מהי תזונת פליאו?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מהי תזונת פליאו?תזונת פליאו גורסת כי אכילה בשיטת האדם הקדמון, מאפשרת ירידה במשקל ומפחיתה את הסיכויים לחלות בסוכרת, מחלות לב, סרטן ובעיות בריאות אחרות. תזונה זו מכונה גם דיאטת איש המערות או דיאטת תקופת האבן, והיא מאופיינת בצריכה גבוהה של חלבונים, ותכנית אכילה עשירה בסיבים, אשר מבטיחה ירידה במשקל ללא צורך בהפחתת קלוריות מהמזון.

מאפייני תזונת פליאו

תזונת פליאו מבוססת על הנחת יסוד פשוטה לפיה יש להימנע מכל מה שהאדם הקדמון לא אכל, והיא מאפשרת מספר "רמאויות", במיוחד בהתחלה. כאשר אדם רק מתחיל להתרגל לתזונה זו, הוא יכול לאכול מה שהוא רוצה, בשלוש ארוחות בשבוע, המכונות "ארוחות פתוחות". או שהוא יכול לאתגר את עצמו ל"ארוחה פתוחה" אחת בשבוע.

לשם הקלת "שלב הכניסה" לתזונה זו והבטחת "תחזוקה" יציבה, ובהתאם לרמת המשמעת העצמית של כל אדם המעוניין בתזונה זו, ניתן בהתחלה להוסיף מעט תבלינים לתזונה כגון רטבים דלי שומן ומספר מתון של משקאות כגון קפה, בירה או יין. רמות ההגבלה עולות בהדרגה עד שהשינויים הופכים לדרמטיים יותר.

הכלל הנוקשה הוא כי יש להימנע לחלוטין מארוחות או מזונות מוכנים וארוזים. מזון מעובד נחשב בתזונה זו למילה גסה. כל הקניות והבישולים צריכים להיות טריים, ויש להצטייד בהם מההתחלה. בנוסף, מומלץ להקפיד על תרגול גופני מתון המסייע גם לירידה במשקל וגם לבריאות הכללית.

מה מותר ומה אסור לאכול?

בתזונת פליאו, ניתן לאכול הרבה בשר טרי רזה, דגים, עופות, פירות וירקות, ושומנים בריאים. בנוסף, ניתן גם לאכול ביצים; אגוזים וזרעים; ושמנים בריאים, כולל שמן זית ושמן קוקוס. יש להימנע מאכילת כל צורה מעובדת של מזון, ומאחר שהאדם הקדמון היה צייד ומלקט מזון, ולא חקלאי, יש להימנע מחיטה ומוצרי חלב, דגנים וקטניות כגון בוטנים ושעועית. מזונות אחרים מהם יש להימנע הם סוכר מזוקק; תפוחי אדמה; מלח; ושמנים צמחיים מזוקקים, כגון קנולה.

מה שאדם אוכל בתזונה זו, מתוך מבחר המזונות המותרים, וכמות המזון אותה הוא צורך, תלויים בתכנית הספציפית האישית שלו.

יתרונות של תזונת פליאו

דיאטה זו היא דלת מלח, ולמעשה אינה מאפשרת כלל צריכת מלח, כך שהיא מסייעת בהפחתת הנתרן; קיים שפע מגוון מזונות לבחירה; כמעט ולא קיימת תחושת רעב; וקל לבצע אותה היות ואין צורך לספור קלוריות או לשקול מזונות.

חסרונות של תזונת פליאו

תזונה זו מאופיינת בעיקר באכילת בשר ודגים, כלומר, היא אינה מתאימה לצמחונים או לטבעונים, שכן המקורות הצמחונים המצוינים בדרך כלל לחלבון, כגון שעועית וקטניות אחרות, אינם מותרים בדיאטה זו. בנוסף, אכילת שפע בשר ודגים מייקרת את סל המזון השבועי.

בהימנעות ממוצרי חלב ודגנים, אדם נמצא בסיכון של פסיחה על חומרים מזינים רבים. בנוסף, אם לא קיים שיקול דעת זהיר לגבי כמות צריכת הבשר הרזה, הסיכון לבעיות לב עלול להחריף במהירות. מומלץ להתייעץ עם הרופא לפני התחלה בתכנית תזונה בעלת שינויים משמעותיים.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן