ממה נובעת פריקת כתף ואיך מטפלים בה?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

ממה נובעת פריקת כתף ואיך מטפלים בה?מפרק הכתף הוא המפרק הנייד ביותר בגוף, המאפשר לזרוע לנוע בכיוונים רבים. יכולת התנועה שומרת על היציבות הטבעית של המפרק, אך עשויה להיות אחראית אף לרוב הנקעים.

פריקת כתף מתרחשת כשראש עצם הזרוע מוסר בכוח מהמשקע, וגורם לנקע בכתף בכיוונים רבים ושונים. הפריקה מתרחשת במיקום שבו ראש עצם הזרוע מסתיימת לאחר הנקע.

95% מנקעי הכתף מתרחשים מקדימה, כלומר, כשראש עצם הזרוע עוברת לתנוחה מול המפרק. פריקות כתף אחוריות מתרחשות כשראש עצם הזרוע עוברת לאחור לכיוון הכתף. סוגים נדירים אחרים של נקעים כוללים גידול מתחת למפרק, וכשראש עצם הזרוע נתקעת בין הצלעות.

הגורמים לפריקת כתף

בקרב צעירים, מקרים אלו נובעים מטראומה המשויכת בדרך כלל לספורט כגון כדורגל, כדורסל, כדורעף או נפילות. מבוגרים חולים נוטים לפריקת כתף בשל היחלשות הדרגתית של רצועות הסחוס התומכות בכתף. אך גם במקרים אלו, עדיין צריך להיות מופעל כוח על מפרק הכתף על מנת לגרום לפריקתו.

פריקת כתף מתרחשת בדרך כלל כשהכתף נמצאת בתנוחה שאינה טבעית. דוגמה נפוצה היא כשהזרוע מוחזקת על הראש עם כיפוף המרפק, וכוח שמופעל דוחף את המרפק לאחור. תרחיש זה עשוי להתרחש עם זריקת כדור או מכת כדורעף.

פריקות כתף מתרחשות אף במהלך נפילה על ידיים מושטות. פריקה קדמית כרוכה בסיבוב חיצוני של הכתף, כלומר, הכתף מסתובבת מהגוף. פריקות כתף אחוריות אינן שכיחות ובדרך כלל משויכות לפציעות פרטניות כגון פגיעת ברק, פציעות חשמל והתקפים.

תסמיני וסימני פריקת כתף

התסמינים מתרחשים כשעצם הזרוע נמשכת בכוח מתוך השקע, הסחוס, השריר ורקמות אחרות נמתחות ונקרעות. פריקת כתף מלווה בכאב משמעותי, והמטופל לא יוכל להניע את זרועו לכל כיוון. השרירים המקיפים את מפרק הכתף נוטים להיכנס למצב התכווצות, והמטופל מנסה להקל את הכאב באמצעות תמיכת משקל הזרוע השבורה בעזרת היד השנייה. הכתף נמצאת מחוץ לראש עצם הזרוע ונראית כמו בליטה מול מפרק הכתף.

בדומה לפציעות אחרות, הכאב עשוי לעורר תסמינים מערכתיים של בחילות והקאות, זעה, סחרחורת וחולשה. עוויתות כאבי שרירים מלוות פריקות כתף, כשהשרירים המקיפים את הכתף נמתחים ומתעוותים. תסמינים אלו מתרחשים עקב גירוי העצב התועה, החוסם את תגובת האדרנלין בגוף. לעיתים עלולים התסמינים לגרום למטופל להתעלף.

אבחון פריקת כתף

חשוב לבדוק בקפדנות את ההיסטוריה הרפואית של המטופל ולהבין את מנגנון פריקת הכתף ונסיבות התרחשותה. חשוב אף לדעת אם מדובר בפריקת כתף ראשונה או אם המפרק נפגע בעבר. בנוסף, הרופא שואל לגבי צריכת תרופות ואלרגיות בהווה או בזמן האחרון.

בדיקה פיסית של הכתף מתחילה עם הבנת מראה עיוות הכתף. בקרב מטופלים רזים, ראש עצם הזרוע ניתנת למישוש מול המפרק. נקעים אחוריים עשויים להיות מורכבים להערכה באמצעות התבוננות בלבד.

הרופא מרגיש את דופק פרק כף היד והמרפק, ומבצע בדיקת תחושה להערכת אספקת הדם והעצבים של הזרוע. אחד המקומות בהם נבדקת התחושה הוא החלק לרוחב או מחוץ לכתף. חוסר תחושה מאותת על נזק לעורקים והעצבים בפריקת כתף.

מקלעת הזרוע, עורק השחי ועצב השחי ממוקמים בבית השחי ומוגנים יחסית. צילומי רנטגן מבוצעים לאישור אבחנת פריקת כתף וכדי לוודא שאין עצמות שבורות. יש לבצע לפחות שני צילומים על מנת להעריך במדויק את המיקום שבו ראש עצם הזרוע ממוקם, מקדימה או מאחור.

טיפול

כשמדובר בפריקת כתף המתרחשת כתוצאה מפציעת ספורט, הרופא יכול לבצע טיפול התערבותי לפני שהשרירים מתכווצים, ומעביר ומקבע את הכתף למקומה באופן ידני. מטרת טיפול ראשוני זה היא הפחתת חומרת הפריקה והשבת ראש עצם הזרוע למקומו הרגיל. לעיתים נדרש ניתוח לתיקון הפריקה.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן