בדיקה להערכת סיכון להתקף לב

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בדיקה להערכת סיכון להתקף לב לפי רמות חומצות שומן אומגה 3

בדיקה להערכת סיכון להתקף לב לפי רמות חומצות שומן אומגה 3בדיקה חדשה המודדת את רמת חומצת השומן אומגה 3 בדם מספקת מדד מבוסס להערכת הסיכון ללקות בהתקף לב. הבדיקה החדשה עשויה להוות חלק מבדיקות הדם הרגילות אותן אנו מכירים העוקבות אחר רמות הברזל והוויטמינים.

תוצאותיה של בדיקה זו עשויות ללמד אותנו הן על הסיכון להתקף לב והן על סיכון לבעיות נוספות כגון דיכאון, חרדה, בעיות נוירולוגיות שונות וכן על הפרעות אוטואימוניות, על סמך התוצאות ניתן להתאים את הטיפול המתאים והטוב ביותר על מנת לצמצם את הסיכון.

מהי הבדיקה?

מעבדה מיוחדת מבצעת בדיקת אומגה 3, ומומחים קובעים שהיא חשובה כמו בדיקות ממוגרפיה או בדיקות לחץ דם לאחר גיל חמישים. תוצאות הבדיקה משקללות את רמות חומצות השומן בדם והתוצאה מהווה "ציון" שהינו מדד הקובע את הסיכון של המטופל לסבול ממחלות לב. הבדיקה מתבססת על גילוי היחס הרצוי בין חומצות השומן בדם ומהו אחוז חומצות השומן ה"טובות" בדם המפחית את הסיכון ללקות בהתקף לב.

המדד הנורמלי מצביע כי מעל שמונה אחוזי חומצת שומן אומגה 3 מתוך כלל חומצות השומן בדם, מהווה מדד טוב, והמטופל נמצא מחוץ לטווח הסיכון, כאשר רמת האומגה 3 נמוכה מארבעה אחוזים, זהו מצב של סיכון גבוה.

הדעות חלוקות

הבדיקה מהווה אמצעי המאפשר לקבוע טיפול מתאים ומניעה באמצעות תוספת של אומגה 3, הבדיקה מאפשרת לרופא להנחות את המטופל באשר לדרך הפעולה המומלצת, שיכולה לשנות את המצב לטובה. למרות הממצאים המציגים ביסוס לבדיקה, ולמרות שגם רופאים משתמשים בה, עוד מוקדם לקבוע שהיא יכולה להחליף בקרוב את המדדים המקובלים כיום.

אף ארגון או איגוד רפואי מוכר לא אימץ את הבדיקה במדד רשמי, בקהילה הרפואית נמתחת ביקורת על פרסום הוכחות הצלחת הבדיקה, ונטען כי אלה אינן תקפות ומבוססות די הצורך, היות ומספר הנבדקים היה קטן מכדי להסיק מסקנות כה חד משמעיות.

חשיבות האומגה 3

חוקרים ורופאים רבים אכן סבורים כי לאומגה 3 השפעה על בריאות הלב וכי חשיבות חומצת שומן זו אינה פחותה מזו של הכולסטרול או הטריגליצרידים באשר להשלכות על מצב הלב, אולם קיים קיבעון של הממסד הרפואי לגבי הנושא, למעשה כבר כיום ישנן המלצות רשמיות של מוסדות רפואיים לצרוך דגים פעמיים בשבוע על מנת לספק אומגה 3 לגוף.

אמנם הקשר שבין אומגה 3 לבריאות הלב הוכח, אך טרם הוכח ההקשר הסיבתי, כלומר, לא כל מי שאוכל דגים מוגן ממחלות לב, ולא כל מי שאינו אוכל דגים יסבול ממחלת לב. אין הקשר קיים זהה בעוצמתו לקשר שבין חיידק למחלה.

לדוגמא, במצב כיום, ארגוני הבריאות אמנם מכירים בחשיבותה של האומגה 3 לבריאות, ובמיוחד לבריאות הלב, אך בדומה לחומרים חיוניים נוספים כגון ויטמין C, עדיין תקפה ההמלצה לצרוך ולקבל אותם באופן טבעי מהמזון המספק את כמות אומגה 3 הנדרשת.

המדד המצביע על תקינות רמת חומצת אומגה 3 בדם טרם אושר והוכח כבדוק ומבוסס באופן וודאי, ישנם מומחים הבטוחים כי הוא אכן מדויק, אךאחרים עדיין מטילים ספק בנתונים שהוצגו וקובעים את רמת האומגה 3 המומלצת בדם, לכן כרגע הבדיקה אינה מהווה תחליף לבדיקות הקיימות, אך יתכן שבעתיד, לאחר מחקרים, נוספים בנושא, הבדיקה תהווה תוספת משמעותית בכל הנוגע לניבוי מחלות לב.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תסמונת הלב השבור – מהי התסמונת? וכיצד היא קשורה לאהבה רומנטית?

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן