בדיקות דם לקביעת רמות אשלגן

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בדיקת דם לאיתור רמות אשלגן

בדיקת דם לאיתור רמות אשלגןבכמויות הנכונות, המינרלים באשלגן מסייעים לעצבים ולשרירים "לתקשר" זה עם זה, ולהניע חומרים מזינים לתוך פסולת העוזבת את התאים, בתהליך המסייע לתפקוד הלב. מחלות כליות הן גורם נפוץ לרמות גבוהות של אשלגן.

רמות גבוהות או נמוכות עלולות לגרום לבעיות לב. אשלגן נמוך עשוי לגרום להתכווצויות שרירים. בדיקות דם קבועות בודקות את רמות האשלגן, ואם אחד, או כל המצבים הבריאותיים האלו נוכחים, הרופא מבצע בדיקת דם מיוחדת, לבדיקת הטווח של רמות האשלגן.

מהו אשלגן?

זהו חומר מזין הנמצא במספר מזונות. מספר מאכלים המכילים שפע אשלגן כוללים:

  • אבוקדו
  • בננות
  • סלק
  • תפוזים ומיץ תפוזים
  • דלעת
  • תרד.

לאשלגן יש יתרונות רבים כמינרל חיוני לשליטה על כמות הנוזלים בגוף. מינרל נוסף הוא נתרן. שפע נתרן, המגיע לגוף בעיקר על ידי מלח, גורם לגוף לאגור נוזלים. מצב זה עלול להוביל ללחץ דם גבוה ובעיות בריאותיות אחרות.

אשלגן מאזן את השפעות הנתרן ומסייע לשמירת רמות נוזלים בטווח מסוים. הגוף צריך לשמור על כמות מסוימת של אשלגן בדם, החל מ-3.6 ועד ל-5.2 מילימול לליטר.

חשיבות בדיקת דם לקביעת רמות אשלגן

הרופא מזמין את בדיקת הדם כשהוא חושד שרמות האשלגן גורמות לבעיות בריאותיות כגון מחלת כליות; לחץ דם גבוה; או סוכרת סוכרתית, שהיא סיבוך רציני של סוכרת.

כל מצב מטופל עם משתנים, תרופות שגורמות לגוף לייצר מים ונתרן, וגורמות להשתנה תכופה. בנוסף לרמות אשלגן, הבדיקה עשויה לבדוק את הדם לנוכחות כלוריד, נתרן, וחנקן אוריאה (BUM).

משמעות התוצאות

בהתאם למעבדה, תוצאות בדיקות הדם חוזרות בתוך מספר ימים. הרופא עובר עם הנבדק על התוצאות, ואם רמת האשלגן גבוהה, המצבים הבריאותיים הבאים עלולים להתרחש:

מחלת כליותשהיא הגורם השכיח ביותר להיפרקלמיה.

מחלת אדיסון – כשבלוטות יותרת הכליה, הנמצאות מעל הכליות, ניזוקו ואינן מסוגלות לייצר מספיק הורמון חשוב שנקרא קורטיזול.

סוכרת מסוג 1 – במצב המצריך תכנית טיפול כדי למנוע סיבוכים.

מחלת שרירים – הקשורה ברוב המקרים לשימוש בסמים ואלכוהול, או שהיא נובעת מטראומת שרירים.

אם רמת האשלגן נמוכה, עלולים להתרחש מצבים בריאותיים כגון מחלת כליות; קטצידוזיס סוכרתית; וחוסר חומצה פולית, ויטמין B חשוב המסייע ליצירת תאים חדשים בגוף. היפוקלמיה עלולה להיגרם כתוצאה משלשולים; התייבשות; או שימוש יתר בתרופות מסוימות.

לעתים, דגימת דם עשויה להיות לקויה או שאינה מבוצעת כראוי, ומצב זה עשוי להשפיע על תוצאות הבדיקה. על מנת לוודא את האבחון, הרופא עשוי לבקש את הנבדק לבצע בדיקת דם שנייה. לחלופין, הוא עשוי לבקש בדיקת שתן.

חולים שכבר אובחנו עם מחלת כליות או מחלות אחרות, עשויים להתבקש לבצע בדיקות דם לקביעת רמות אשלגן, באופן קבוע.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן