שירותי בריאות בישראל

שפעת העופות

שפעת העופותהמילים 'שפעת העופות' גורמות לפאניקה ציבורית, כאשר הגורם העיקרי להיסטריה הוא הסיקור התקשורתי. ידיעת העובדות האמיתיות לגבי מחלה זו, והבנת הסיכונים הקשורים להתפשטות המגיפה מקנים פרופורציות הדרושות להתמודדות עם המחלה בעת ההידבקות, כמו גם הידע הדרוש לגבי דרכי ההימנעות.

שפעת העופות היא נגיף אשר מתרחש באופן טבעי בקרב עופות בר, אך לא הופך אותם לחולים. היות והנגיף מדבק מאוד בקרב ציפורים, הוא יכול להיות קטלני אם הוא עובר לציפורים מבויתות. זיהומים בבני אדם עוברים באמצעות נגיף השפעת מעופות נגועים אל בני אדם.

הנגיף מתפשט באמצעות השלת רוק, הפרשות מהאף וצואת ציפורים נגועות, כולל תרנגולות, ברווזים ותרנגולי הודו. נגיף זה ידוע כמשתנה לעיתים קרובות, ומסיבה זו יש צורך בחיסונים נגד שפעת מידי שנה, על מנת להתגונן מהסוגים החדשים של שפעת אנושית. החיסון אינו מגן מפני שפעת העופות, אך הוא מפחית את היתכנות ההידבקות.

הדאגה העיקרית היא כי נגיף שפעת זו עשוי לעבור מוטציה, להתפשט מהציפורים לבני אדם ובהמשך להתפשט בין האנשים. ההבדל הגדול בין אנשים ועופות הוא שבני אדם עוברים מרחקים גדולים יותר מעופות, ובכך מפיצים את השפעת רחוק יותר ומהר יותר ממיקומה המקורי. בסופו של דבר, וכתוצאה מכך, נגרמת מגיפה ברחבי העולם.

תסמיני שפעת העופות

קיימים מגוון תסמינים של שפעת העופות בבני אדם, והם עשויים לכלול תסמינים דמויי שפעת כגון חום גבוה, שיעול, כאבי גרון וכאבי שרירים, מצוקה חמורה בדרכי הנשימה המתבטאת בדלקת ריאות או קשיי נשימה, ודלקות עיניים. תסמינים אפשריים נוספים הם כאבי ראש, עייפות, צמרמורת, כאבי מפרקים ושלשולים.

אבחון של שפעת העופות

תסמיני שפעת העופות אינם מספיקים לאבחון. על מנת לאבחן מוקדם את המחלה, נלקחת דגימה מהאף או מהגרון, אשר נשלחת לאבחון מעבדתי.

הבדיקה במעבדה כוללת מדידת חלבונים נגיפיים ספציפיים, או גידול הנגיף. על מנת לאבחן את המחלה בשלב מתקדם, נחוצות דגימות דם למדידת תגובת הנוגדנים של הגוף לנגיף.

כיצד מטפלים בשפעת העופות?

תרופות רבות זמינות לטיפול בזיהומי שפעת, והן מפחיתות את חומרת המחלה ומשך התסמינים, אם הן נלקחות בתוך יומיים מתחילת המחלה. התרופות נועדו אף להפחית את הסיכוי לזיהום בעת ההיחשפות.

תרופות אנטי ויראליות חדשות יותר יעילות לטיפול ומניעת זיהום שפעת העופות. תרופות אלו זמינות בצורת שאיפה ודרך הפה, והן עובדות באמצעות מניעת שכפול הנגיף בתוך תאי מערכת הנשימה.

בנוסף לתרופות אנטי ויראליות, ולטיפול בתסמינים חמורים הנובעים מזיהום, קיים צורך בסטרואידים מערכתיים, ובאשפוז. תכנית הטיפול נקבעת באופן אישי והיא משתנה מאדם לאדם בהתאם לתסמינים, התקדמות המחלה, וחומרתה.

סיכוני שפעת העופות

אנשים עם מחלות כרוניות דוגמת איידס, מחלות לב ומחלות ריאה, סוכרת, קשישים וילדים קטנים נמצאים בסיכון לסיבוכים מזיהום שפעת העופות, הכוללים זיהומי חיידקי המובילים לדלקת ריאות אשר עלולה להיות כרוכה באשפוז ולהסתיים במוות.

אנשים עם זיהום שפעת העופות צריכים למזער את יציאתם למקומות ציבוריים, לכסות את פיהם בזמן התעטשות או שיעול, ולהימנע משיתוף אנשים אחרים במזונות או שתייה.

>

Exit mobile version