מהי ציסטה על שם טרלוב?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

ציסטה על שם טרלוב

"ציסטה" הוא מונח שמעלה אצל רבים קונוטציות מדאיגות. ציסטות מתרחשות בשקיק אטום הכולל קרום חריג, שנראה לעיתים כמו מוגלה ועלול להופיע בכל אחד מאיברי או מרקמות הגוף.

מה שמעודד יותר הוא שהציסטה אינה כוללת בדרך כלל ממד של סכנה, למרות שיתכן מצב בו הציסטה תשפיע לרעה על האזור שהיא ממוקמת בו.

מגוון ציסטות עלולות להתרחש בגוף, ומאמר זה מציג את המאפיינים של הציסטות על שם טרלוב. אז האם מדובר בצרה צרורה, או בבעיה מינורית שאפשר להתמודד עימה?

ציסטה על שם טרלוב אינה מצב רפואי מסוכן

הציסטה על שם טרלוב קיבלה את שמה מהחוקר שאפיין ושטווה את ההגדרה העיקרית שלה לראשונה. זוהי ציסטה שפירה, כמו רוב סוגי הציסטות האחרים. היא מופיעה בקרב כשניים עד שלושה אחוזים מהאוכלוסייה, וברוב המקרים מתרחשת באזור עצם העצה. מיקום ספציפי נפוץ של הציסטות הוא באזורים S1 עד S4 או S5 בתעלת השדרה.

מבחינה קלינית, לא תמיד מייחסים לציסטה הזו משמעות גדולה מדי. התרחיש בו היא לא כוללת סכנה ולא מביאה לתסמינים פיזיים הוא הגיוני, מה שמביא לכך שרוב מקרי הציסטות האלה כלל אינם מאובחנים.

אין פירוש הדבר שניתן להתעלם מהבעיה לחלוטין, אלא שכדאי לעקוב אחריה תוך ידיעה שזה ממש לא אמור להיות סוף העולם. מעניין לראות שהתסמינים של הציסטות נוטים להיות מוחשיים יותר אצל נשים לעומת גברים. כן יתכן מצב בו הציסטה תפעיל לחץ ותגרום לכאבים סביב האזור.

ציסטה על שם טרלוב חמורה כשהיא לוחצת על עצבים

ניתן לטעון ששאלת המיקום של הציסטה היא אחת המרכזיות שצריך לשאול, והתשובה לה תאפשר להבין כיצד להתמודד. אם הציסטה מופיעה באזור עמוד השדרה, היא עשויה לגרום ללפציעה בעמוד השדרה.

התסמינים כוללים כאבים, חולשה או חוסר תפקוד של השרירים, תחושת עקצוץ בעור (נמלול), עוויתות בגוף ועוד. התסמינים המזוהים לרוב עם ציסטה על שם טרלוב – במצבים המורכבים יותר שלה – הם כאבים בגב או בחיץ הנקביים, כאבים במהלך הליכה, או קושי במתן שתן.

אז איך מטפלים?

טיפול בציסטות בכלל, או בציסטות על שם טרלוב בפרט, שמור בדרך כלל למקרים המורכבים יותר. יש אנשים שבוחרים להיפטר מהציסטה עקב הלחצים והכאבים הכרוכים בה, כמו גם משיקולי נוחות. בכל מקרה הגישה המקובלת כיום דוגלת בטיפול שמרני – פשוט כי הגורמים הרפואיים מרגישים שאין צורך בטיפולים המורכבים בעלי דרגת הסיכון הגבוהה.

אם כן מוחלט לטפל בשורש הבעיה, הרי שהטיפול יכול להיות כירורגי ומבוסס על פתיחה או כריתה של הציסטה. בכל מקרה חשוב לבצע מעקב אחר הציסטה והתסמינים שעשויים להיות מזוהים איתה.

הכל מתחיל באבחון מדויק

אחד הצעדים החשובים ביותר בדרך להתמודדות המוצלחת עם הציסטה הוא האבחון שלה, שרצוי בכל מקרה שיתבצע מהר ככל האפשר.

רופאים רבים מעוניינים לחקור היטב את הציסטה במטרה להגיע לשורש הבעיה ולהבין מה המקור לה, בהנחה שהוא עלול להביא לבעיות אחרות בגוף. לציסטה יש לפעמים ביטוי פיזי שאפשר להבחין בו, אך זה לא תמיד כך: ציסטה בעמוד השדרה למשל מצריכה כניסה בעובי הקורה.

השיטות המרכזיות העומדות כיום לאבחון ציסטת טרלוב הן בדיקות MRI או CT. במקרים מסוימים עשויים להיכנס לתמונה אמצעי אבחון אחרים דוגמת הזרקות סלקטיביות הנעשות לאזורים הרלוונטיים, שבמקרים מסוימים עשויים להוביל לפתרון הבעיה.

דר' פרנק פייגנבאום

דר' פרנק פייגנבאום מומחה בינלאומי בתחום הטיפול בציסטות של עמוד השדרה, ובמיוחד מטפל בציסטות טרלובבארצות הברית ובמרכז איימיס בקפריסין. אלפי חולים הסובלים מהציסטה מטופלים תחת ידיו המקצועיות של דר' פרנק פייגנבאום.

כ-80% ממטופליו של ד"ר פייגנבאום מעידים שלאחר טיפולו הבעיה לא חזרה בניגוד לרוב.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן