האם צליאק עלול לגרום למוות מוקדם?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מחלת צליאק עלולה לגרום למוות מוקדם

מחלת צליאק עלולה לגרום למוות מוקדםמחלת הצליאק היא מצב אוטואימוני חמור ונפוץ אשר מצריך התנהלות מיוחדת הכוללת שינויים באורח החיים והוא עשוי להיות בעל השפעה על תוחלת החיים.

כשבוחנים את הקשר שבין צליאק ותמותה התוצאות הן מעורבות, ישנם מחקרים אשר מראים כי חולי צליאק נמצאים בסיכון גבוה יותר למוות מוקדם אולם מחקים אחרים מראים כי תזונה נטולת גלוטן מהווה אמצעי זהירות המפחית את הסיכון למוות מוקדם.

סיכון למוות מוקדם בקרב חולי צליאק

פרויקט מקיף אשר כלל 17 מחקרים הגיע למסקנה כי חולי צליאק נמצאו בסיכון מוקדם למוות מסיבות שונות ובמיוחד מדובר במקרים בהם המחלה אינה מגיבה לדיאטה נטולת גלוטן ועלולה ולהתקדם לסוג של לימפומה קטלנית.

כך שהנתונים המצביעים על שיעורי התמותה בחולי צליאק כתוצאה מלימפומה, גבוהים ביחס לכלל האוכלוסייה. באופן כללי הנתונים מעידים כי הסיכון למוות מסיבות שונות גבוה במעט מהרגיל לעומת אנשים ללא המחלה.

מצבים מסכני חיים

ממצאים חמורים יותר ניתן לראות בקרב חולי צליאק אשר חומרת המחלה הביאה לאשפוזם, במקרים אלה נמצא כי הסיכון לתמותה מוקדמת היה גבוה פי שניים, ומאושפזים ללא מחלות ואבחנות נוספות נמצאים בסיכון גבוה למוות פי 1.4 לעומת כלל האוכלוסייה.

בקרב קבוצה זו, הגורמים וסיכוני המוות נבעו ממגוון של מחלות הכוללות הודג'קין, סרטן המעי הדק, מחלות אוטואימוניות, הפרעות אלרגיות כגון אסטמה וכן סוכרת, שחפת ודלקת ריאות. הרופאים והחוקרים מסבירים את הנתונים והחשיפה והסיכון המוגברים למחלות מסכנות חיים בכך שקליטת החומרים המזינים בגוף מופחתת ועלול להיווצר מצב של חוסר בוויטמינים ומרכיבים חיוניים.

לעומת זאת, נמצא כי בקרב תינוקות מתחת לגיל שנתיים אשר אושפזו עם צליאק, הסיכון למוות היה מופחת, מה שמצביע על יעילות והשפעה מועילה של דיאטה נטולת גלוטן בשלבים מוקדמים.

דיאטה נטולת גלוטן – הפחתת סיכון למוות מוקדם

לצד הנתונים המדאיגים והפחות מעודדים, ניתן למצוא רמזים כי לאחר דיאטה נטולת גלוטן קפדנית מאוד, ניתן להפחית את הסיכון למוות מוקדם באופן דרמטי. כך לדוגמא מצבים של דרמטיטיס או פריחה בעור – הרפטיפורמיס, מצבים הקשורים בצליאק, הראו מספר מקרי תמותה נמוכים כתוצאה משמירה על תזונה מתאימה.

באוכלוסיית המחקר ניתן לראות נתון בולט בו כ-97.7% מהנבדקים אשר היו בדיאטה נטולת גלוטן דיווחו על שליטה והקלה בגרד של דלקת העור דרמטיטיס.

מסקנות המחקר לא הראו כי דיאטה נטולת גלוטן קפדנית מורידה את שיעור התמותה בקרב חולי צליאק באופן חד משמעי ועל מנת לענות בברור על שאלה זו יש להמשיך ולחקור ולאסוף נתונים נוספים, אולם החוקרים הסיקו כי תזונה קפדנית הינה בעלת משקל חשוב בנוגע לשיעורי התמותה בקרב חולי הצליאק.

נתונים נוספים מהמחקר מראים שתזונה לקויה נקשרה לנזק מתמשך במעיים ולבעיות כגון שלשולים חמורים וירידה במשקל, הקשר שבין התאוששות ממחלות המעיים לבין הקטנת שיעורי התמותה היה חלש.

מחלת צליאק: שיעורי תמותה גבוהים

על מנת לקבוע מה יקטין את הסיכונים למוות מוקדם ומה ישפר את הסיכויים שלא להיחשף לגורמי סיכון לתמותה מוקדמת יש צורך במחקר רב. אולם בהחלט ניתן לראות כי שיעורים של מוות מוקדם בקרב חולי צליאק כתוצאה מלימפומה ומחלות אוטואימוניות וזיהומים גבוה ביחס לממוצע.

חלק מהחוקרים רומזים שתזונה ללא גלוטן בכל זאת הינה בעלת השפעה משמעותית באשר להפחתת הסיכון למוות מוקדם, אולם על מנת לקבוע מסקנה אחת חד משמעית נדרשות הוכחות נוספות.

אולי יעניין אותך גם:

בלי קמח: מתכון עוגיות שוקולד צ'יפס ועוגיות שקדים לחולי צליאק>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן