בדיקת כיח ציטולוגיה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בדיקת כיח ציטולוגיה

בדיקת כיח ציטולוגיהבדיקת כיח ציטולוגיה בודקת מדגם כיח (ריר) תחת מיקרוסקופ כדי לקבוע נוכחות תאים חריגים. כיח אינו זהה לרוק, ומופק בריאות ובדרכי הנשימה. המצלמה במהלך הבדיקה מובילה לריאות ומאתרת את מספר תאי הריאות התקינים.

בדיקה זו עשויה להתבצע כדי לסייע בזיהוי מצבי ריאות חריגים מסוימים, וגם כשקיים חשד לסרטן הריאות.

ניתן לאסוף מדגם כיח באמצעות שיעול להפרשת ריר; נשימה במי מלח ולאחר מכן שיעול; ובאמצעות בדיקה המשתמשת בברונכוסקופ לבחינת הגרון ודרכי הנשימה.

הסיבות לביצוע בדיקת כיח ציטולוגיה

בדיקה זו מבוצעת על מנת לאתר את המצבים הבאים:

סרטן ריאות – הבדיקה משמשת כמבחן לבדיקות אנשים הנמצאים בסיכון לפתח סרטן ריאות, כגון מעשנים.

מצבי ריאות שאינם סרטניים – כגון דלקת ריאות או מחלות דלקתיות, שחפת, או הצטברות סיבי אסבסט בריאות.

בדיקת כיח ציטולוגיה מבוצעת לאיתור וזיהוי חיידקים או פטריות המדביקים את הריאות או את מעברי הנשימה. היא מבוצעת אף על מנת לזהות את האנטיביוטיקה הטובה ביותר לטיפול בדלקת ריאות.

מהלך בדיקת כיח ציטולוגיה

יש לספק לרופא מדגם כיח, הנאסף בשלושה דגימות המתבצעות במשך שלושה ימים. הרופא נותן לנבדק מיכל  לאיסוף הכיח. מיכל זה עשוי להכיל כמות נוזלים קטנה, ונקרא מקבע. הוא מסייע לשמירת המדגם. להשגת התוצאות הטובות ביותר, יש לאסוף את המדגם בבוקר מיד לאחר היקיצה, תוך ביצוע הפעולות הבאות:

שיניים תותבות – אם הנבדק מרכיב שיניים תותבות, עליו להסירם טרם איסוף המדגם.

שטיפת הפה – לפני הבדיקה יש לשטוף את הפה במים.

שיעול מכוון – יש לקחת ארבע נשימות עמוקות ולאחריהן לבצע מספר שיעולים קצרים, ואז לשאוף עמוק ולהשתעל בכוח לתוך המיכל. כיח אינו זהה לרוק, ויש לוודא קבלת מדגם ריר המגיע מעומק הריאות.

במקרה של בעיה – אם מתקשים להשיג מדגם טוב, מומלץ להתקלח במים חמים לפני הבדיקה כדי לסייע בשחרור הריר בדרכי הנשימה.

יש להקפיד על הוראות הרופא לגבי המקום אליו יש להביא את המדגם. הרופא עשוי להורות להביא את המדגם לקליניקה או למעבדה. יש לספק את המדגם מיד לאחר ביצוע הבדיקה, והרופא עשוי להורות על קירור המדגם אם לא ניתן לספק אותו מיד. אם מתרחש חוסר נוחות במהלך הנשימות העמוקות או השיעול, קבלת מדגם הכיח עשויה להיות לא נוחה.

מדגם ברונכוסקופיה

בבדיקה זו, מכשיר דק ומואר, הנקרא ברונכוסקופ, מוחדר דרך האף או הפה לגרון ולאחר מכן לדרכי הנשימה המובילות לריאות. במהלך הבדיקה הנבדק עשוי להרגיש לחץ בדרכי הנשימה כשהברונכוסקופ מועבר ממקום למקום, והוא עשוי להשתנק או להשתעל. אם הנבדק מקבל הרדמה ככללית, הוא אינו מרגיש את מהלך הבדיקה. תוצאות הבדיקות מגיעות כעבור מספר ימים.

ברונכוסקופיה או ביופסיית ריאה הנלקחת במחט הם הליכים נפוצים יותר מאשר כיח ציטולוגיה, היות והתוצאות מספקות מידע נוסף על בעיות בדרכי הנשימה.

סיכוני בדיקת כיח ציטולוגיה

לא קיים כל סיכון הקשור לאיסוף מדגם כיח בבית או בקליניקת הרופא. גם הליך ברונכוסקופיה נחשב להליך בטוח. אך למרות שהסיבוכים נדירים, יש לדון על הסיכונים עם הרופא, בהתאם למצב הבריאותי האישי.

הסיבוכים שעלולים להתרחש כוללים עוויתות צינורות הסימפונות, ופגיעה בדרכי הנשימה; קצב לב שאינו סדיר; וזיהום, כגון דלקת ריאות, בו ניתן לטפל באנטיביוטיקה.

השפעות על תוצאות הבדיקות

את תוצאות הבדיקות ניתן לקבל כעבור מספר ימים. הסיבות לחוסר יכולת לבצע את הבדיקה או השפעה על יעילות תוצאות המדגם היא מדגם כיח קטן מדי, מיובש, המכיל רוק בלבד, או הפרשות מהאף ולא מדרכי הנשימה.

קיים סיכוי לתוצאות בדיקה שלילית שגויה עם כיח ציטולוגיה. משמעות תוצאות אלו היא שהבדיקה מצביעה על מצב חריג בריאות, כשלא קיימת חריגה. יש לבצע בדיקות מעקב עם התסמינים שלכם ממשיכים.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן