בדיקת הריון

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בדיקת הריון

בדיקת הריוןכל בדיקות ההריון מבוססות על גילוי הורמון מסוים בשתן או בדם, הנוכח רק כאשר אישה בהריון, הורמון זה נקרא גונדוטרופין כוריוני האנושי או hCG. הוא נקרא אף הורמון ההריון.

הורמון זה נוכח כאשר מופרים שתלי ביציות ברחם, בדרך כלל כשישה ימים לאחר מיזוג הביצית והזרע. אך מחקרים מראים כי בקרב עשרה אחוזים מהנשים, השתלה זו מתרחשת רק הרבה יותר מאוחר, לאחר היום הראשון של המחזור החודשי הנעדר. הורמון זה מתפתח במהירות בגוף, עם כל יום שעובר כשאישה בהריון.

סוגי בדיקות הריון

קיימים שני סוגי בדיקות הריון. בדיקה אחת היא בדיקת דם להורמון ההריון hCG, המתבצע על ידי רופא. הבדיקה השניה היא בדיקת השתן להורמון זה. ניתן לבצע בדיקה זו בקליניקת הרופא או בבית עם בדיקת הריון ביתית, ונשים רבות משתמשות תחילה בבדיקת הריון ביתית על מנת לברר אם הן בהריון.

ערכות בדיקות אלו הן זולות, קלות לשימוש ואף מדויקות ביותר אם משתמשים בהן באופן הנכון ובזמן הנכון. ניתן לבצע בדיקה זו כשבוע לאחר העדר המחזור החודשי.

רופאים משתמשים בשני סוגי בדיקות דם כדי לבדוק הריון. בדיקות דם מאתרות את ההורמון hCG מוקדם יותר בהריון מאשר בדיקת שתן. ניתן לקבוע אם אישה בהריון כשישה עד שמונה ימים לאחר הביוץ, או שחרור הביצית מהשחלה.

בדיקת דם כמותית מודדת את הכמות המדויקת של הורמון ההריון בדם, כך שניתן אף לאתר כמויות זעירות של הורמון זה. בדיקת דם איכותית נוספת לאיתור ההורמון בודקת רק אם ההורמון קיים או לא, והיא מדויקת כמו בדיקת שתן.

אמינות בדיקת הריון ביתית

בדיקה זו עשויה להיות מדויקת למדי, אך הדיוק תלוי באופן השימוש בבדיקה:

עיתוי השימוש בבדיקה

כמות הורמון hCG בשתן מצטברת לאורך זמן. כך שלפני כן, וכאשר המחזור החודשי אינו מגיע, יש לבצע את הבדיקה, אך קשה יותר לזהות את ההריון. בדיקות הריון ביתיות מתיימרות להיות מדויקות ב-99% מהמקרים, כאשר הן מתבצעות ביום הראשון של האיחור במחזור.

אך מחקר חדש מראה כי רוב הבדיקות האלו אינן מזהות תמיד רמות נמוכות של הורמון ההריון ואינן מציגות את ההריון בשלב מוקדם. וכאשר הן מציגות אותו, התוצאות לעיתים קרובות קלושות. רוב הערכות הביתיות יכולות לזהות הריון במדויק שבוע לאחר החמצת המחזור החודשי. בנוסף, ביצוע הבדיקה עם השתן הראשון בבוקר, משפרת את הדיוק.

הוראות הבדיקה

יש להקפיד לבדוק את תאריך תפוגת הערכה ולעקוב אחר ההוראות. יש להמתין עשר דקות לאחר הבדיקה על מנת לבדוק את חלונית התוצאות. מחקרים מצביעים על כך שהמתנה של עשר דקות מעניקה תוצאות מדויקות ביותר.

זמן השימוש בבדיקה

כל אישה מבייצת בזמן אחר במחזור החודשי שלה. בנוסף, הביצית המופרית יכולה להישתל ברחם בזמנים שונים. הורמון hCG מיוצר פעם אחת בלבד בתקופת ההשתלה. בקרב עשרה אחוזים מהנשים, ההשתלה מתרחשת רק לאחר היום הראשון של האיחור במחזור. כך שבדיקת הריון ביתית תהיה מדויקת כשהיא מבוצעת יום אחד לאחר החמצת המחזור, בקרב חלק מהנשים בלבד, אך לא תספק תוצאות מדויקות לאחרות.

מותג

מותגים מסוימים של ערכות בדיקת הריון ביתית רגישים יותר מאחרים, ובהתאם חלק מהבדיקות טובות יותר מאחרות לאיתור הורמון ההריון בשלב מוקדם.

אמינות הבדיקות

רוב ההוראות על ערכות בדיקות ההריון הביתיות מציעות לנשים להיבדק שוב לאחר מספר ימים או שבוע, במקרה של תוצאה שלילית. כל אישה מבייצת בזמן אחר במחזור החודשי שלה, ובנוסף, הביצית המופרית עשויה להישתל ברחם בזמנים שונים, כך שהדיוק של תוצאות הבדיקה הביתית משתנה מאישה לאישה.

גם גורמים אחרים עשויים להשפיע על הדיוק בתוצאות. לעיתים נשים מקבלות תוצאות שליליות כוזבות בעת הבדיקה כאשר היא מבוצעת בשלב מוקדם מידי בהריון. משמעות הדבר היא כי הבדיקה אומרת שאישה אינה בהריון כאשר היא למעשה הרה. בפעמים אחרות, בעיות עם ההריון עשויות להשפיע על כמות הורמון ההריון הנמצא בשתן.

אם הבדיקה הביתית מניבה תוצאות שליליות, יש להיבדק שוב לאחר מספר ימים או שבוע. אם התוצאה החוזרת ונשנית היא שלילית, אך אישה סבורה שהיא בהריון, עליה להתייעץ מיד עם הרופא. בדיקות הדם אותן מבצע הרופא הן הבדיקות האמינות והמדויקות ביותר.

השפעות על תוצאות בדיקת הריון ביתית

רוב התרופות אינן אמורות להשפיע על תוצאות בדיקת הריון ביתית, כולל תרופות מרשם ותרופות הנמכרות ללא מרשם, כולל גלולות למניעת הריון ואנטיביוטיקה.

התרופות היחידות המשפיעות על תוצאות הבדיקה הן תרופות המכילות את הורמון ההריון hCG, ועלולות להעניק תוצאת בדיקה חיובית כוזבת. לעיתים, תרופות המכילות הורמון זה נמצאות בשימוש לטיפול בבעיות פוריות. אלכוהול וסמים שאינם חוקיים אינם משפיעים על תוצאות הבדיקה הביתית, אך מומלץ שלא לצרוך חומרים אלו אם אישה מנסה להיכנס להריון.

אולי יעניין אותך גם:

חדש: ערכה ביתית לבדיקת שתן

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן