התקררות – סימן שהגיע החורף!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

התקררות

התקררותהתקררות, צינון או הצטננות היא מחלה נגיפית מדבקת מאוד, אך קלה מאוד, שנקראת בשפה מקצועית דלקת חריפה של הלוע העליון והאף. מדובר על מחלה של דרכי הנשימה העליונות הכוללות את קנה הנשימה, את בית הקול, הגרון והאף.

התקררות היא המחלה האנושית הנפוצה ביותר מכל המחלות באשר הן. בקרב מבוגרים שיעור ההידבקות השנתי עומד על בין שתיים לארבע הידבקויות ובקרב ילדים בגילאי בית הספר תיתכנה אף שתיים עשרה הידבקויות בשנה.

המחלה נמנית עם משפחת המחלות הזיהומיות של דרכי הנשימה העליונות הכוללת בין היתר גם את הלרינגיטיס, סינוסיטיס, ברונכיטיס ועוד.

מה הם הגורמים למחלה?

להתקררות גורמים נגיפים שונים כשבעיקר מדובר על רינווירוסים, סוגים מסוימים של קוקסאקיוירוסים, פאראמיקסווירוסים ואקווירוסים. מאחר וישנו מגוון רחב ביותר המונה מאות סוגים שונים של וירוסים שיכולים לגרום להתקררות ומאחר ולנגיפים השונים יש יכולת מפותחת להתפתח ולהשתנות, הרי שלא נראה שבעתיד הקרוב לעין יצליחו החוקרים בתחום לפתח תרופה נגד המחלה.

הנגיפים עוברים מאדם חולה לאדם בריא במהלך ההתעטשות או במהלך השיעול שכן הם יכולים לשרוד אפילו כמה שעות באוויר. כמו כן, במקרים מסוימים אדם חולה יכול למחות את האף שלו באמצעות היד שלו ובשלב מאוחר יותר להעביר את הנגיפים לאדם בריא בלחיצת יד. האדם הבריא בשלב מאוחר יותר יכול להידבק במחלה לו ישפשף את עיניו או את האף שלו עם היד הנגועה בנגיפים.

מה הם התסמינים של התקררות?

בדרך כלל לאחר ההדבקה מתחילים להופיע התסמינים תוך יום או יומיים לכל היותר. התסמין הראשון הוא כאב גרון ללא הפרעה לנשימה. התסמינים שמופיעים בשלב מאוחר יותר הם פועל יוצא של מנגנוני ההגנה הפיזיולוגיים שלנו נגד הנגיף ולפיכך כוללים שיעול, נזלת והתעטשויות. מספר נגיפים עלולים לגרום גם לנוקשות צווארית קלה, חום נמוך, כאבי ראש קלים עד קשים ועוד.

רבים בקרב הציבור הרחב נוטים לבלבל בין הצטננות והתקררות לבין שפעת, אך מדובר על שתי מחלות נפרדות לגמרי. אמנם התסמינים של שתי המחלות מזכירים אלה את אלה אך תסמיני השפעת חמורים יותר ומכלול התסמינים של השפעת כולל גם תשישות, כאבי שרירים, צמרמורות ועלייה של חום הגוף.

מה הם סיבוכי המחלה?

מאחר והמערכת החיסונית עסוקה במלחמה בנגיפי ההתקררות, הרי שהחיידקים שחיים באופן טבעי בדרכי הנשימה יכולים לנצל זאת ולגרום לזיהום נוסף במקביל. לפיכך, בקרב רבים הסובלים מהצטננות ומהתקררות ניתן לראות מקרים של סינוסיטיס או דלקת האוזן התיכונה.

ההצטננות אינה מחלה שמסכנת חיים, אך ישנם כאלו הנמצאים בקבוצות סיכון שעלולים לסבול מסיבוכיה. קבוצות הסיכון כוללות כאלו הסובלים ממערכת חיסונית חלשה כמו למשל קשישים, חולים לאחר ניתוח, ילדים קטנים וחולים ועוד.

הסיבוך המסוכן ביותר של ההצטננות הוא דלקת ריאות שבהחלט יכולה לסכן חיים בקרב אוכלוסיות הנמצאות בסיכון.

כיצד מאבחנים את המחלה?

ברוב המוחלט של המקרים אין צורך לגשת לאבחון ובדרך כלל ניתן לאבחן את המחלה באופן עצמאי. המחלה מאובחנת לפי התסמינים ובמידת הצורך ניתן לקחת דוגמית תרבית לבדיקה במעבדה שבכוחה לבודד את סוג הנגיף שגרם למחלה.

כיצד מטפלים בהתקררות?

מאחר ומדובר במחלה נגיפית, הרי שהטיפול באנטיביוטיקה אינו יעיל. לאור זאת, הטיפול בהתקררות וצינון הוא טיפול תומך בלבד. בין היתר מדובר על שימוש בתכשירים שונים להקלה על כאבי גרון, שימוש בכדורים נגד כאבי ראש, הקפדה על מנוחה רבה ושתייה נאותה ועוד. הטיפול התומך ניתן בהתאם לתסמינים מהם סובל המטופל. כמו כן, מומלץ לשהות במהלך המחלה בסביבה לחה וחמה.

מידע נוסף על התקררות וצינון באתר cold

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן