אורז או אטריות: מה יותר בריא?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מה בריא יותר - אורז או אטריות?

מה בריא יותר - אורז או אטריות?בשני המקרים מדובר במקור לפחמימות ולעתים אנשים צורכים אותם זה לצד זה ובכל זאת מה היתרונות של כל אחד מסוגי המזונות? אורז או אטריות הן בחירות נפוצות משיקולי טעם או דיאטה.

בשני המקרים מדובר במזונות המספקים מקור אנרגיה ראשוני לגוף. פחמימות עוברות בגוף תהליך המרה לגלוקוז אשר מהווה את חומר הדלק עבור תאי הגוף.

בית הספר לבריאות באוניברסיטת הרווארד קובע שסוג הפחמימות הנצרכות הוא החשוב לעומת הכמות, כלומר האיכות עולה על הכמות. הפחמימות נחלקות לשני סוגים עיקריים, פשוטות ומורכבות.

פחמימות פשוטות

פחמימות פשוטות ניתן למצוא בלחם, מאפים ועוגות. מקורות אלה לפחמימות הם למעשה דגנים מעובדים כאשר התהליך אותו הם עוברים מטרתו להאריך את חיי המדף של המוצר, אך כתוצאה מכך מתעורר מחסור משמעותי בוויטמינים ומינרלים.

סוג זה של פחמימה נחשב כגורם עיקרי לעלייה במשקל ולעלייה ברמת הסוכר בדם וכן עלול להוביל להתנגדות ודחיית האינסולין לטווח הארוך מה שעלול להוביל לסוכרת.

פחמימות מורכבות

פחמימות מורכבות הן הסוג הבריא יותר משום שלרוב אינן עוברות תהליכי עיבוד, דוגמאות למקורות לפחמימות בריאות אלה ניתן למצוא בלחם מחיטה מלאה, קינואה, אורז שחור, ירקות ופירות ודגנים בלתי מעובדים.

פחמימות מורכבות עתירות בוויטמינים, מינרלים וסיבים תזונתיים. העובדה כי מזונות אלה מעובדים פחות מאפשרת שמירה על  הערכים התזונתיים תוך שמירה על וויטמינים ומינרלים חיוניים.

אורז או אטריות: שאלת הערך הקלורי

ההשוואה בין שני מוצרים אלו מראה שמאה גרם אורז מכילים 175 קלוריות, לעומת אותה כמות קלוריות בחמישים גרם אטריות בלבד.

כלומר, אטריות תורמות למאזן הקלוריות יותר מאורז אולם כאשר אנו באים לענות של השאלה בעלת החשיבות הרבה ביותר היא בנוגע לסוג הפחמימה ולא באשר לכמותה, במיוחד כאשר אנו צורכים בדרך כלל כמויות דומות של שני המזונות.

אטריות הן תוצר של קמח מעובד כאשר הן אינן מיוצרות מדגנים מלאים וגם גרגירי האורז עוברים תהליך של עיבוד. כלומר, גם אורז וגם אטריות הם מוצרים של דגנים מעובדים ומזוקקים אשר עלולים להגביר את הסיכון לסבול מתסמונת מטבולית וכן עשויים לגרום לדלקת ובמקרים חמורים להוביל למחלות לב, שבץ וסוכרת.

אורז או אטריות: שאלת האינדקס הגליקמי

המונח אינדקס גליקמי מתייחס השפעת המזון על רמת הסוכר בדם, ככל שהוא גבוה יותר כך המזון מגדיל את רמת הסוכר בדם.

אינדקס גליקמי נחשב לגבוה כאשר הוא עולה על שבעים, ואינדקס גליקמי נמוך במידה וערכו נמצא מתחת ל-55. אורז לבן נושא ערך גליקמי של 73, בעוד אטריות ופסטות נמצאות באזור ערך גליקמי מתון.

אז מה מומלץ: אורז או אטריות?

מבחינה קלורית נמצא יתרון לצריכת אורז על פני אטריות, לשם השוואה, מנה הגונה של אטריות יכולה להכיל ארבע מאות קלוריות בנוסף לרמה גבוהה של שומנים רוויים ונתרן. לעומת זאת מנה של מאה גרם אורז לצד בשר לא שמן לא תעבור את 300 הקלוריות. כלומר ארוחה מלאה  ומזינה הכוללת אורז כתוספת תכיל את אותו מספר הקלוריות המצויות בחבילה של אטריות.

אטריות עשויות מדגנים מלאים בריאות יותר מאורז ובמידה ובחרתם באורז, העדיפו אורז מלא. מומלץ לא לטגן את האורז, אורז מטוגן מכיל כמות קלוריות גבוהה מזו שבאטריות, לעומת זאת מנה של אטריות תכיל ערך קלורי גבוה יותר מזה המצוי במנה זהה של אורז מבושל או מאודה.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן