פיגור שכלי

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פיגור שכלי

פיגור שכליפיגור שכלי הוא מצב המסומן באמצעות עיכובים רוחניים והתפתחותיים. כתוצאה מכך, היבטי התפקוד של אדם, ברמה אינטלקטואלית או התפתחותית, נחשבים לנמוכים יותר מהרגיל.

אדם עם מצב זה מתקשה לעיתים קרובות בלמידה ובביצוע משימות בסיסיות הקשורות לחיי היומיום. יחד עם זאת, אבחנת פיגור שכלי אינה מעידה על כך שאדם אינו יכול ללמוד, אלא שסביר להניח שהאדם יזדקק לסיוע מיוחד על מנת ללמוד ולהגיע לאבני דרך התפתחותיות.

מצב זה מאובחן בדרך כלל אצל ילדים, כאשר בנוסף להתפתחות האיטית של המיומנויות המוטוריות, ילד עם פיגור שכלי עשוי לפתח באיטיות את כישורי השפה והתפקוד היומיומי. הוא יכול, למשל, להיות מסוגל לצחצח את שיניו או לאכול בעצמו, אך להתקשות בדיבור ולהתחיל לדבר הרבה יותר מאוחר מאשר ילדים אחרים בגילו, או שהוא מרכיב מילים שאינן קיימות. בנוסף, הוא עלול להתקשות בהסתגלות לשינויים.

במקרים של פיגור שכלי קשה, ילדים עשויים להיות מאובחנים בגיל צעיר מאוד, היות והתסמינים הם ברורים באופן ניכר. כאשר ילד סובל מפיגור קל בלבד, לעומת זאת, התסמינים שלו עלולים שלא להיות מאובחנים עד שהוא מתחיל ללמוד בבית הספר או אפילו בגיל מאוחר יותר.

אם בני המשפחה והרופאים חושדים בפיגור שכלי, הרופא מבצע בדרך כלל בדיקות התפתחותיות ומבחני IQ לאבחון המצב. למרבה הצער, לא קיימת תרופה מוחלטת למצב, אך הטיפול מתמקד בטכניקות לחינוך מיוחד אשר נועדו לסייע לאדם מבחינה התפתחותית, ללמוד ולהתפתח.

מה גורם לפיגור שכלי?

למרות שבקרב חלק מהילדים, הגורם לפיגור שכלי אינו ידוע, קיימים מספר גורמים של נכות נפשית אשר עלולה להתרחש לפני, במהלך או אפילו לאחר הלידה. הגורמים השונים כוללים הפרעות גנטיות, גורמים סביבתיים, טראומה ומחלות.

מקרים רבים של פיגור שכלי נגרמים בשל בעיות לפני שהילד נולד. אחד הגורמים השכיחים ביותר למצב זה הוא גנטיקה. הפרעות בכרומוזומים מסוימים אשר עלולים לגרום להפרעה זו הם לעיתים קרובות תורשתיים, או עוברים בתורשה.

גורמים סביבתיים מסוימים לפני הלידה עלולים להוות אף הם גורמים לפיגור שכלי בקרב ילדים. אלכוהול וסמים אחרים הם רעלים המזיקים באופן משמעותי להתפתחות העובר. אימהות ששותות אלכוהול מציבות את העובר בסיכון לתסמונת אלכוהול עוברי, שהוא אחד הגורמים המובילים לפיגור שכלי.

מהם התסמינים של פיגור שכלי?

התסמינים העיקריים של פיגור שכלי כוללים רמה נמוכה יותר מהאינטליגנציה הממוצעת (IQ), קשיים במיומנויות חיי היומיום המעשיים, קשיים או לקויות למידה, עיכובים התפתחותיים, בעיות זיכרון ותשומת לב נמוכה.

לא כל אדם שאובחן עם פיגור שכלי מציג את המאפיינים המשותפים, אך רוב התסמינים נמצאים במידה מסוימת ברוב המכריע של אנשים עם הפרעה זו. פיגור שכלי עלול אף להיות מקושר עם מוגבלויות פיזיות ומראה פיזי חריג.

קיימים ארבעה סיווגים עיקריים של פיגור שכלי: קל, בינוני, קשה ועמוק. התסמינים של הפרעה זו בולטים יותר בקרב אנשים עם פיגור קשה ועמוק. אנשים שאובחנו עם פיגור קל, מרכיבים את החלק הארי של אבחנות פיגור שכלי, והם  יכולים לעיתים קרובות ללמוד ולתפקד בחברה ברמה בסיסית, למרות חסרונותיהם.

עיכובים פיזיים שכיחים אף הם, במיוחד בכל הנוגע לתיאום, איזון וזריזות. ילדים שנולדים עם הפרעה זו, נוטים במיוחד לעיכובים בהתפתחות גופנית.

בעיות זיכרון וטווח קשב קצר הם מאפיינים נפוצים אחרים של פיגור שכלי. תסמינים אלו מתבטאים בדרך כלל בשלב מוקדם בחיי ילד עם הפרעה זו. אנשים עם פיגור שכלי מתקשים לעיתים קרובות להתמקד במשימה או רעיון מסוים במשך למעלה ממספר רגעים.

תשומת לב מוסחת מתקשרת לעיתים קרובות לבעיות זיכרון בולטות יותר, היות ואנשים שאינם מסוגלים להתרכז די זמן על מנת ללמוד משימה או רעיון, מתקשים לזכור בהמשך את המידע.

טיפולים לפיגור שכלי

תכניות טיפול לפיגור שכלי כוללות טיפולים רפואיים, רגשיים והתנהגותיים. פיזיותרפיה ותכניות חינוכיות עשויים להוות אף הן חלק מהטיפול. סוג הנכות, החומרה הנפשית והמגבלות הפיזיות של האדם יקבעו את סוג הטיפול שיסייע לו לממש את מלוא הפוטנציאל שלו. הרופא מפקח על שיפור הבריאות הפיזית והנפשית, ומתווה תכנית טיפול מתאימה.

הטיפול עשוי לכלול הליכים כירורגיים ותרופות על מנת להקל על בעיות גופניות או נפשיות שנגרמו בעקבות המחלה. ניתוחים עשויים להיות מועילים לשיפור האיכות הכוללת של האדם והארכת תוחלת החיים שלו. לעיתים ניתנות לתרופות לטיפול במצבים ותסמינים הנגרמים בשל נכות. תרופות נוגדות פרכוסים נקבעות לאנשים עם פיגור שכלי המאופיין בהתקפים.

טיפולים אלו, לצד תכניות חינוך מיוחד, וטיפולים רגשיים והתנהגותיים, משפרים את מצבו של אדם עם פיגור שכלי. הם מסייעים לו להבין את הנורמות החברתיות, התנהגויות רגשיות וכיצד להגיב ולתקשר במצבים חברתיים. סוג של טיפול רגשי התנהגותי מכין אנשים לסביבות עבודה, אינטראקציות בבית הספר ופיתוח מערכות יחסים עם הסביבה.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן