אנפילקסיס

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

שוק אנפילקטי

שוק אנפילקטיאנפילקסיס היא תגובה אלרגית פתאומית אשר עלולה להוות סכנת חיים.

התסמינים עשויים להיות מתונים בתחילה, אך הם הופכים להיות חמורים תוך דקות או אפילו שניות. לעיתים מתפתחים התסמינים בהדרגה במהלך יממה.

ככל שמפתחים התסמינים במהירות, כך סביר יותר שהתגובה תהיה חמורה. בשל המודעות לחומרת האלרגיה, אנשים רבים נושאים עימם ערכת חירום, היות וזהו מצב חירום רפואי אשר שכיחותו הולכת וגדלה, במיוחד במהלך שני העשורים הראשונים של החיים.

מהם הגורמים?

התקף אנפילקסיס מתרחש כאשר המערכת החיסונית מגיבה לאלרגן. הגוף משחרר חומרים על מנת להגן על האדם מפני האלרגן. התגובה המערכתית מתרחשת באמצעות לחץ דם אשר צונח בפתאומיות, והצרת דרכי הנשימה המקשים על הנשימה.

חומרים רבים עלולים לגרום לאנפילקסיס, ולעיתים הגורם המדויק אינו ידוע. גורמים שכיחים כוללים:

 • אנטיביוטיקה.
 • תרופות אנטי דלקתיות שאינן סטרואידיות, דוגמת איבופרופן, ומשככי כאבים נרקוטיים במרשם כגון קודאין.
 • מזונות דוגמת אגוזים, פירות ים, חלב, ביצים ופירות יער.
 • נשיכות או עקיצות חרקים.
 • חיסונים מבוססי ביציות.
 • לטקס, כמו החומר המצוי בקונדומים או כפפות גומי.
 • צבעי מאכל וחומרים משמרים.

סימנים ותסמינים לאנפילקסיס

 • גרודים (לעיתים קרובות זהו התסמין הראשון), אדמומיות, פריחה, נפיחות, הזעת יתר
 • נפיחות באף או בגרון, צרידות, צפצופי נשימה, קשיים בדיבור, קשיי נשימה, לחץ בחזה
 • קצב לב חריג, הלם, התקף לב
 • כאבי בטן, בחילות, הקאות, שלשולים
 • סחרחורת, עילפון.

אפשרויות טיפול

טיפול מניעה

יש להימנע מכל החומרים אשר בעבר גרמו לאלרגיה זו או לאלרגיות אחרות. אם האדם סובל מאלרגיות או חושד בחומרים המפעילים אצלו אלרגיה, עליו להיבדק אצל רופא מומחה. כאשר מתרחשת האלרגיה, מומלץ להעדיף תרופות לבליעה במקום זריקה.

אם אדם סובל מהיסטוריה של אנפילקסיס, הרופא יאמן אותו ואת בני משפחתו על אופן השימוש באפינפרין להזרקה עצמית. יש לשאת בכל עת מזרק עמוס אדרנלין (אפינפרין) ולהזריק מיד לאחר החשיפה לאלרגן הידוע, או עם הסימן הראשון לתגובה האלרגית. בנוסף, יש לענוד צמיד התראה על מנת להתריע בפני אחרים על ההיסטוריה של מצב זה.

תכנית טיפול

יש לקבל טיפול רפואי מיידי על מנת לשמור על הנשימה, לחץ הדם ותפקוד הלב ולשנות את התגובה האלרגית. הרופא עשוי להמליץ על הפחתת הרגישות באמצעות רשימת מזונות מהם יש להימנע, תרופות לבליעה או תרופות כגון אנטיהיסטמינים או סטרואידים המיועדות למניעת התקפים עתידיים.

טיפולים משלימים ואלטרנטיביים

אנפילקסיס דורש תמיד טיפול חירום רפואי קונבנציונאלי. יחד עם זאת, חלק מטיפולי הרפואה המשלימה והטיפולים האלטרנטיביים עשויים לסייע במניעת תגובות אלרגיות, כולל אנפילקסיס, או להפחית את חומרת התגובה האלרגית. על מנת להיות בטוח ביעילות הטיפול, יש להתייעץ עם הרופא לפני נטילת צמחי מרפא או תוספי מזון.

טיפול מעקב

במקרים מסוימים, יתכן שיהיה צורך להישאר בבית החולים למשך יממה נוספת על מנת לוודא כי לא קיימים תסמינים חדשים. בעת תגובה אלרגית חמורה, הרופא עשוי לפקח על תפקוד הלב או להפנות ליחידה לטיפול נמרץ.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן