ניתוח כריתת שד

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

ניתוח כריתת שדניתוח כריתת שד (Mastectomy) הינו ניתוח להסרה של השד כולו. בעבר, כריתה רדיקלית עם הסרה מלאה של השד הייתה הטיפול הסטנדרטי בסרטן השד. אולם, פריצות דרך כירורגיות במהלך שני העשורים האחרונים העניקו לנשים יותר אפשרויות מאשר אי פעם בעבר. פחות טיפולים פולשניים משמרי שד זמינים לנשים רבות, ולניתוח הכריתה ישנן מספר דרגות חומרה על פי סוג והיקף הכריתה, אשר יכול להתאים באופן אינדיבדואלי לסוג הגידול ודרגתו.

באופן כללי, נשים לאחר ניתוח כריתה עשויות לשהות בבית החולים מספר לילות. אך רוב הנשים יחזרו לפעילות הרגילה שלהם תוך ארבעה שבועות. זמן החלמה ארוך יותר יהיה אם נעשה שחזור שד.

מתי מתבצע הניתוח?

כריתת שד עשויה להיות הבחירה הנכונה אם מתקיימים מספר תנאים: כאשר הגידול גדול מ -5 ס"מ, כאשר השד קטן וכריתת הגוש עלול להשאיר רקמת שד קטנה מאוד, כריתה עשויה להיות אופציה טובה יותר, כאשר נעשו מספר ניסיונות לכריתת הגוש ללא הצלחה והשגת שוליים ברורים, במידה וקיימת מחלה של רקמת חיבור (כמו דלקת מפרקים שגרונית), או במקרה של הריון.

בכל מקרה, סוג והיקף הכריתה יתבססו על מספר פרמטרים: גיל, מצב בריאות כללית, גודל הגידול, שלב הגידול (האם קיימות גרורות), מצב הורמונלי ומעורבות בלוטות לימפה. לפעמים, כריתת שד תיעשה בתור ניתוח מניעתי, במקרה שהתגלו גורמי סיכון בקרב הנשים.

אופן ביצוע ניתוח לכריתת שד

בניתוח כריתה "פשוטה", הרופא מסיר את השד כולו, כולל את הפטמה. לניתוח זה יש את הסיכוי הטוב ביותר, במידה ואין מעורבות של בלוטות לימפה. אם יש מעורבות של בלוטות לימפה, צריכה להיעשות הסרה של קשרי הלימפה בבית השחי, שבמהלכה בלוטות הלימפה בבית השחי מוסרות. בניתוח זה לא יוסרו השרירים מתחת לשד.

כריתה רדיקלית היא הסוג הנרחב ביותר של כריתת שד הכוללת הסרת השד, הסרת בלוטות הלימפה בבית השחי והסרת שרירי בית החזה מתחת לשד. כריתת שד חלקית היא הסרה של החלקים הסרטניים של רקמת השד וחלק מהרקמה הבריאה שמסביבו. בכל סוגי הניתוחים, המנתח יסגור את העור עם תפרים ויצרף צינור זמני בכדי שהנוזל מהפצע יתנקז החוצה.

סיכונים של הניתוח והתאוששות

לאחר הניתוח ההתאוששות תהיה בחדר התאוששות שבו לחץ הדם, הדופק והנשימה מנוטרים. עלולים להיות כאבים ותחושת צביטה באיזור בית השחי, כמו גם אי נוחות מהנקזים. יש לשים לב לזיהוי סימני זיהום, מגבלות תנועה, והלבשת חזיה.

סביר להניח כי לא תהיה תחושה לרוחב החזה (מעצם הבריח לחלק העליון של כלוב הצלעות). בדרך כלל, חוסר תחושה זו תימשך באופן קבוע, גם אם תיתמתן במשך השנים. תופעות לוואי נוספות באופן כללי יכללו: כאב או רגישות, נפיחות באתר הניתוח, הצטברות של דם בתוך הפצע, הגבלה בתנועה, עצבוב נוירפתי.

שיחזור שד

ישנן נשים אשר מחליטות לשחזר את השד המוסר באופן מיידי, במהלך הפעולה הכירורגית של הכריתה, בעוד ישנן נשים אחרות אשר עשויות לחכות חודשים או שנים עד לשיחזור מלא.

ישנן דרכים רבות כדי לשחזר שד, הכוללות טכניקות של החדרת שתל, החדרת רקמות מחלק אחר של הגוף, או באמצעות שילוב של שניהם. אחד היתרונות בשחזור מיידי הוא התמתנות חווית ההשפעה הרגשית לאחר ניתוח הכריתה.

כך או כך, חשוב לתכנן את השחזור באופן פרטני ואינדיבדואלי, מכיוון שלפעמים הריפוי מניתוח השחזור עלול לגרום לעיכובים לנשים הזקוקות לכימותרפיה מיידית. מנתחים רבים מאמינים כי קרינה על שד משוחזר עלולה לסכן את המראה האסתטי ואת תחושת השיקום, לכן, ברוב המקרים, שחזור שד ימתין עד שסבבי הכימותרפיה יסתיימו.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן