ההבדל בין תלות להתמכרות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

ההבדל בין תלות להתמכרות

ההבדל בין תלות להתמכרותכשאדם מכר לחומר, הסביבה מתייחסת אליו כאל "מכור", כשהכוונה היא לתיאור "תלות" באלכוהול או סמים. אנשים נוטים להשתמש במילים "התמכרות" ו"תלות" לסירוגין על מנת לתאר התנהגות של אדם המעורב בפעילות מסוימת, ואת תוצאות ההתנהגות כאשר היא מובילה למחלה גופנית. אך קיימים הבדלים ברורים בין שני המונחים, שחלקם עוסקים בהשפעות הכימיות מהן סובלים אנשים מכורים. מאמר זה בוחן כיצד מתייחס העולם להתמכרות לעומת תלות, בכל הנוגע להפרעות התמכרות.

התמכרות

בעולם.ההתמכרות לסמים, הגדרת התמכרות ברורה למדי. אדם עם אופי מתמכר נוטה להשתמש בקביעות בכמויות מוגברות של סמים או אלכוהול. התנהגות ממכרת זו עלולה להיות הרסנית, ועם הזמן, המכורים מתחילים לאבד את עבודתם, בתיהם, כסם, חברויות, יחסים משפחתיים, ומגע עם העולם. המכורים מתייחסים אל העולם מנקודת מבט נואשת, בה העדיפות היחידה היא הבטחת השגת השיא הבא.

הפסיכולוגיה מגדירה כיום התמכרות לאכילה, שתיית אלכוהול, נטילת סמים או פעילות מינית, כפעילות המועדפת על המכור לפני כל פעילות אחרת, עם שימוש חוזר והשקעת סכומי כסף גבוהים יותר הדרושים להשגת תחושת "הריחוף" הקבועה, העלולה להפוך לסכנת חיים.

תפקוד מוחי בהתמכרות

עולם הרפואה ומומחי הפרעות התמכרות לסמים גילו שקיימים הבדלים נוירו כימיים בין תפקוד המוח התקין של אדם שאינו מכור, לבין התפקוד המוחי בקרב מכורים. קיימים אפילו הבדלים בין התמכרות לעומת שימוש יתר בחומר. אדם התלוי באופן כימי בחומר, עשוי להפגין שינויים פיזיולוגיים שונים סביב השימוש הכרוני, רמות הסובלנות ואפילו תסמיני הגמילה.

מחקרים הראו שהתמכרות עלולה להיווצר בקרב אנשים באמצעות שילוב של מטען גנטי ומיומנויות חברתיות שליליות. מסיבה זו, צאצאים של מכורים נוטים לפתח את ההתמכרות בעצמם. מחקר הראה שילד להורה עם התמכרות לסמים או לאלכוהול, נמצא בסיכון גבוה פי שמונה לפתח את ההתמכרות בעצמו.

הגדרת תלות

מונח זה משמש לתיאור אובדן יכולת פיזית ופסיכולוגית לשליטה עצמית עקב שימוש בסמים. אם אדם משתמש בסמים רבים ומפתח בהם תלות פיזית, הוא מתואר כתלותי. כמצב בפני עצמו, אין מדובר בהתמכרות, אך התלות עלולה להתלוות להתמכרות.

לעיתים קשה לקבוע את ההבדל. לדוגמא, אדם המכור לתרופות מרשם להקלת כאב, עשוי למצוא שהוא זקוק לכמויות גוברות של המינון כדי שהתרופה תעבוד. חלק מהרופאים עשויים לאבחן מצב זה כסובלנות גוברת, או שהמצב עלול להתחזות להתחלה אפשרית של התמכרות.

ההבדל בין תלות להתמכרות

באבחנות מסורתיות, 'התמכרות' מתייחסת להסתמכות פיזית של אדם על אלכוהול, סמים, חומרים והתנהגויות אחרות, בעוד ש'תלות' נתפסת יותר כהסתמכות פסיכולוגית על ההתמכרות. אך בשנים האחרונות, השקפה זו משתנה מעט.

כיום, מומחים רפואיים מתייחסים ל"תלות" סביב השימוש הקבוע של אדם בחומר או באלכוהול. לעומת זאת, התנהגויות כרוניות של התמכרות, כגון סקס כפייתי, הימורים קבועים ואפילו שימוש מוגזם באינטרנט, עשויים להיראות כ"התמכרות".

ארגון הבריאות העולמי מגדיר "תלות" כאוסף מאפיינים שונים ההופכים להיות בעלי עדיפות גבוהה בהרבה בחיי אדם, בהשוואה להתנהגויות קודמות אחרות שהיו חשובות יותר. כך, למשל, מעשני מריחואנה, נוטים להזדקק לסמים חזקים יותר. בהתחלה, הפעלת התנהגות זו היא פעילות נוספת, אך ככל שהמשתמש הופך להיות תלוי יותר בתחושת הריחוף, השימוש בחומר הופך לפעילותו העיקרית. זהו המקום שבו התלות עלולה להפוך להתמכרות מלאה.

המכון הלאומי לתלות בסמים מציין שסובלנות מתרחשת כתוצאה משימוש בחומר או באלכוהול, כשהמשתמש זקוק לכמויות מוגברות יותר של החומר על מנת להשיג את אותה השפעה שהתרחשה במהלך התקופה הראשונה של הצריכה. זהו תרחיש עגום שלמרבה הצער נמצא במקרים רבים של שימוש שנה אחר שנה. תלות כימית בהחלט מתרחש עם רמות סובלנות גבוהות יותר. מצבי תלות דורשים את הצורך בטיפול מקצועי של יועצים ואנשי רפואה. במהלך הטיפול, המטפל מתייחס לנושאים מהותיים של תלות כימית והתנהגות ממכרת. 

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן