גסטריטיס – דלקת של הקיבה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

גסטריטיס

גסטריטיס גסטריטיס היא דלקת של הקיבה, אשר יכולה להופיע בעקבות מספר מצבים. הצורה השכיחה והמוכרת ביותר של גסטריטיס מופיעה אמנם על רקע זיהום חיידקי, אך דלקת של הקיבה יכולה גם להופיע כתוצאה משימוש במשככי כאבים, פציעה של הקיבה או שתיית אלכוהול מוגזמת.

כמו כן, גסטריטיס יכולה להיות חריפה, כך שהיא מתפתחת במהירות תוך מספר ימים או יכולה להיות כרונית, כך שהיא מתפתחת באיטיות ובהדרגה במשך תקופה ארוכה. הסיבוך העיקרי של גסטריטיס הוא הופעת כיב בקיבה, אך חשוב לציין שלרוב מדובר במצב לא קשה במיוחד, אשר עובר בקלות באמצעות טיפול מתאים.

תסמינים של גסטריטיס

התסמין החשוב והאופייני ביותר לגסטריטיס הוא כאב בטן, אשר מתפתח בבטן העליונה ומחמיר בזמן אכילה. מכיוון שכאשר אוכלים מופרשת מהקיבה חומצה, היא גורמת להחמרת הכאב ולכן הופעת כאבים בזמן ארוחה, בסמוך לארוחה או כאשר חושבים על אוכל מרמזת על גסטריטיס. הכאב בדרך כלל נלווה להופעת צרבת, בחילה והקאות, ומלבד זאת קיימים חולים אשר מתלוננים על תחושת מלאות והרגשה לא נעימה לאחר סיום הארוחה.

כיב קיבה כתוצאה מגסטריטיס וסיבוכים נוספים

הסיבוך הידוע והמוכר ביותר של דלקת בקיבה הוא הופעת כיבי קיבה, שזוהי היווצרות של חורים ברירית הקיבה אשר גורמים להחמרת התסמינים ויכולים להביא לדימום. הכיב נוצר בצורה הדרגתית, לרוב על רקע זיהום בחיידק הליקובקטר פילורי או שימוש במשככי כאבים, וניתן לטפל בו בקלות יחסית. מלבד זאת, גסטריטיס לא מטופלת יכולה להביא לסרטן הקיבה, ולכן חשוב לטפל במצב בזמן.

הגורמים לגסטריטיס

גסטריטיס מתפתחת כאשר שכבת האפיתל של הקיבה נחלשת או נפגעת, ומספקת אפשרות להתפתחות הדלקת. בדרך כלל, הפגיעה נגרמת כתוצאה מכך שמיצי העיכול החומציים הורסים את רירית הקיבה – מצב המופיע לרוב בגלל פגיעה במנגנוני הגנה שונים.

לדוגמא, פגיעה בתאים אשר אמורים להפריש ריר ולהגן על שכבת תאי האפיתל מפני הנזק החומצי יכולה לגרום להגברת הרגישות של אפיתל הקיבה ולהביא בסופו של דבר לגסטריטיס. פגיעה במנגנוני ההגנה האלה מאפשרת לשכבת אפיתל הקיבה להינזק, וגורמת להתפתחות הגסטריטיס והסיבוכים הנלווים.

קיימים מספר גורמים אשר יכולים להביא להופעת גסטריטיס:

  • זיהום בחיידק הליקובקטר פילורי – חיידק שנחשב לנפוץ ביותר באוכלוסיה, אשר גורם לשינויים בקיבה שמובילים להתפתחות גסטריטיס כרונית וכיבי קיבה. כמחצית מאוכלוסיית העולם סובלת מנשאות של החיידק, המועבר בהדבקה מאדם לאדם בגיל הילדות. עם זאת, רוב הנשאים של הליקובקטר פילורי לא מפתחים גסטריטיס וכיבי קיבה, ולכן ככל הנראה קיימים גורמים נוספים אשר מעלים את הסיכון להתפתחות הכיבים.
  • שימוש קבוע במשככי כאבים ממשפחת NSAID – אנשים אשר משתמשים באופן קבוע במשככי כאבים ממשפחת NSAID (Non steroidal anti inflammatory drugs) כמו איבופרופן (אדוויל ונורופן), וולטרן, אטופן, נקסין, ארקוקסיה וכולי נמצאים בסיכון מוגבר לפתח גסטריטיס וכיבי קיבה. התרופות האלה מגבירות את חומציות הקיבה ובכך מעלות את הסיכון לפגיעה ברירית לגסטריטיס. ולכן, רצוי מאוד לקחת את התרופות האלה על בטן מלאה, ולהשתדל להפחית את השימוש בהן ככל שניתן.
  • עישון ואלכוהול – עישון ושתיית אלכוהול מגבירים את הסיכון לגסטריטיס, בעיקר אם הם נעשים בשילוב עם גורמי סיכון אחרים כמו נשאות להליקובקטר פילורי או שימוש במשככי כאבים.
  • סוגי גסטריטיס נוספים – גסטריטיס יכולה להופיע גם על רקע מחלה אוטואימונית, מחלות של דרכי המרה, ומחלות רקע כמו לדוגמא מחלת קרוהן.

אבחנה וטיפול בגסטריטיס

כאשר מאבחנים גסטריטיס חשוב מאוד להבין את הגורם למחלה, מכיוון שטיפול בו יאפשר את הצלחת הטיפול בגסטריטיס. במהלך אבחנה של גסטריטיס, מבצעים בדיקות לנוכחות הליקובקטר פילורי, המתבצעות לרוב בתבחין נשיפה.

בנוסף, לעתים הרופא ימליץ על ביצוע בדיקת גסטרוסקופיה, בה יוכל לבחון את חלל הקיבה לשם הימצאות כיבים וסיבוכים נוספים. הטיפול מתבסס על הגורם למחלה וכולל את הפסקת משככי הכאבים וטיפול אנטיביוטי במקרים של נשאות להליקובקטר פילורי.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן