אפזיה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

אפזיה הוא מצב בו מופיעה הפרעת תקשורת ושפה, אשר מתבטאת בעיקר בהפרעה להבנת השפה או הפרעה בדיבור. אפזיהאפזיה מופיעה לרוב כתוצאה משבץ מוחי, אשר במהלכו מרכז השפה במוח נפגע והאדם נשאר ללא יכולת שפתית טובה. לעתים, אפזיה יכולה להתפתח בהדרגה במקרים של מחלות ניווניות של המוח או במקרים של גידולים מוחיים.

בהתאם לחומרת המצב, האפזיה משפיעה על התפקוד היום יומי ועל יכולת החולים לתקשר עם סביבתם, ולעתים מגבילה מאוד את הסובלים ממנה. לאחר שמטפלים בגורם הראשוני לאפזיה, המשך הטיפול מתבצע לרוב על ידי ריפוי בדיבור אצל קלינאית תקשורת, אשר יכול לשפר בהדרגה את היכולת השפתית ולהחזיר יכולת שפתית מסויימת ואף להחזיר את התפקוד השפתי לתפקוד מלא.

תסמינים של אפזיה

אפזיה גורמת להפרעה בהבנת השפה והדיבור, ויכולה להתבטא על ידי מספר תסמינים הכוללים יכולות שפתיות שונות. בהתאם לחומרת האפזיה והפגיעה המוחית, מופיעים התסמינים השונים אשר יכולים לגרום לחוסר תפקוד מוחלט או לתפקוד שפתי חלקי.

  • משפטים לא שלמים – אנשים הסובלים מאפזיה יתקשו להשלים משפט או להשתמש במילים המתאימות במקום הנכון במשפט.
  • משפטים לא הגיוניים – במצב של אפזיה יכולים לעתים לדבר במשפטים בלתי הגיוניים, תוך שימוש במילים שונות ללא קשר אחת לשנייה וללא יכולת לבטא את מה שרוצים.
  • הפרעה בביטוי המילה עצמה – חלק מהסובלים מאפזיה מתקשים לבטא את כל המילים או את חלקן, ומדברים על ידי הפקת בליל של קולות בלתי מובנים. לעתים, הקושי של ביטוי המילים הוא קושי בשיום, המציין יכולת לקויה לתת שמות לחפצים שונים.
  • הפרעה בהבנת השפה – חלק נוסף של האפזיה הוא הפרעה בהבנת השפה, ואנשים הסובלים מאפזיה יכולים כלל לא להבין את מה שמדברים איתם.
  • הפרעה בכתיבה ובקריאה – בחלק מהמקרים אפזיה מערבת גם את יכולת הקריאה והכתיבה, ומונעת מהסובלים ממנה להשתמש ביכולות אלה על מנת לתקשר עם העולם.
  • הפרעה בחזרה על משפטים – בחלק מסוגי האפזיה החולים לא מצליחים לחזור כשורה על משפטים או מלים, למרות שמצליחים לדבר בצורה לא רעה.

סוגי אפזיה

התסמינים שהוזכרו מבטאים סוגים שונים של אפזיה, אשר כל סוג גורם להופעת הפרעה שונה ביכולת השפה והדיבור. סוגי האפזיה העיקריים הם:

  • אפזיה מוטורית – אפזיה הגורמת לקושי בהפקת השפה, בה נפגע האזור המוחי הקשור ליכולת הדיבור (הנקרא גם האזור על שם ברוקה). האפזיה המוטורית מתבטאת בעיקר במשפטים מבולבלים, שימוש במילים לא נכונות ומשפטים לא שלמים ובלתי מובנים. למרות הבעיה בדיבור, אנשים הסובלים מאפזיה מוטורית נוטים להבין את השפה כאשר מדברים איתם, אך לא מצליחים לדבר בעצמם.
  • אפזיה סנסורית – אפזיה בה הפגיעה השפתית היא ביכולת ההבנה של השפה, אשר מופיעה כתוצאה מפגיעה באזור המוחי המעבד את השפה וגורם לה להיות מובנת (אשר נקרא האזור על שם וורניקה). במקרים אלו, האנשים יכולים לדבר בצורה שוטפת אך אינם מבינים אנשים אחרים ומתקשים לייצר משפטים מורכבים. האפזיה הסנסורית גורמת לכך שלמרות שמצליחים להבין ולבטא מילים בצורה טובה, המשמעות שלהן לא מתאימה ולא ניתן להבין מה שהחולים אומרים.

אבחון של אפזיה וטיפול

האבחנה של אפזיה מתבצעת בצורה קלה יחסית על ידי בחינת מרכיבי השפה השונים. לאחר שבודקים את כל מרכיבי השפה, ניתן לזהות בצורה מדויקת יחסית האם מדובר בהפרעה שפתית כלשהי ומהי ההפרעה. לאחר האבחנה, עיקר הטיפול יתבצע על ידי ריפוי בדיבור, במהלכו קלינאיות תקשורת יעבדו על תרגול מרכיבי השפה השונים במטרה לשפר אותם, ולהחזיר לחולים יכולת שפתית מסיימת.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן