גלולת יאז

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

גלולת יאז
גלולת יאז
גלולת יאז למניעת הריון

בעשורים האחרונים תפסו הגלולות למניעת היריון מקום חשוב בשוק אמצעי המניעה. ההיצע של הגלולות שישנן הוא רב, כך שכל אישה יכולה ליהנות מאמצעי מניעה אלה בתנאי הגלולה מותאמת לגופה באופן אישי.

בין הגלולות הרבות שישנן, גלולת יאז היא גלולה למניעת היריון שמשתייכת לקבוצת הגלולות המשולבות שבהן גם גלולות כמו מליאן, הרמונט, פלורט, פמינט, מרסילון ועוד והיא מכילה בתוכה את ההורמון אסטרוגן במינון נמוך יחסית- 20 מיקרוגרם, יחד עם ההורמון פרוגסטרון.

הגלולה ניתנת אך ורק באמצעות מרשם רופא והיא מתאימה במיוחד עבור נשים צעירות או לכאלה שבעברן כלל לא נטלו גלולות למניעת היריון, והכול בזכות העובדה שהמינון של הורמון האסטרוגן נמוך.

כיצד גלולת יאז עובדת?

שילובם של הורמון האסטרוגן והפרוגסטרון בתוך גלולת יאז מונע את הביוץ החודשי, כלומר את שחרור הביצית מן השחלה בכל חודש. מכיוון שהביצית לא משתחררת אל השחלה, לא יכול להיווצר תהליך של הפריית ביצית, מה שמונע היווצרות של היריון.

שילובם של שני ההורמונים יוצר שני מנגנוני הגנה נוספים נגד היווצרות של היריון. מנגנון אחד הוא עיבוי של ריר צוואר הרחם שמונע את המעבר של הזרע מן הנרתיק לתוך חלל הרחם, כלומר יוצר מחסום של צוואר הרחם. מנגנון אחר הוא הפיכת הרירית של הרחם לדקה יותר ויותר, כך שהיא אינה מתאימה כלל לקליטה של היריון גם במידה והייתה הפריית ביצית.

הרכב גלולת יאז

כל טבליה של גלולת יאז מכילה שני סוגים של הורמונים. האחד הוא מרכיב אסטרוגני: אתנילאסטרדיול במינון נמוך של 20 מק"ג והשני הוא מרכיב פרוגסטוני: דרוספירנון במינון של 3 מ"ג.

כיצד נוטלים את הגלולה?

גלולת יאז מגיעה בחפיסה אחת של 28 גלולות, כאשר 24 מתוכן הן גלולות בצבע ורוד והן פעילות ומכילות את ההורמונים וארבע מתוכן הן גלולות פלצבו (גלולות דמה שאינן מכילות את המרכיב הפעיל כמו שאר הגלולות ולכן הן אינן פעילות) וצבען הוא לבן.

את גלולת יאז נוטלים באופן רציף במשך חודש שלם, כאשר בזמן שהאישה נוטלת את הגלולות הלבנות, הלו הן גלולות פלצבו, היא תקבל את הווסת החודשית. בסיום חפיסה אחת של גלולות יאז על האישה להתחיל מיד חפיסה חדשה מבלי לחכות שבעה ימים כמו בסוגים אחרים של גלולות. היתרון בנטילת גלולה ברצף הוא הקלה משמעותית עד כדי צמצום של ימי הדימום בווסת החודשית.

חשוב מאוד ליטול את גלולת יאז בשעה קבועה בכל יום על מנת להפחית את הסיכון בשכחת הגלולה, מה שמעלה את הסיכויים של מניעת היריון.

בטיחות ותופעות לוואי

גלולת יאז בטוחה ב- 99% במניעת היריון אך היא אינה מתאימה לכל אישה משום שהיא שייכת לקבוצת הגלולות המשולבות ומכילה שני סוגים של הורמונים. גלולת יאז אינה מתאימה לנשים מעל גיל 35 שמעשנות בגלל שקיים סיכון לקרישיות יתר בדם, דבר שעלול לגרום לשבץ, לאוטמים בלב ובריאות ולקרישי דם ברגליים. בשל הסכנה בקרישיות יתר, גלולת יאז אינה מתאימה לנשים עם רקע משפחתי של קרישיות דם ולכאלה שכבר סובלות מהתופעה.

תופעות הלוואי כוללות שינויי מצב רוח, בחילות קלות, כאבי ראש בדרגה קלה ועלייה במשקל אך לא באופן משמעותי.

יתרונות הגלולה

מכיוון שהמינון של ההורמונים הוא כה נמוך, תופעות הלוואי שמופיעות בעקבת השימוש בגלולה הן מעטות מאוד וחולפות במהרה. בנוסף לאלה ישנם יתרונות נוספים כמו הקלה בכמויות הדימום במהלך הווסת, הפחתה בכאבי המחזור, הפחתת הסיכון לזיהומים באגן, הקלה בפצעי האקנה, הפחתת הסיכון לסרטן השחלות ולסרטן הרחם, הפחתה בסיכון לציסטות בשד ובשחלות, התפתחות הריונות חוץ רחמיים ועוד.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן