מכת חום

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מכת חום

מכת חוםטמפרטורות הקיץ הישראלי עלולות להגיע לעיתים למעל שלושים מעלות, מה שעלול לגרום למכות חום, אשר עשויות להיות קטלניות במקרים רבים, היות והן מתרחשות במהירות, ללא אפשרות זמן תגובה או היערכות.

כאשר הטמפרטורה בחוץ היא מעל שלושים מעלות, אדם רוצה להישאר בצל, והדרך בה יודע גופו לשמור על קירור היא הזעה. באמצעות הצבת לחות על העור, הגוף יכול לקרר את עצמו באופן יעיל מאוד ולשמור על הטמפרטורה שלו בטווח התקין.

הגורמים למכת חום

אחת ההשפעות העיקריות הגורמות למכת חום היא לחות גבוהה מאוד, אשר מונעת מהזיעה להתאדות. אך הגורמים משתנים ונרחבים ועשויים לכלול:

פעילות גופנית מאומצת עלולה להציף את הגוף במנגנוני חום, מה שמוביל לעלייה מסוכנת בטמפרטורת הגוף. גם שימוש בסמים ממריצים, כולל קוקאין ואמפטמינים, עלולים לייצר כמויות עודפות של חום באמצעות הגברת חילוף חומרים והפעילות המוטורית דרך השפעות גירוי של דופמין, סרוטונין ונוראפינפרין.

תסמיני מכת חום

התסמינים כוללים עור אדום, חם ויבש, כאשר הגוף מרחיב את כלי הדם בעור על מנת לנסות ולשחרר חום, מה שגורם לו לאדמומיות ויובש הנובע מחוסר הזעה. תסמינים נוספים הם קצב לב מהיר, עוויתות, רעד, סחרחורת ובלבול, אשר נובעים מטמפרטורת הגוף הגבוהה, המשפיעה על המוח. מספר תסמינים, כגון התכווצויות שרירים ובטן, בחילות, הקאות, שלשולים, כאבי ראש, קוצר נשימה וחולשה, בדרך כלל מקדימים את מכת החום.

תסמיני לחץ דם – נפגעי מכת חום בדרך כלל סובלים מירידה בלחץ הדם הנובעת ממספר גורמים, כולל התרחבות כלי עור, אצירת הדם במערכת הוורידים והתייבשות. ירידה בלחץ הדם עלולה להיגרם אף בשל נזק לשריר הלב ועשויה לאותת על קריסת לב וכלי דם. בדרך כלל מטופל המצב עם קירור טמפרטורת הגוף.

טיפול במכת חום

הפתרון העיקרי למכת חום הוא צינון הגוף. אפשרויות הטיפול כוללות שתיית מים קרים, אם האדם נמצא בהכרה, השריית כל הגוף במים קרים, הספגת מים קרים על הגוף, החלת שקיות קרח לראש, לצוואר, לבתי השחי והמפשעה. אם מכת חום אינה מטופלת, היא עלולה להיות קטלנית בתוך פחות משעה.

מכת חום היא מצב חירום רפואי המהווה את אחד הגורמים המובילים למוות, אם אינה מטופלת. הורדה מהירה של טמפרטורת הגוף היא אבן הפינה של הטיפול, ומהווה את הגורם הקובע העיקרי להצלחתו. פרט למקרים מתונים ביותר, חולים שאובחנו עם מכת חום צריכים להיות מטופלים בבית החולים במהלך יומיים לפחות לאחר הפגיעה על מנת למנוע סיבוכים.

קירור הגוף מתבצע באמצעות הסרת בגדים מגבילים, התזת מים על הגוף, כיסוי המטופל עם סדינים ספוגים במי קרח, או הצבת שקיות קרח על בתי השחי והמפשעה על מנת להפחית את החום באופן משמעותי.

מטופלים שאינם מסוגלים להגן על דרכי הנשימה שלהם, מחוברים לצינורות. מטופלים שאינם נמצאים בהכרה צריכים לקבל חמצן. עירוי תוך ורידי ניתן על מנת להחיות את הנוזלים בגוף. היפוגליקמיה היא תופעה שכיחה בקרב מטופלי מכת חום ועלולה להתבטא באי ספיקת כבד, ולכן יש לטפל עם עירוי של דקסטרוז חמישים אחוז בתמיסת מים.

בטיפול במכת חום, בנזודיאזפינים משמעותיים להרגעת המטופלים, שליטה על העוויתות והרעד. כדורי שינה שולטים בפרכוסים אם הבנזודיאזפינים אינם מסייעים. טיפול בסודיום ביקרבונט שימושי למניעת אי ספיקת כליות חריפה, והוא ניתן כזריקה או כעירוי. לאחר שמצב החירום התייצב, לעיתים קיים צורך באשפוז נוסף על מנת לטפל בסיבוכים.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן