מהו שומן טראנס?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מהו שומן טראנס?שומן טראנס נחשב על ידי רופאים רבים ברחבי העולם לסוג השומן המזיק ביותר וזאת בשל נטייתו להעלות את רמות הכולסטרול הרע ה-LDL ולהפחית את רמות ה- HDL הידוע ככולסטרול טוב. שכן, רמות גבוהות של כולסטרול LDL בשילוב עם רמות נמוכות של כולסטרול מסוג HDL מגבירות את הסיכון לחלות במחלות לב וכלי דם.

בשר ומוצרי חלב רבים מכילים כמויות קטנות של שומן טראנס באופן טבעי. אולם מרבית השומן נוצר דווקא בתהליך כימי בתעשייה שבמהלכו מוסף מימן לשמן צמחי, פעולה אשר הופכת שמן למוצק בטמפרטורת החדר. הימצאותו של השומן המוקשה מאריכה את חיי המדף של המוצר.

ממה מורכב שומן טראנס?

שומן טראנס מורכב מחומצות שומן הנוצרות בתהליך כימי בו שמנים נוזליים הופכים לשומנים מוצקים כמו מרגרינה קשה.

ייצור שומן טראנס מתבצע בתהליך הנקרא הידרוגנציה. הידרוגנציה היא תהליך שבו שמנים צמחיים מומרים לשומנים מוצקים על ידי הוספת אטומי מימן. אם כך נשאלת השאלה, לאילו צרכים משמשת הידרוגנציה? הידרוגנציה מגבירה את יציבות המוצר ומאריכה את חיי המדף ואף את טעמו של המוצר. מסיבה זו ניתן למצוא שומן טרנס ברשימת ארוכה של מזונות כמו מרגרינה, עוגיות וחטיפים, דגנים, סוכריות, מאפים, חטיפי גרנולה, רטבים לסלט, שומנים מסוגים רבים, מזונות מטוגנים או סוגים אחרים של מזון תעשייתי מעובד.

חומצות שומן טרנס מצויות באופן טבעי בכמויות קטנות במזונות כמו בשר בקר, כבש, חמאה ומוצרי חלב, אולם מרביתן של חומצות שומן טרנס מגיעות בצורה מוקשה.

אילו מוצרים מכילים שומן טראנס?

שומן טראנס הידוע כשמן מוקשה ממלא תפקיד חיוני בתעשיית המזון כיום ונמצא במגוון רחב של מוצרי מזון. מאפה, עוגות ועוגיות, חטיפים רבים כמו גם אוכל מטוגן הכולל צ'יפס ובצקים קפואים, שמנת ומרגרינה, כל אלה מכילים כמויות גדולות של שומן טראנס.

הדרך הטובה ביותר להמנע מצריכה גבוהה של שומן טראנס היא לחפש מזונות המכילים רמה נמוכה של שומן ולפיכך להגביל צריכה של מזונות מטוגנים בשמן עמוק ולהעדיף בישול ואפייה במקום. כמו כן, מומלץ לשלב כמויות גדולות יותר של ירקות ונוזלים.

מהן הסכנות הבריאותיות ואילו סיכונים קיימים?

הדאגה הרווחת בצריכת שומן טראנס נובעת בשל ההשפעות המזיקות על רמות הכולסטרול בגוף האדם. הגדלת רמות ה- LDL, וירידה ברמות כולסטרול ה- HDL.

כולסטרול ה-LDL מצטבר בדפנות העורקים, מקשה על הדפנות ומצר את החלל דרכו עובר זרם הדם. לכן, צריכה מוגברת של שומן טראנס מעודדת מחלות כלי דם ומחלות לב ומגבירה את הסיכון להתקפי לב וחוסמת את זרימת הדם לחלקים מהמוח המובילים לאירוע מוחי. כולסטרול מסוג ה-HDL לעומת זאת, אחראי על פינוי הכולסטרול העודף בכלי הדם והעברתו לכבד. ומכאן אפקט ההגנה מפני מחלות הלב.

מה מומלץ לאכול?

לא כל מוצר אשר אינו מכיל שומן טראנס מומלץ או בריא לצריכה. יצרני מזון רבים החלו לחפש תחלופות אחרות לשומן טראנס. חלקם, כגון שמנים של קוקוס או דקל מכילים כמות רבה של שומן רווי. שומן רווי כידוע מעלה את רמות כולסטרול מסוג ה LDL בדם. לכן, חשוב לבדוק את הערכים התזונתיים בתחלופות שמציעות חברות המזון.

תזונה בריאה מורכבת מ 25 עד 35 אחוזי שומן מצריכת הקלוריות היומית הכוללת, אך שומן רווי צריך להוות פחות מעשירית מצריכת הקלוריות היומית הכוללת. אופציה בריאה יותר לשומן רווי היא שימוש בשמן זית, בוטנים וקנולה. אגוזים, דגים ומזונות אחרים המכילים חומצות שומן בלתי רוויות מסוג אומגה 3 הם בחירה טובה נוספת.>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן