גניקולוג (רופא נשים)

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

גניקולוג

גניקולוגגניקולוג הינו רופא או רופאת הנשים המלווה את האישה, בכל תקופות חייה. הביקור הראשון אצל הגניקולוג, מתרחש לרוב, בעת התחלת קיום יחסי המין של הנערה, ונמשך לאורך כל חייה, גם לאחר הפסקת הווסת וסיום גיל הפריון.

הגניקולוג מתמחה בכל אותם נושאים האופייניים לנשים, כמו היריון, מחלות איברי המין הנשיים, בעיות שחלתיות או רחמיות והתאמת אמצעי מניעה. כל בעיה הקשורה לתחום זה, נפתרת ומטופלת במסגרת הביקור אצל הגניקולוג.

ההמלצה היא לרוב, להיבדק אצל הגניקולוג לפחות פעם בשנה, גם אם אין אירוע מיוחד או כואב. המטרה היא לנסות למנוע ככל האפשר התפתחות של מחלות או מקרים אשר יזדקקו לטיפול ממושך יותר לאחר התפרצותם.

חשיבותו של הגניקולוג הנאמן הינו קריטי לבריאותה הנפשית והפיסית של האישה. פנייה זו הינה מעוגנת בזכויות האישה בקופות החולם השונות, ולכן היא לא חייבת להיעשות באופן פרטי. עם זאת, ההמלצה היא כי בחירת הגניקולוג האישי, ייעשה על פי אזורים גיאוגרפיים, כך שהוא יוכל להיות לעזר באופן נגיש יותר.

מהלך הביקורים אצל הגניקולוג

נשים ונערות רבות חוששות מהפעם הראשונה בה הן מבקרות אצל הגניקולוג. לרוב, הביקור נעשה לצורך בדיקה ראשונה לאחר קבלת הווסת או לצורך התאמת גלולות למניעת הריון. הוא כרוך אומנם באי נעימות והתערטלות נפשית וגופנית, אולם הוא משמעותי להמשך בריאותה התקין. הבדיקה הפיסית, הגניקולוגית אצל הגניקולוג נעשית על כיסא מיוחד, אשר נקשרו לו לא מעט סיפורים והפחדות.

הבדיקה אמורה לארוך מספר דקות מועט, ובסיומה יוכל הרופא להמליץ על דרך טיפול או מעקב ספציפיים יותר. ככל שהאישה תהיה רפויה ומשוחררת יתר, כך הבדיקה תעבור באופן חלק, מהיר ונעים יותר. במקרים מסוימים, יצטרך הגניקולוג להזמין את המטופלת לביקורים נוספים, כתלות במצבה של האישה ובהיסטוריה הרפואית שלה.

הבחירה בגניקולוג הינה אופיינית לכל אישה על פי אמונותיה וראייתה. ישנן נשים רבות אשר בוחרות את הגניקולוג המטפל על סמך המלצות מחברות וקרובות, ויהיו נשים אשר ייבחרו על פי המגדר אליו הוא משתייך (רופא או רופאה). אלה וגם אלה, חייבות להסתמך בבחירתן על גורמים כמו מקצועיות הרופא, תחום התמחותו, נגישותו, ניסיונו ומידת הכימיה השוררת בינו לבין המטופלת.

חשוב לדעת, כי גם אם הבחירה נעשתה, היא לא חייבת להיות לעד. ניתן להחליף את הגניקולוג המטפל, עד אשר המטופלת בטוחה במידת הקשר ואמונה בגורם המטפל. ישנם גניקולוגים המקבלים באופן עצמאי וישנם אחרים אשר מקבלים במסגרת המרפאות וקופות החולים.

הזכות לפרטיות וסודיות

שתי הזכויות העיקריות אשר הגניקולוג חייב בהן היא הזכות לסודיות ופרטיות. מעצם טיבה של הבדיקה, אשר הינה פולשנית ולא נעימה, יכולה המטופלת להחליט כי היא מעוניינת באדם נוסף קרוב, אשר יהיה איתה בחדר בזמן הבדיקה או המפגש. ככל שהאמון בין הרופא והמטופלת יהיה טוב יותר, כך תרגיש המטופלת משוחררת ובטוחה יותר.

לרוב, נערות, אשר זו להן הפעם הראשונה, בוחרות באימותיהן או חברה אחרת אשר ילוו אותן לכל אורך הפגישה. הגניקולוג יכול להמליץ להשאיר את האבחון או הבדיקה הגניקולוגית מחוץ לטווח המלווים, בשיתוף או בהתייעצות עם המטופלת עצמה.

מעבר לכך, חייב הרופא, ככל רופא אחר, לשמור על סודיות בכל הנוגע למצב המטופלת ולסגנון בחירותיה השונות. על הגניקולוג להיות צינור המידע, אשר אליו מופנות השאלות והחששות בנושאים השונים, והוא יכול לענות בצורה אובייקטיבית ומקצועית.

אל לו לשפוט אישה על החלטותיה, או להעביר את המידע לאנשים או גורמים אחרים ללא רשותה המפורש. הזכות לפרטיות נוגעת גם לנערות, אשר מחליטות להשאיר נתון זה או אחר בגדר סוד, ובוחרות לא לשתף את הוריהן או סמכות אחראית אחרת.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן