בית אבות משולב – בית לכולם

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בית אבות משולב - בית לכולם


בית אבות משולב - בית לכולםאין ספק שמעבר של קשיש לבית אבות יכול לשפר מאוד את רמת חייו. בית אבות מספק לקשיש את השירותים הרפואיים, החברתיים והסוציאליים להם הוא זקוק ובכך מקל על חייו.

עם זאת המעבר לבית האבות אינו תמיד קל וחלק, וטבעי שהקשיש יחשוש מהשינויים אשר יתרחשו בחייו, בכל זאת, מדובר בהעתקת מגורים למקום חדש ולא מוכר. עם זאת, במשך הזמן הקשיש מתרגל למעונו החדש ומרבית דיירי בית האבות מרוצים ממעברם אליו בסופו של דבר.

כאשר קשיש נכנס לבית אבות, כזה המיועד לעצמאיים לדוגמא, מצבו הבריאותי טוב והוא אינו נדרש לטיפול רפואי צמוד עקב מחלה או נכות כלשהם.

אך ישנו סיכוי שכאשר תחול התדרדרות במצבו הפיזי או הנפשי, תאלץ המשפחה להעבירו למסגרת אחרת – בית אבות סיעודי, למשל, ובכך להציבו בפני חששות עקב עזיבה של מקום אליו הוא התרגל, פעם נוספת.

התעוררות של חששות אלו אצל הקשיש אינה רצויה וודאי לא בריאה, במיוחד אם הקשיש מצוי במצב של התדרדרות פיזית או נפשית.

מהו בית אבות משולב?

מהסיבות אשר ציינו לעיל, הוקמו בתי אבות משולבים – מסגרות אשר משלבות בתוכן מספר מחלקות ייעודיות שונות, תחת קורת גג אחת.

בית אבות משולב כולל את המחלקות:

  • מחלקת עצמאיים ותשושים – מחלקה המיועדת לקשישים עצמאיים אשר מסוגלים לדאוג לצרכיהם, אך מעוניינים להימצא במסגרת תומכת ומגינה, המותאמת לגילם ולצרכיהם כגון השגחה רפואית וצוות מטפלות, וכן פעילויות חברה ותרבות. מחלקה כזו מתפקדת למעשה כבית אבות רגיל.
  • מחלקת סיעודיים – מחלקה המיועדת לקשישים אשר מוגדרים במצב סיעודי ועקב מצבם הרפואי זקוקים לסיוע וטיפול צמודים – זקוקים לסיעוד.
  • מחלקת תשושי נפש – מחלקה מיועדת לקשישים אשר אובחנו כחולי אלצהיימר, שיטיון, בעלי פגיעה מוחית ועוד. לרוב תהא זו מחלקה סגורה ונפרדת משאר המחלקות (בשל החשש שהקשישים יצאו ממנה ולא ידעו כיצד לחזור – מצב נפוץ בקרב תשושי נפש).

הגורמים המפקחים

בתי אבות משולבים נמצאים תחת פיקוח של גורמים שונים בהתאם למחלקה:

  • מחלקת העצמאיים נמצאת תחת פיקוחם של משרד הרווחה
  • מחלקת הסיעודייםומחלקת תשושי הנפש נמצאות בפיקוח משרד הבריאות

היתרונות של בית אבות משולב

כאשר חל שינוי לרעה במצבו הפיזי או הנפשי של קשיש השוהה במחלקת העצמאיים, ניתן להעבירו למחלקה המתאימה העונה על צרכיו החדשים, מבלי ב"לטלטל" את הקשיש ממוסד למוסד ובכך לערער עוד יותר את מצבו.

יתרון משמעותי נוסף למגורים בבית אבות משולב הוא התאמה לזוג הורים אשר מצויים במצבים בריאותיים ותפקודיים שונים האחד מן השניה. במקרים כאלו כל הורה ישוכן במחלקה המתאימה לו, מבלי להפרידם בעת הזיקנה, כך שהמעבר עצמו יהא קל יותר עבור שני בני הזוג וכך גם השהיה במקום לאורך זמן. יש בכך מן היתרון גם בעבור בני המשפחה אשר מעתה ואילך יגיעו לבקר את הוריהם במוסד אחד ולא ייאלצו לרוץ בין שני בתי אבות שונים.

יתרון אחר הוא כאשר קשיש מצוי במצב שהוא מוגדר גבולי – כלומר – ידוע או צפוי כי בעתיד הקרוב עלול לחול שינוי לרעה במצבו. בשלבים הראשונים ניתן לשכנו במחלקת העצמאיים, עד אשר לא יוכל עוד לדאוג לעצמו. בעת שחלה הרעה במצבו, ניתן יהיה להעבירו למחלקה הסיעודית, במהירות, ביעילות ובאותה מסגרת אשר מוכרת לו.

מימון בית אבות

חשוב לציין כי ניתן לקבל השתתפות כספית מצד המדינה לצורך מעבר לבית אבות על ידי פנייה למשרד הרווחה או משרד הבריאות:

  • עבור מעבר למחלקת העצמאיים יש צורך ב "השמה" של משרד הרווחה
  • לצורך מעבר למחלקה סיעודית או לתשושי הנפש, יש לפנות למשרד הבריאות לקבלת "קוד" גריאטרי

מצבו התפקודי של הקשיש נקבע על פי מצבו הרפואי וכן מצבו הנפשי ולפיכך גם נקבעת המחלקה אליה הוא מיועד. חשוב לציין כי את הקביעה כי קשיש הינו עצמאי או סיעודי קובע איש מקצוע בתחום (פיזיותרפיסט, מרפא בעיסוק או אחות) ואילו הקביעה כי הקשיש הינו תשוש נפש נעשית רק בידי מומחה מתחום הפסיכוגריאטריה בלבד.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן