אימפטיגו

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

אימפטיגואימפטיגו, הנקרא גם סעפת, הוא אחת מדלקות העור השכיחות ביותר בקרב ילדים. המחלה משפיעה בדרך כלל על ילדים בגיל הגן ובית הספר, וגורמת לכוויות או פצעים על הפנים, הצוואר, הידיים ואזור החיתול.

ילדים עשויים להימצא בסיכון גבוה יותר לפתח את הזיהום כשהעור מגורה כתוצאה מבעיה נוספת, כגון אקזמה, אוג ארסי, עקיצות חרקים וכן חתכים או שריטות. גרוד פצעים או פריחה הוא גורם שכיח, כמו למשל רעל קיסוס העשוי להתפתח לזיהום ולהפוך לסעפת. יש לוודא שהילדים שוטפים היטב את ידיהם ופניהם על מת למנוע את המחלה.

הבנת אימפטיגו

זוהי מחלה מדבקת, וילדים עשויים להעביר ביניהם את הזיהום, הנגרם כתוצאה מאחד משני חיידקים: סטפילוקוקוס או סטרפטוקוקוס, הגורם אף לדלקת גרון ונחשב כגורם עיקרי לסעפת.

ברוב המקרים, רופאים מאבחנים אימפטיגו בהתבסס על מראה הפריחה ולעיתים יהיה צורך לקחת דגימת נוזל מהשלפוחיות. סעפת מטופלת בדרך כל עם אנטיביוטיקה, משחה מקומית או תרופה לבליעה.

היות וסעפת מדבקת, היא עלולה להתפשט עם כל נגיעה בעור או נגיעה בפריטים נגועים שנגעו בעור, כגון ביגוד, מגבות ומצעים. התסמינים עשויים להיות מגרדים, כך שילדים עלולים להעביר את הזיהום כשהם מגרדים את הנגעים ולאחר מכן נוגעים בחלקים אחרים בגופם.

סימנים ותסמינים

אימפטיגו עשוי להשפיע על העור בכל מקום בגוף, אך הוא שכיח בעיקר סביב האף והפה, הידיים, האמות, ובקרב ילדים צעירים, באזור החיתול. שני סוגי סעפת מתרחשים בתסמינים ללא בולוס, קרום, ובולוס, שלפוחיות גדולות:

סעפת ללא בולוס או קרישה נפוצה ביותר. היא נגרמת בשל זיהום ומתחילה עם שלפוחיות זעירות שבסופו של דבר מתפרצות ומותירות כתמים רטובים קטנים של עור אדום העשויים לפתח נוזלים. בהדרגה, קרום צהבהב חום או שזוף מכסה את האזור הפגוע, מה שגורם לתסמינים להיראות כאילו הם מצופים בגוון חום.

סעפת בולוס כמעט תמיד נגרמת כתוצאה משחרור רעלים היוצרים שלפוחיות המכילות נוזל גדול בתסמינים ברורים שהופכים לעכורים. שלפוחיות אלו נוטות להישאר זמן רב יותר על העור מבלי להתבקע.

טיפול באימפטיגו

כשהתסמינים משפיעים על שטח קטן בלבד של העור, אימפטיגו מטופל עם משחה אנטיביוטית. אך אם הזיהום מתפשט לאזורים אחרים בגוף, או שהמשחה אינה פועלת, הרופא ירשום גלולה אנטיביוטית או נוזלי אנטיביוטיקה לשימוש במך שבוע עד שבוע וחצי.

לאחר שהטיפול האנטיביוטי מתחיל, הריפוי צריך להתרחש בתוך מספר ימים. חשוב לוודא שהילד לוקח את התרופה כפי שנקבע, אחרת דלקת העור תתפתח למצב עמוק ורציני יותר. כשהזיהום מתחיל להתרפא, יש לשטוף בעדינות את העור מדי יום עם מטלית נקייה וסבון חיטוי.

יש להשרות את אזורי העור המוקרם עם מים חמים וסבון על מנת להסיר את שכבות הקרום, אך אין צורך להסירן לחלוטין. כדי לשמור שתסמיני הסעפת אצל הילד לא יתפשטו לחלקים אחרים בגוף, הרופא ימליץ על כיסוי האזורים הנגועים עם תחבושת רופפת. יש להקפיד שציפורני הילד יהיו קצוצות ונקיות על מנת למנוע שריטות העלולות להוביל לזיהום.

מניעת אימפטיגו

הקפדה על עור נקי מונעת את המחלה. ילדים צריכים לרחוץ היטב את ידיהם לעיתים קרובות ולהתקלח בקביעות. יש לשים לב במיוחד לפציעות העור, כגון חתכים, שריטות, עקיצות חרקים או פצעים פתוחים, אזורי אקזמה ופריחות כגון אוג ארסי, ולהקפיד על ניקיון וכיסוי אזורים אלו.

למניעת הידבקות בסעפת והתפשטותה לבני המשפחה האחרים, יש לוודא שכל אחד מבני המשפחה משתמש בבגדים, סדינים, סכני גילוח, סבונים ומגבות משלהם. יש להפריד את פריטי הילד הנגוע מפריטים אחרים של בני המשפחה, ולחטא אותם היטב, כמו גם לשמור על ניקיון הבית.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן