כוויות קור

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

כוויות קור

כוויות קורכוויות קור נגרמות כשחלקים חלקים בגוף אינם מכוסים ומוגנים באופן מספק בעת חשיפה לתנאי קור קיצוניים הנובעים ממזג האוויר מקפיא, או מחשיפה לטמפרטורות נמוכות במיוחד.

ניתן לטפל בכוויות קור אך הן עלולות להשפיע באופן חמור על העור. התופעה עלולה להתרחש במהירות רבה, כאשר תנאי הסביבה הם של קור קיצוני כוויות עלולות להתרחש בתוך 5 דקות בלבד.

תסמיני כוויות קור

בחשיפה לקור, העור מגיב ביצירת אודם וכאב, אלה סימנים מקדימים לכוויות קור האמורים להוות נורת אזהרה ויש להגיב להם ולעבור למקום חם במהירות. התסמינים משתנים ותלויים במידת העומק אליו חודר הקור.

הכוויות נחלקות לדרגות. הדרגה הראשונה מתבטאת בשכבות העליונות של העור המסמנת כוויות קור מוקדמות ובמקרים חמורים יותר הקור החודר לגוף עלול לגרום לכוויות בשרירים ובעצמות. כוויות בשלב מוקדם מתבטאות בשינוי בגוון העור ההופך לצהוב או לבן, בשילוב עם גירודים, עקצוצים ותחושת דקירות.

תסמיני שלב ביניים

בשלב הביניים בעיות העור מתבטאות בתסמיני מראה מבריק או דונגי, לאחר ההפשרה יופיעו יבלות ושלפוחיות מלאות בנוזל או דם. ברמה המתקדמת של כוויות קור, העור קשה וקר למגע, הוא מתכהה ומכחיל במהירות ועלול אף להשחיר.

אדם הנחשף לקור מתקשה לאבחן בזמן את הכוויות, היות והתחושה באזור הקפוא אובדת, ולכן הסממן המרכזי לזיהוי הוא שינוי בגוון העור.

מניעת כוויות קור

במזג אוויר קר יש להצטייד ולכסות את הגוף במספר שכבות בגדים חמים שאינם נצמדים לגוף. שכבות רופפות של בגדים ארוכים יאפשרו לחום הגוף לנוע. בגדים צמודים, גם אם הם חמים, מגבירים את הסיכוי לסבול מכוויות קור. מומלץ ללבוש שלוש שכבות בגדים.

הראשונה מסייעת בשמירה על עור יבש, השנייה מבודדת, והשלישית מגנה מפני צמרמורות הנובעות מחשיפה לרוח ומים. הצטיידו בכובע מצמר או פליז המכסה את הראש והאוזניים, לבשו כפפות המבודדות מקור ואל תסירו אותן גם לא לשימוש בטלפון נייד. במידה ואין ברירה, לבשו החושפות את האצבעות בקצה בלבד.

הגנה על הרגליים – הרגליים פגיעות מאוד לקור ולכן לבשו גרבי צמר ובמידת הצורך כמה זוגות על מנת להימנע ממגע של לחות בכפות הרגליים, הצטיידו במגפיים המגינות מרטיבות. במידה ואתם מזיעים הבגדים עשויים להירטב כך שהזעה בקור ובשלג עלולה להגדיל את הסיכויים לסבול מכוויות קור, לכן במצב זה ניתן להסיר את הבגדים לזמן קצר ולייבש את הגוף.

טיפול בכוויות קור

בחשש לכוויות קור ובמצבי קור קיצוניים, יש להגיע למקום חם, אין לשפשף את העור, היות ואם הוא קופא, התסמינים יחמירו. יש להישמר מפני הנחת הידיים והרגליים במים חמים מדי, היות ובמצב כוויות וקיפאון העור, לא ניתן לחוש אם המים חמים מדי ועלול להיגרם נזק נוסף.

טבלו במים חמימים או הניחו מטלית חמה על האזורים הפגועים למשך חצי שעה לפחות. תהליך הפשרת העור הוא מהיר ועשויים להופיע סימני אודם ותחושות עקצוץ ודקירה.

במידה ומופיעים סימנים חמורים כמו שינוי צבע העור, קשיחות העור ושלפוחיות יש לפנות לחדר מיון, בו הצוות הרפואי יחמם את הגוף וינסה להחזיר את זרימת הדם לאזור הפגוע בעזרת ספוגים חמים. במידת הצורך יינתן טיפול תרופתי להקלה בכאב ויבוצע צילום MRI לזיהוי פגיעות עמוקות יותר.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן