מהי יבלת?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

יבלות

יבלותיבלות הן אזורים בעור שנבדלים מאזורי העור האחרים, שכן הם קשים יותר ועבים יותר. העור העבה והקשה הוא תוצאה של לחץ מכני שהופעל על העור ובעקבות כך התרחש שינוי מבני בעור עליו הופעל הלחץ.

בדרך כלל היבלות יופיעו ברגליים בדגש על רגליהן של נשים שנועלות נעליים לוחצות מאוד, אך ישנן גם יבלות שנוטות להופיע בידיהם של אנשי מקצוע שונים שמפעילים לחץ רב על עור הידיים כתוצאה משימוש בכלי עבודה שונים.

נהוג להבחין בין שני סוגים של יבלות – יבלות רכות ויבלות קשות. היבלות הקשות הן היבלות השכיחות יותר שגורמות ליותר נפיחות וכאבים ואילו היבלות הרכות הן יבלות שכיחות פחות. המרקם שלהן מזכיר מרקם של גומי, צבען לבנבן והן עלולות להזדהם בשכיחות גבוהה יותר.

מה הם הגורמים ליבלות?

מאחר והיבלות הן תוצאה של חיכוך ולחץ, הרי שנעילה של נעליים שצורתן לא מתאימה למבנה האנטומי של הרגל או לממדים שלה יכולה לגרום להופעת יבלות ברגל. בנוסף לכך, יבלות יכולות להופיע בעקבות ביצוע של פעילות גופנית באופן שאינו מותאם ליכולות של העור לעמוד בפני העומסים.

יבלות יכולות להיות גם תוצאה של שימוש ממושך ולא נכון בכלי כתיבה (כתיבה תוך הפעלת לחץ רב מדי במשך זמן ארוך מדי על העיפרון או העט), השענת מרפקים על השולחן למשך זמן ארוך ועוד.

בנוסף, ישנו סוג מסוים של יבלות שהן תוצאה של מחלת יבלת העור – מחלה נגיפית שנגרמת על ידי וירוס ממשפחת נגיפי הפפילומה האנושיים שגורם להופעה של יבלות ללא הפעלת לחץ, אלא בעקבות שגשוג שלו בעור לאחר שהצליח לחדור לעור דרך מקום שבו התרחשה חבלה ונוצר סדק בעור.

יש לציין שככל שאנחנו מזדקנים כך העור שלנו עמיד פחות בפני לחץ ולכן קשישים נוטים לסבול מיבלות בשכיחות גבוהה יותר, ישנם אזורים בעור שנחשבים לפגיעים יותר מאחרים וכן ישנם אנשים שנוטים לסבול מיבלות כתוצאה מכך שיש להם רקמת שומן קטנה יותר.

מה הם התסמינים של יבלות?

היבלות יכולות להופיע במגוון רחב של צורות. חלקן יהיו מחוספסות מאוד למגע, חלקן יהיו חלקות, במקרים מסוימים האזורים המיובלים לא יהיו רגישים למגע אך במקרים אחרים היבלת תהיה מאוד כואבת ועוד.

היבלות יכולות להיות בעלות גוון צהבהב או לבן והמבנה של היבלת יכול להיות שונה בין אנשים שונים. היבלת יכולה להיות מורמת מעל פני העור, שטוחה, להופיע במקבצים קטנים בהם קיימות יבלות רבות או בדמות משטח מעובה אחד גדול.

כיצד מאבחנים יבלות?

את היבלת מאבחנים לפי המראה האופייני לה ועל פי המיקום שלה. ישנה חשיבות רבה לאבחון של היבלות כיוון שבעוד שחלק ניכר מהיבלות הוא תוצאה של הפעלת לחץ על העור ותו לא, הרי שישנם זנים של נגיפים שגורמים ליבלות שעלולים להיות קטלניים.

כיצד מטפלים ביבלות?

הטיפול ביבלות כולל שני מישורים. המישור הראשון הוא הסרה של היבלת והשני הוא מיגור הגורם שהביא להיווצרות שלה.

כך למשל ניתן לגשת לטיפול קוסמטי שבו מביאים לריכוך של העור המיובל מצד אחד, אך ללכת לטיפול אצל רופא עור שבו מתבצעת הסרה של היבלת באמצעות גזירה שלה, באמצעות חנקן נוזלי שמוביל להיווצרות של שלפוחית מתחת ליבלת ומאוחר יותר לנשירה שלה או צריבה של היבלת באמצעות שימוש בקרני לייזר.

כמו כן, ניתן במקרים מסוימים לעשות שימוש בתכשירים שונים שאותם יש למרוח על היבלת באופן יומיומי שמביאים להמסה שלה.

מניעה של היווצרות יבלות ניתנת לביצוע על ידי החלפת נעליים, שימוש בכריות סיליקון מיוחדות שמפרידות בין האצבעות לעט או לעיפרון ומקלות על הלחץ הנוצר בזמן הכתיבה ועוד.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן