פיגמנטציה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

חומצה היאלורונית

פיגמנטציהחוסר איזון הורמונאלי, צלקות ואקנה, תרופות מרשם וכמובן אור שמש, עלולים לגרום לפיגמנטציה. זהו מצב בו כתמים כהים מתפשטים על העור, כתוצאה מייצור יתר של מלנין, החומר המעניק לעור את צבעו.

קיימים סוגי פיגמנטציה שונים. סוג אחד ידוע ככתמים כהים על העור, בדרך כלל על הפנים, אותו חוות בדרך כלל נשים הרות. הסוג הנפוץ ביותר נוצר כתוצאה מגיל, ומתבטא בכתמים כבדים המופיעים על הגוף כתוצאה מקרינת שמש. במצב של אקנה או צלקות, העור מייצר יותר מלנין בתהליך הריפוי שלו, מה שגורם לפיגמנטציה דלקתית.

התסמינים הנפוצים הם כתמים חומים או שחורים על העור. ניתן לטפל בתופעה באמצעות תרופות מקומיות, לייזר וטיפול באור, או בתהליכים רפואיים חדשים אחרים, המבוצעים לרוב על ידי רופאי עור ומנתחים פלסטיים.

מאמר זה מפרט את קווי המתאר של הגורמים והתסמינים לפיגמנטציה, כיצד ניתן לזהות אותה ואלו סוגי טיפול זמינים.

הגורמים לפיגמנטציה

קיימים מגוון גורמים למצב זה. נזקי שמש הם הגורמים הנפוצים ביותר, כמו גם תרופות, גנטיקה וגורמים הורמונאליים, כולל הריון. במקרים רבים, גורמים מרובים בו זמנית תורמים לפיגמנטציה, אך היא מחמירה ביותר באמצעות חשיפה לשמש.

מהם תסמיני הפיגמנטציה?

המצב עלול להופיע בלידה בצורת סוגים שונים ורבים של כתמי לידה. בדרך כלל, אנשים עם פיגמנטציה יבחינו בהחשכת העור במקומות מסוימים בגוף. אנשים רבים יבחינו כי כתמי לידה או שומות הופכים להיות כהים יותר בעת החשיפה לאור השמש, והם עלולים להחמיר באופן משמעותי במהלך הקיץ.

אם מופיעים כתמים חדשים, או שהכתמים הקיימים משנים את צבעם ומתכהים, יש להתייעץ עם רופא עור על מנת לשלול מצב של סרטן העור. יש ליידע את הרופא לגבי הרשימה המלאה של התרופות ותוספי התזונה הנצרכים, על מנת שניתן יהיה לזהות את הגורם הבסיסי ולטפל בתופעה.

כיצד מאבחנים?

לעיתים קרובות, רופא עור יכול לזהות את הגורם לפיגמנטציה פשוט באמצעות בחינת הנגעים. במקרים מורכבים יותר, מבוצעת בדיקה עם אור מיוחד או אפילו ביופסיה של העור נחוצה על מנת להעריך באופן מלא ולאבחן את המצב באופן מדויק.

טיפול בפיגמנטציה

קיים מגוון נרחב של טיפולים, והצלחת הטיפול הנקבע תלויה בגורם לתופעה, חומרת הפגיעה והיסטוריה הרפואית הפרטנית של המטופל. הגנה קפדנית מפני שמש הכרחית על מנת למנוע החרפה והישנות של המצב לפני, במהלך ולאחר הטיפול.

מספר סוגי פיגמנטציה מטופלים באמצעות תרופות מקומיות. קרמים להלבנה, כגון הידרוקינון, הם חלק מהטיפולים הנפוצים ביותר. קרמים אלו מוחלים על האזור הפגוע, אחת ליום, בשעות היום, במשך מספר שבועות עד חודשים, עם הפוגות. אין להשתמש בקרמים אלו ברציפות במשך תקופות זמן ארכות, הם אינם עובדים לכל סוגי הנגעים והתוצאות לא תמיד תהיינה משמעותיות.

פיגמנטציה מטופלת לעיתים קרובות עם לייזר, כטיפול באור. רוב הטיפולים האלו מתמקדים בפיגמנט בעור שגורם לו להיראות כהה יותר. קיימים טיפולי לייזר שונים, והטיפול באור יעיל ביותר. לעיתים נדירות, טיפולים אלו עלולים לגרום להחמרת המצב, ולכן יש לבצע בדיקה לפני הטיפול.

לייזרים אחרים משמשים לפני שטח העור. סוג זה של טיפול משפר את הפיגמנטציה באמצעות הסרת עור דהוי, והוא מאפשר לעור חדש ובריא להחליפו. סוגי טיפול יעילים אחרים הכרוכים בהתחדשות העור כוללים פילינג ושיוף כימי. לעיתים קרובות, שילוב תהליכים אלו, בתוספת הגנה קפדנית מפני השמש, מניבים תוצאות יעילות ביותר.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן