בסוף הבדיקה, נסגר החתך הקטן עם תפרים. תלוי באזור בו בוצעה הבדיקה, יתכן שיהיה צורך להשתמש בסד, במתלה או קביים לשם תמיכה בתנועה בזמן ההתאוששות.

לאחר הבדיקה, יתכן שיהיה צורך לנוח במשך מספר ימים. לא ניתן לנהוג במשך יממה לאחר הבדיקה, תלוי באיזה חלק בגוף היא בוצעה, ואיזה סוג הרדמה ניתן. אם התפרים אינם נספגים, הם יוסרו בתוך שבוע עד עשרה ימים.

קרח, הגבהת המפרק ותחבושות עשויים לשמש על מנת להפחית כל נפיחות, ומשככי כאבים ניתנים כדי להקל על כל כאב או אי נוחות. יש להתייעץ עם הרופא בנוגע לפעילות גופנית ושיבה לפעילות רגילה.

משך בדיקת ארתרוסקופיה תלוי במה שנעשה. היא עשויה לארוך רבע שעה בלבד, אך עשויה לארוך אף שעה או יותר.

סיכונים של הבדיקה

סיבוכים אינם נפוצים בבדיקת ארטרוסקופיה. לעיתים תיתכן נוקשות במפרקים או כאבי פרקים ארוכי טווח. עלול להתרחש דימום בתוך המפרק, במיוחד אם הבדיקה הייתה כרוכה בניתוח.

קיים סיכוי קטן של זיהום, היווצרות קריש דם באזור הפגוע או נזק לעצב או למפרקים. בנוסף, קיים סיכון קטן לגרימת נזק למבנים בתוך המפרק.

במקרים נדירים, מצב רציני הנקרא תסמונת תא עלול להתרחש אם מצטבר לחץ בתוך תא השריר, בדרך כלל בחלק הקדמי של הזרוע. כאשר זה קורה, יש צורך בטיפול רפואי מיידי על מנת לשחרר את הלחץ.

במקרים נדירים מאוד, עלול להתרחש מוות כתוצאה מסיבוכי הרדמה כללית.

תוצאות הבדיקה

לאחר בדיקת ארתרוסקופיה, הרופא יכול לקבוע את מצב המפרק תקין או פגוע. בדרך כלל ידון הרופא עם המטופל לגבי התוצאות מיד לאחר הבדיקה. לאחר שהרופא מעריך את התוצאות, ניתן לקבוע טיפול המשך ולהמליץ על טיפול רפואי, פיזיותרפיה או ניתוח.

>

Exit mobile version