עיניים אדומות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

עיניים אדומותעיניים אדומות הן תופעה שכיחה המהווה תסמין שאינו ספציפי, כלומר סימפטום שיכול להתפתח על רקע של מספר גורמים, כשלמעשה, ישנו מגוון רחב ביותר של גורמים שיכולים להוביל להתפתחות של עיניים אדומות. במאמר שלפניכם נסקור את הגורמים המרכזיים שיכולים להוביל להתפתחות של עיניים אדומות וכן נדון בתסמינים של תופעה זו, בדרכי האבחון שלה ובצורות הטיפול.

לפני שנפתח בדברים ברצוננו לציין כי במאמר זה נפרט אודות תופעה שבה לחמית העין סובלת מאדמומיות ולא במצבים שבהם קשתית העין הינה בעלת גוון אדמדם.

מה הם הגורמים לעיניים אדומות?

להלן הגורמים המרכזיים לעיניים אדומות:

  • חדירה של גוף זר לעיניים – חדירה של גוף זר לעין יכולה לגרום לשריטה של העין או לגירוי של העין, כשבין היתר גוף זר יכול להיות למשל שבב מתכת, גרגיר חול ואפילו חרק קטן. בדרך כלל גוף זר חודר לעין במסגרת העבודה, כתוצאה מאי שימוש במשקפי מגן בעת ביצוע פעולות שונות המחייבות הרכבה של משקפי מגן, בזמן נסיעה על אופניים או אופנוע, בזמן עמידה במקום מסוים כשנושבת בו רוח חזקה מאוד ועוד.
  • פטריגיום – תהליך לא ממאיר שבו שכבת הלחמית עוברת התעבות, כשבמקרים רבים השגשוג של הלחמית מעורב בהצמחה של כלי דם רבים. צורת הפטריגיום היא טרפז או משולש ובמקרים מסוימים הוא מתפשט לכיוון האישון ומקבל גוון אדמדם או ורדרד.
  • דימום בעין – חבלה בעין יכולה לגרום לפגיעה בכלי דם ולדימום תת לחמי, כשבמקרים מסוימים הדימום יכול להתפתח גם על רקע מאמץ פיזי רב כמו לדוגמה בזמן הרמת משקולות וכן לא אחת הדימום מתפתח על רקע שימוש בתרופות נגד קרישה.
  • דלקות עיניים ועפעפיים – הן דלקות עיניים והן דלקות עפעפיים יכולות לגרום לאדמומיות בעיניים. דלקת עפעפיים יכולה להתפתח על רקע שעורה, אלרגיה או אקטרופיון (עפעף רפוי הנוטה כלפי חוץ) ואילו דלקת עיניים יכולה להתפתח על רקע זיהום חיידקי, זיהום נגיפי, רגישות לחומרי קוסמטיקה או איפור, שימוש לא נכון בעדשות מגע ועוד.
  • גורמים נוספים – עיניים אדומות יכולות גם כן להתפתח על רקע עישון קנביס, על רקע מחלת הגלאוקומה, על רקע עייפות משמעותית, על רקע שפשוף של העין, על רקע יובש בעיניים ועוד.

מה הם התסמינים של עיניים אדומות?

התסמינים של עיניים אדומות משתנים בהתאם לגורם הספציפי שהוביל להתפתחות האדמומיות. כך לדוגמה עיניים אדומות שהתפתחו על רקע של דלקת אלרגית, לרוב יבואו לידי ביטוי בין היתר בעפעפיים נפוחים, דמעת יתר ורגישות מוגברת לאור. לעומת זאת, אם האדמומיות התפתחה על רקע של מחלת הגלאוקומה, ייתכן מאוד שהחולה יסבול במקביל גם מהפרעות שונות בראיה.

לא אחת לאדמומיות מתלוות הפרשות מוגלתיות או דלקתיות, במקרים לא מעטים נלווים לתסמינים העיניים גם תסמינים מערכתיים כמו לדוגמה חום גבוה, נזלת או חולשה ניכרת וכן לא אחת ייתכן כי החולה יסבול מחוסר נוחות בעין, יובש בעין, כאבי ראש ועוד.

כיצד מאבחנים עיניים אדומות?

מאחר ומדובר בתסמין שיכול להיגרם כתוצאה ממגוון רחב כל כך של מצבים ומחלות, הרי שללא אבחון יסודי של המקור לבעיה, לא ניתן יהיה להגיש לחולה את הטיפול המתאים עבורו באופן אישי. בדרך כלל האבחון מתחיל בתשאול יסודי של המטופל בנוגע לאופי התסמינים מהם הוא סובל, מהסתכלות ישירה על העיניים ומניסיון לאתר תסמינים נוספים שיש בהם כדי להעיד על המקור לעיניים האדומות.

לאחר איסוף הממצאים הראשוניים, יוחלט על האופן שבו יתבצע המשך הבירור אם כי במקרים רבים האבחון יסתיים כבר אצל רופא המשפחה, ללא מעורבות של רופא עיניים. רק כאשר מתגלים ממצאים חשודים אצל רופא המשפחה, יישלח המטופל לבדיקות מתקדמות ולבירור מול רופא עיניים, כשבדרך כלל הכוונה היא למקרים בהם מופיעות בעיות ראיה שונות, למקרים בהם הבעיה חמורה במיוחד או נמשכת זמן רב במיוחד ועוד.

כיצד מטפלים בעיניים אדומות?

הטיפול משתנה בהתאם לגורם שהוביל להתפתחות הבעיה. בדלקת עיניים אלרגית נהוג לטפל עם טיפות אנטי היסטמיניות, בדלקת עיניים חיידקית נהוג לטפל באמצעות טיפות עיניים אנטיביוטיות, בחדירה של עצם זר לעין ניתן לטפל על ידי שטיפה מבוקרת של העין, ביובש בעיניים נהוג לטפל באמצעות דמעות מלאכותיות, את הפטריגיום ניתן להסיר בניתוח ועוד.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן