כסיסת ציפורניים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

כסיסת ציפורנייםכולנו, כמעט, חוטאים במנהג הזה. כסיסת ציפורניים פה ושם, לעיתים רחוקות, היא תופעה נפוצה, המופיעה הן אצל נשים והן אצל גברים, הן אצל ילדים צעירים והן אצל מבוגרים. יחד עם זאת, היא יכולה להפוך לעניין ממכר, ההולך אט אט ומשתלט על החיים.

רקע

כסיסת ציפורניים היא, כאמור, תופעה נפוצה. על פי פרויד מדובר בקיבעון אוראלי, המתפתח אצל חלק מהאנשים, ומלווה אותו במשך כל חייהם. כסיסת הציפורניים יכולה להתבצע באופן בלתי מודע או באופן מודע והסיבות לה יכולות להיות שונות. מדובר בנשיכת הציפורניים בידיים לרוב, אך לעיתים גם ברגליים. הדבר נעשה במצבי ערנות, במצבי מתח ולחץ נפשי, מתוך שעמום או מתוך רעב.

גורמים

הגורמים לכסיסת ציפורניים יכולים להיות רבים. לעיתים מדובר בעניין גנטי, לעיתים חיקוי של דמות קרובה במהלך תקופת הילדות ולעיתים כתוצאה ממתחים נפשיים או מלחצים. בניגוד לכפי שרבים חושבים, מרבית האנשים שכוססים ציפורניים עושים זאת מתוך חיקוי של דמות מוכרת או בעקבות עניין גנטי. פחות עושים זאת ממקום של לחץ או מתח.

ולראיה לכך אפשר לראות את המוני האנשים, המתמודדים עם לחצים ומתחים ביום יום ואינם כוססים ציפורניים. באופן כללי, מי שכוסס ציפורניים נתפס על ידי הסובבים אותו כאדם חסר שקט, כאדם לחוץ או ככזה המתקשה לעמוד בלחצים, כאדם היפראקטיבי או כאדם מוזנח. אנשים הנוטים לכסוס ציפורניים מתביישים פעמים רבות לחשוף את ידיהם ומשתדלים לכסות אותן.

גמילה מכסיסת ציפורניים

לכוססים ציפורניים המעוניינים להיפטר מההרגל, מוצעות כיום מספר דרכים לעשות זאת. אחת השיטות היא מריחת חומר כימיקלי מריר על הציפורניים, כמעין לק, המעורר טעם מר ולא נעים בפה. מכיוון שכסיסת הציפורניים נעשית מתוך דחף פנימי שלרוב איננו נשלט, מתרגלים בדרך כלל כוססי הציפורניים לטעמו של החומר ובשלב מסוים הוא איננו מהווה הרתעה עבורם. ולכן, שיטה זו לא מוצלחת כל כך, כשמדובר בכסיסה כרונית של ציפורניים.

פסיכותרפיה היא פתרון נוסף, המספק מענה לאלה המעוניינים להיגמל מכך. מדובר בסדרה של מפגשים עם פסיכולוג קליני, שמטרתם להבין את מקור הרגש המניעה לכסיסת הציפורניים ולהתמקד בו.

הבנתו תאפשר להפסיק את התופעה ולמנוע את חזרתה. גם כאן לא מדובר בשיטת טיפול עם אחוזי הצלחה גבוהים. שיטה נוספת, המתאימה לנשים, היא בניית ציפורניים. מדובר בהדבקת ציפורניים מלאכותיות על הציפורניים הקיימות ומילוי החומר שממנו עשויה הציפורן המלאכותית בכל שבועיים. לשיטה זו מספר חסרונות. ראשית, מדובר בחומר העשוי להזיק לציפורניים וגם להחליש אותן ושנית ישנו סיכוי להתפתחות של פטרת הציפורניים בשל הצטברות לחות בין הציפורן האמיתית למלאכותית.

חשוב לדעת

ניתן לראות שישנן מספר שיטות לגמילה מכסיסת ציפורניים. ייתכן ששיטה אחת תתאים למישהי מסוימת בעוד שלאחרת – פחות. במידה ולא מצליחים להיגמל בעזרת שיטה אחת, מומלץ לנסות לבחון שיטה אחרת. שינוי ההרגלים הוא הליך לא פשוט, ובמיוחד כשמדובר בהרגל אותו עושים באופן לא מודע, באופן אוטומטי. חשוב לקחת זאת כמעין פרויקט ולחפש את המענה המתאים ביותר שיעזור בגמילה.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן