תאומים וגידולם

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

תאומים וגידולם

תאומים וגידולםגידול של תאומים שונה במהותו מגידול של שני אחים או של ילד בודד. השוני טמון למעשה בתפיסה שלנו, כי תאומים הם שני חצאים אשר מרכיבים שלם אחד. אך למעשה, מדובר בשני ישויות שונות לחלוטין, ועל אף המראה הדומה של השניים, אשר עלול להטעות אותנו, הם שתי נפשות בעלי רצונות וצרכים שונים.

בהתאם לגישה הפסיכולוגית, יש צורך לגדל את התאומים באופן נפרד, כלומר, לא להתייחס אליהם כאל אחד, אלא כאל שניים. על מנת שכל אחד מן התאומים יוכל לפתח בצורה נוחה ובטוחה את הזהות העצמית והאישית שלו, יש צורך לא רק להתייחס אליהם כאל אינדיבידואלים, אלא אף להדגיש זאת.

הקושי בגידול תאומים

גידול תאומים הינה משימה לא קלה.

עוד טרם לידתם ההתייחסות להריון עם תאומים היא שונה בתכלית מהריון רגיל. כבר אז ניתן להסכים כי עוד לפני שזוג ההורים מכירים את התאומים, הוא מתמודד עם אתגרים לא פשוטים.

והדבר לא פוסק גם שהזאטוטים התאומים גדלים ולמרות שמדובר באהבה כפולה, מדובר גם בעבודה כפולה הן מבחינת הטיפול והן מבחינת העבודה בשטח סביב קניות, ניקיונות וכביסות. אך לא רק הקושי הפיזי הוא שעושה את המלאכה סבוכה, ישנם אלמנטים נוספים אשר מקשים על גידול תאומים, וזה הצורך השונה שיש לכל אחד מהם, והמקום של ההורה לעזור לאותם תאומים לפתח את עצמם מבחינה אישית.

הרבה פעמים היחס אל תאומים הוא יחס אל אחד, ולא לכל אחד מהם לחוד. עניין זה בא לידי ביטוי בעיקר בשפה, כאשר אומרים "איזה חמודים" ולא "איזה חמוד". ההתייחסות אל התאומים כאחד, עלולה לגרום לבעיות התפתחותיות בעתיד, על כן, יש לתת את החשיבות להתפתחותם כיחידים כבר מיום היוולדם.

גישות פסיכולוגיות לגידול תאומים

על מנת לאפשר לכל אחד מן התאומים להתפתח בצורה עצמאית, בקצב שלו ולבנות את זהותו, יש צורך לתת דגש על מספר אלמנטים של תהליך הגדילה וההתפתחות. אלמנטים אשר נראים לנו מובנים מאליהם כאשר מדובר בילדים יחידים, עלולים להטעות אותנו ולבלבל אותנו בבואנו לגדל אחים תאומים.

הפרדה בין חפצים

הדבר הראשון שיש לתת עליו את הדעת הוא הפרדה בין החפצים השונים של כל אחד מן התאומים –  החל מהמיטה, לבגדים, וגם צעצועים. אין צורך כמובן לקנות לכל אחד מהם צעצועים נפרדים, אך כן מומלץ לעשות הפרדה בעת משחק. לאפשר לכל אחד מהם את החלל שלו ואת משחקי הגירוי הראשוניים שלו. עניין זה בא לעזור להם לפתח את הישות העצמאית, כמו גם את תפיסת ההבנה שיש שוני בין מה ששלי למה ששייך למישהו אחר.

מעבר לכך, מומלץ לעשות הפרדה בבגדים ובצבעים, הפרדה זו באה להקל בעיקר על ההורים, על מנת שיוכלו להבחין בצורה טובה כי מדובר באחים תאומים, אך לא בנפש אחת וגוף אחד.

זמן איכות אישי

כל אחד מן התאומים צריך לזכות בזמן איכות אישי. לכל אחד מהם יש לתת את הזמן שלו באמבטיה לבד, את החלפת הבגדים לבד ואת הדאגה לטיפול בעת בכי. חשוב כי התאום יבין כי כאשר אחיו בוכה הוא מטופל כהלכה, כך הם מבינים כי יש תור, וכי לכל אחד יש את הזמן שלו. בדרך זו יוצרים למעשה את ההפרדה ביניהם.

בניית זהות אישית

לקראת גיל חצי שנה, מתחילים תינוקות להתנתק מההורים וליצור לעצמם את ההעדפות שלהם לגבי משחקים ואוכל. כאשר מדובר באחים תאומים, ישנה התנתקות נוספת, והיא מהאח התאום. סימנים של זחילה, התרחקות ועניין שונה, יכולים להקשות על ההורים, בעיקר מבחינת הטיפול היומיומי. חשוב מאוד לתת לכל אחד מהם את האפשרות לגלות את העולם לבדו, לאפשר להם לזחול למקומות שונים ולפעמים להתקרב חזרה.

יחס שווה

טבע האדם גורם לנו להיצמד אל החזקים או לחוס על החלשים. אחים תאומים מטבעם יהיו שונים, תמיד יהיה אחד בעל אישיות חזקה יותר ואחד חלש או רגיש יותר. אל לנו לתת להם יחס שונה, או להיצמד אל אחד מהם יתר על המידה. חשוב כי ששני האחים יזכו לאותו היחס ולאותה כמות של זמן איכות.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן