סיכוני עייפות בזמן נהיגה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

סיכוני עייפות במהלך נהיגה

סיכוני עייפות במהלך נהיגהחלק גדול מתאונות הדרכים הן תוצאה של עייפות בזמן נהיגה המכונה כ"רוצח השקט" אשר גובה מחיר כבד, 15%-20% מכלל תאונות הדרכים נגרמות בשל הירדמות על ההגה.

עייפות במהלך נהיגה: נתונים מדאיגים

נתוני הרגלי ודפוסי הנהיגה אשר נבדקו בשקרים ומחקרים, מדאיגים למדי ומהם עולה כי כשמונים אחוזים מכלל הנהגים מעדיפים להמשיך לנהוג גם במצבים של עייפות ואחד מכל חמישה נהגים מציין כי הוא נרדם בזמן נהיגה לפחות פעם אחת במהלך חייו.

הגורמים לעייפות בזמן נהיגה רבים וכוללים חוסר בשעות שינה, נהגה ממושכת ורציפה, נהיגה בכביש ארוך ומונוטוני, מצבים רפואיים ונפשיים וכן תנאי סביבה מכבידים.

את הקשר שבין תאונות דרכים לעייפות ניתן לראות גם בנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. בין הגילאים 15-29 קיימת עלייה בנפגעי תאונות הדרכים בין חצות לשתיים בלילה, הן בדרכים בין עירוניות והן בדרכים בין עירוניות, למרות שהתעבורה בכבישים בשעות אלה נמוכה. בין הגילאים שלושים עד 45, עיקר תאונות הדרכים מתרחשות בין השעות שלוש עד שבע אחר הצהריים, שעות העומס של היציאה מהעבודה.

התמודדות עם עייפות במהלך נהיגה

כשמתרחשת עייפות במהלך הנהיגה, במידה ונמצא אתכם ברכב אדם בעל רישיון נהיגה, בקשו ממנו להחליפכם על ההגה. באם אפשרות זו אינה קיימת, יש לעצור בהקדם את הרכב בנקודה בטוחה כגון תחנת דלק או נקודת רענון על מנת לנוח ולשתות כוס קפה או משקה אנרגיה.

מומלץ לצאת מהרכב ולבצע תרגילי מתיחה ושחרור של הצוואר, הידיים והכתפיים. אם לאחר שהתרעננתם נמשכת העייפות, יש לצלצל לחבר או קרוב משפחה בכדי שיגיע לאסוף אתכם או הזמינו מונית בכדי לחזור הביתה בשלום, את הרכב תוכלו לאסוף למחרת בבוקר.

הפחתת הסיכון לתאונות דרכים:

 • הכירו ברמת העייפות שלכם, נהיגה בזמן עייפות מסכנת אתכם, את הנוסעים ברכב ואת הנהגים האחרים.
 • יש להקפיד על הפסקות במהלך הנהיגה, התרעננו, אכלו חטיף ושתו כוס קפה.
 • מומלץ להתקין מערכת התראות המיועדת למנוע הירדמות בזמן נהיגה אשר מתריעה באמצעות צפצוף ואור מהבהב.
 • התחלפו עם נהגים אחרים.
 • הימנעו מצריכת אלכוהול ותרופות הגורמות להירדמות.

סימני אזהרה לעייפות בזמן נהיגה:

 • חוסר יכולת לשמור על ריכוז גם לפרקי זמן קצרים.
 • חוסר יכולת לשמור על עיניים פקוחות.
 • חוסר יכולת לזכור את המתרחש בדקות האחרונות שחלפו.
 • תגובות איטיות.
 • שיפוט לקוי.
 • מחשבות תוהות וחלימה בהקיץ.
 • פיהוקים מתמשכים.
 • סטייה מנתיב הנהיגה.

 

פתרון טכנולוגי

התקנת מערכת התראה ברכב אשר מומלצת על ידי חברות הביטוח היא אמצעי יעיל למניעת תאונות דרכים. המערכות המתקדמות מבוססות על טכנולוגיה מתקדמת הכוללת שימוש בראדר ומצלמה אשר סורקים את היקף הרכב בזמן הנסיעה בכל תנאי הדרך ומזג האוויר. המערכת מתריעה הן באופן ויזואלי והן קולי במידה וגורם זר נכנס לנתיב הנסיעה כגון רכב, הולך רגל או קטנוע, חלקיק שנייה זה עשוי הוות את ההבדל בין חיים ומוות ולמנוע תאונות דרכים קטלניות. המערכת מצילה חיים במיוחד במצבי עייפות של הנהג וחוסר ערנות כאשר היא מתריעה ומעוררת את תשומת לב הנהג לסביבה, לתנאי הדרך ולסכנות אפשריות. האיתות של המערכת מכניסה את הנהג למצב של דריכות מידית כך שניתן לזהות את הסיכון במהירות ובזמן.

יתרון נוסף בהתקנת מערכת התראה הוא חיסכון כספי בזכות הוזלת ביטוח הרכב. התקנת המערכת מקטינה את הסיכון שרכבכם יהיה מעורב בתאונה כך שהצורך בהפעלת הפוליסה מצטמצם ומאפשר הוזלת הפוליסה. כך אתם משיגים גם ביטחון ושקט נפשי וגם חוסכים כסף. חברות הביטוח מעודדות שימוש במערכות ההתראה מתוך מסקנה מבוססת כי אלה מצמצמות את המעורבות בתאונות דרכים.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן