שירותי בריאות בישראל

מחלות זואונוטיות – מחלות בעלי חיים

מחלות זואונוטיות הן מחלות זיהומיות שמגיעות לבני האדם דרך בעלי חיים – הם בעצם המתווך שאחראי להעביר את גורם המחלה אל האדם.

המחלות הזואונוטיות יכולות לעבור במגוון דרכים, כמו על ידי אכילת בשר, שתיית חלב, שריטות או נשיכות, עקיצה וכו'. כל מחלה שעוברת לבני האדם דרך בעלי חיים נחשבת למחלה זואונוטית.

לפי ארגון הבריאות העולמי קיימות כ-150 מחלות זואונוטיות, אך רובן אינן מסוכנות לאדם הבריא. רוב המחלות משפיעות בעיקר על אנשים עם מערכת חיסונית חלשה או על נשים בהריון, ואם אתם לא באחת מקבוצות הסיכון האלה אין צורך לחשוש ממגע עם בעלי חיים כל עוד שומרים על כל הכללים של היגיינה וטיפול בבעלי חיים.

המחלות הזואונוטיות העיקריות

קיימות מספר מספר מחלות זואונוטיות עיקריות, אותן חשוב מאוד להכיר על מנת לדעת למה הן גורמות ואיך ניתן להימנע מהן.

כלבת

כלבת היא המחלה הזואונוטית המוכרת והקטלנית ביותר הנגרמת על ידי נגיף המועבר בזמן נשיכה. כלבת היא מחלה קטלנית ביותר, וללא טיפול גורמת למוות תוך 10 ימים מרגע הופעת הסימפטומים, ולכן מקפידים מאוד לחסן בעלי חיים ביתיים ומשוטטים. אם ננשכתם, שטיפת מקום הנשיכה במים וסבון יכולה להשמיד את הנגיף, אך תיאלצו גם לעבור סידרת חיסונים ארוכה לשם מניעת המחלה.

טוקסופלזמוזיס

טוקסופלזמה הוא טפיל המסוכן מאוד לנשים בהריון, ועובר בעיקר דרך צואת חתולים. הטפיל יכול להגיע כמובן גם לאנשים בריאים, אך בדרך כלל לא גורם לסימפטומים.

עובר שנחשף לטפיל הטוקסופלזמה במהלך ההריון עלול להיוולד עם מומים קשים ועל כן נשים בהריון חייבות להתרחק ממגע עם חתולים ובעיקר עם ארגז החול שלהם, וכן להימנע ככל שניתן מאכילת בשר נא. חשוב לציין שכשליש מהנשים נחשפו בעבר לטפיל הטוקסופלזמה ולכן מחזיקות בנוגדנים כנגדו, ובמקרים כאלה גם העובר בטוח מפני סכנה.

ברטונלה – "מחלת שריטת החתול"

חיידק הברטונלה העובר על ידי שריטת חתולים, יכול לגרום לסימפטומים קשים בעיקר אצל ילדים. בדרך כלל רואים אצל הילד שנשרט נפיחות רבה בקשריות הלימפה שבאזור השריטה, חולשה כללית וחום, והמחלה נפסקת אחרי מספר ימים.

תולעים וטפילי מערכת העיכול

בעלי חיים יכולים להעביר אלינו ביצי טפילים שנצמדו אל פרוותם. בלי לשים לב אנו עלולים לגעת בטפילים או בביצים ולהכניס אותם לגופינו דרך הפה, ובכך לגרום לבעיות עיכול קשות.

כמו כן, בעלי החיים עלולים לשאת תולעים (כמו התולעים העגולות או תולעת הסרט) ובאותה צורה להעביר אלינו את ביצי התולעים.

ביצים אלה (של התולעים וכן של הטפילים) עלולים לבקוע במערכת העיכול שלנו ולגרום לסימפטומים קשים ולא נעימים. בעיות של תולעים וטפילים מאפיינות בעיקר ילדים שאינם מקפידים על היגיינה ושטיפת ידיים לאחר משחק עם בעל חיים.

קרציות ופרעושים

חיות מחמד רבות משמשות מצע גידול לקרציות ופרעושים, שגם כן עלולות להעביר אלינו מחלות רבות. אחת המחלות החמורות הנגרמות מעקיצת קרציה היא קדחת הכתמים שעלולה להוביל להתדרדרות כללית ואף למוות, כמו במקרה המצער של הזמר מאיר אריאל.

הימנעות ממחלות זואונוטיות

כאמור, מחלות זואונוטיות בדרך כלל לא גורמות לבעיות רבות אצל בני אדם בריאים, אך עם זאת חשוב להקפיד על כללים בסיסיים על מנת להימנע מהן.

ראשית, חשוב מאוד לשמור מרחק מבעלי חיים לא מוכרים, במיוחד אם הם מתנהגים באופן מוזר וקיים חשש שהם עלולים לתקוף. אם אתם מחזיקים חיות מחמד, חשוב לשמור על שגרת החיסונים והטיפולים הנדרשים. ניתן למנוע את רוב המחלות המדוברות על ידי מתן החיסונים הסטנדרטיים וטיפול שגרתי בקרציות ובתולעים.

ובנוסף, אסור לשכוח את חשיבות ההיגיינה, ואת העובדה שחייבים לשטוף ידיים לפני כל ארוחה, ובמיוחד אם נגעתם בבעל חיים כדי להימנע מהעברת טפילים ותולעים.

ראו גם:
שושנת יריחו

ניסטגמוס

פיירוני

>

Exit mobile version