טיפול שורש בשיניים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

טיפול שורש הוא טיפול מורכב מאוד המבוצע במצבים קשים בהם עששת הצליחה לחדור אל שכבת מוך השן ולגרום שם לנזק.

מדובר בטיפול קשה וכואב שמתבצע לאחר שמצב השן החמיר בצורה חריגה ביותר ואין ברירה אלא להוציא את כל הרקמה הפנימית ולהחליפה בחומר אחר.

התפתחות קשה של העששת

עששת היא תופעה הקיימת אצל רבים מאיתנו, בה חיידקי השן גורמים לנזק לשכבות השן החיצוניות הנקרא בשפת העם "חורים בשיניים". הנזק הזה נגרם כתוצאה מכך שלאחר תהליך התססת הסוכרים המבוצע על ידי החיידקים נוצרת חומצה, הגורמת להרס שכבות השן השונות.

כאשר העששת אינה מטופלת כראוי, הרס השן עובר משכבת האמייל אל הדנטין ובסופו של דבר פוגע גם בשכבת המוך – שכבת השן המכילה את העצבים וכלי הדם.

בעוד פגיעה בשכבות האמייל והדנטין בדרך כלל לא גורמת לכאב או נזק אקוטי לשן, הפגיעה בשכבת המוך גורמת לנזק רב שעלול להחריף, ולכן דורש את טיפול השורש החריג. חשוב לציין שמדובר במצב קשה ביותר, ומלבד הכאב ללא טיפול ראוי העששת עלולה לחדור שכבות נוספות ולגרום לנזק רב יותר.

הליך טיפול שורש

במהלך טיפול השורש רופא השיניים מסלק את המוך הפגוע מהשן ומחליף אותו בחומר איטום. הטיפול מתחיל בקדיחה אל תוך שכבת המוך, סילוק הרקמה הפגועה, ניקוי תעלות השן ומסתיים במילוי השן מחדש בחומר המונע הגעת חיידקים.

מדובר בטיפול כואב ולא נעים המבוצע תחת הרדמה מקומית ובמספר שלבים, ופעמים רבות בסוף התהליך מולבש על השן כתר. טיפול שורש אינו מתבצע בדרך כלל בפגישה אחת, אלא במספר פגישות במטרה לבדוק את מצב השן, את התגובה לטיפול ולהחליט על הדרך הטובה ביותר להמשך הטיפול.

כמו כן, במהלך טיפול השורש נלקחים צילומי רנטגן רבים, במטרה להעריך את מצב השן, עומק התעלות ולבדוק את קיומם של סיבוכים אפשריים.

שלבי הטיפול

השלב הראשון של טיפול השורש עוסק כאמור בקדיחה אל תוך תעלות השן. מדובר בקדיחה עמוקה יותר מאשר במקרים של סתימה רגילה, ובה חודרים אל שכבת המוך ומסלקים אותה. תהליך סילוק שכבת המוך מתבצע על ידי מכשירים מיוחדים וכולל גם את ניקוי תעלות השורש.

לאחר מכן, סותמים את האזור שנחשף בחומר סתימה זמני שתפקידו למנוע את זיהום העצם בחיידקים. לאחר מספר ימים בהם השן מתאוששת והכאב פוחת, עוברים לסתימה קבועה ומתחילים בתהליכי שיקום, שתפקידם לחזק את השן הקיימת ולמנוע את האפשרות העתידית שהיא תישבר כתוצאה מהפרוצדורה החודרנית. תהליכי השיקום כוללים חיזוק על ידי ברגים ויצירת מבנה הקרוי כתר ששומר על השן מפני נזקי עששת עתידיים.

הכאב במהלך טיפול שורש

טיפול שורש הוא טיפול קשה וטראומטי מאוד, במהלכו נגרם כאב רב. למרות ניסיונות האלחוש וההרדמה המקומית, מדובר בטיפול הגורר במהלכו תחושה לא נעימה וכאב רב. עיקר הכאב מגיע לאחר הטיפול, והאזור עלול להפוך לנפוח ודלקתי ולגרום לתחושה נוראה.

שימוש בתרופות אנטי דלקתיות ובתכשירים נוגדי כאב עשוי לסייע להקלה על הכאב הרב ולהפחתת הנפיחות, ומומלץ בימים שלאחר טיפול השורש.

תרופות כמו אקמול, אדוויל או נורופן יעילות מאוד בהקלה על הכאב ובהפחתת הנפיחות ויכולות לזרז את החזרה לשגרה. במקרים חריגים, בהם סף הכאב של המטופל נמוך במיוחד או שקיים פחד רב מפני הטיפול, ניתן להשתמש בחומרי הרגעה שונים לפני הטיפול ואחריו, שיספקו מידה מסוימת של טשטוש ויקלו על חווית הטיפול הקשה

חשוב לזכור שאמנם מדובר בטיפול כואב וטראומטי, אך ללא טיפול השורש המצב עלול להחמיר ולגרום לכאב רב עוד יותר, ולנזק בלתי הפיך לעצמות הלסת ולשיניים הסמוכות.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן