שירותי בריאות בישראל

הצטננות

הצטננותהצטננות, אשר נפוצה בעיקר בעונת החורף, הינה מחלה ויראלית על פי רוב. היא מתבטאת בזיהומים בדרכי הנשימה העליונות, שיעולים, נזלות וחולשה.

פעמים רבות, הסימפטומים של הצטננות דומים מאד לשפעת ומזכירים אותה. למרות שההמלצות הינן דומות וכוללות שתיית משקאות חמים, חימום הגוף ומנוחה, אין תרופה יעילה מסוג אנטיביוטיקה אשר עשויה להתמודד עם הצטננות.

ההידבקות בווירוסים נעשית באופן יחסית קל ומהיר בין אדם אחד לשני, בין אם ידי הפרשות רוק, נזלת, התעטשויות וכולי. פעמים רבות, קשה לבדוק ולאבחן את הווירוס הספציפי אשר גרם להצטננות, ומכיוון שאין טיפול יעיל בנמצא, לא נדרש שום מאמץ מיוחד. אנשים מסוימים יכולים להיות רק נשאים של הווירוס, ללא הצגת כלל התסמינים הקליניים. בדרך כלל, הצגת התסמינים תיעשה לאחר מספר ימים מיום ההדבקה.

גורמים ותסמינים של הצטננות

הגורמים להצטננות הם מגוון וירוסים אשר עוברים מוטציות כל שנה, אולם לא ידועים הגורמים להידבקות בווירוסים אלה. מכיוון שהצטננות נפוצה יותר בחורף, נהוג לחשוב כי היא מתפרצת במזג אוויר קר. מחקרים שנעשו בנושא, שללו גורם זה, אולם אישרו את העובדה כי האנשים שנדבקו נשארו יותר בבית בקרבה לאנשים אחרים.

מכיוון שידוע כי הידבקות בווירוסים מועברת מאדם לאדם באופן נוח וקל יחסית, נראה כי גורם זה הינו הגורם להצטננות. ההידבקות יכולה להיעשות על ידי השתעלות, העברת קור או הפרשות אחרות, שימוש במשטחים מזוהמים ועוד.

התסמינים הנפוצים בהצטננות הינם שיעול, נזלת מרובה, כאבי גרון, חולשה, כאבי ראש, אובדן תיאבון ולפעמים רעד בלתי נשלט. בדרך כלל בהצטננות המטופל לא יסבול מעליית חום, אשר הינה תסמין מאפיין של שפעת, ומהווה מנבא של מחלת השפעת ב 80% מהמקרים.

התסמינים עלולים לנוע בדרגות חומרה שונות, על פי מצבו החיסוני של החולה. כך בתינוקות וקשישים ומטופלים בעלי מערכת חיסונית ירודה, תסמינים אלו יהיו חריפים יותר.

אבחון ודרכי טיפול

אבחון ההצטננות ייעשה על פי הסיפור הקליני אותו מציג המטופל. בדרך כלל התסמינים יהיו זהים וישללו חום. אין טעם לשלוח בדיקות דם או שתן, מכיוון שאין בנמצא טיפול אנטי ויראלי יעיל. הביקור אצל רופא המשפחה הינו משמעותי גם במצבים של הצטננות, בכדי לשלול התפתחותם של סיבוכים שונים או תופעות לוואי בלתי רצויות. במידה ומוחמרים התסמינים, וישנה עליית חום, ההמלצה היא לשוב אל הרופא לבדיקה חוזרת.

בדרך כלל ההצטננות תחלוף מאליה לאחר 7-10 ימים, ולעיתים נדירות אף יותר. הטיפול בהצטננות הינו שמרני, ויכול להתבסס על תוספי תזונה שונים ומוצרים משלימים. הטיפול הינו תומך ומנסה לשכך את הכאבים (באמצעות אקמול, איבופרופן ועוד) ולייבש את ההפרשות השונות.

מעבר לכך, מומלצת למטופל מנוחה שלמה, שתיית משקאות חמים, ולפעמים סיוע נשימתי על ידי אדים. ישנם אנשים המשתמשים בתוספי תזונה כמו ויטמין C או ארכניצאה, אשר גם אם אינם מועילים, הם אינם מזיקים.

אובדן ימי עבודה ולימודים

למרות שעלותה של ההצטננות מבחינה רפואית כמעט אפסי, מבחינת שוק העבודה עלותה מוערך באופן גבוה יותר. היא גורמת להפסדים של ימי עבודה רבים בתקופות ספציפיות של עונת החורף. על פי הערכות, ילדים עלולים להיות חולים במשך השנה כשש עד עשר פעמים. מבוגרים יהיו, על פי רוב חולים פחות, אולם בחלק מן הזמנים יישארו גם עם ילדיהם בבית.

ישנן שנים, אשר ההצטננות נחשבת לאפידמיה, ומוציאה רבים מהחולים לביקורים אצל רופא משפחה ולרכישת תרופות ללא מרשם. בדרך כלל, החשש הוא שהרופאים יירשמו תחת לחץ המטופלים, מרשמים לאנטיביוטיקה שלא לצורך. באופן כזה, עלולים הווירוסים והחיידקים לגלות עמידות ומוטציות חדשות אשר ההתגוננות העתידית מפניהם תהיה קשה יותר.

>

Exit mobile version