דלקת הלשון

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

 דלקת הלשוןהלשון היא שריר חיוני שמסייע בעיכול מזון ועוזר לדיבור. בעוד שרבים מאיתנו בדרך כלל לא חושבים על בריאות הלשון, ישנם מספר גורמים אשר יכולים להשפיע על שריר זה, כמו דלקת לשון . דלקת הלשון מתרחשת כאשר הלשון הופכת להיות נפוחה ואולי דהויה.

זיהומים חיידקיים, נגיפיים או פטרייתיים יכולים לגרום לדלקת. גם מיני קנדידה שונים עלולים להיות מעורבים ביצירת דלקת כללית יותר הכוללת אודם, צריבה, ועד ניוון. פטרת erythematous (עלולה להתרחש עקב איידס / HIV) עלולה להוביל לדלקת לשון. גם אם עגבת נדירה יחסית, כאשר היא נמצאת בשלב ה"חביון" היא עלולה לגרום לניוון וגבשושיות על הלשון.

לשון מודלקת עלולה להיות מצב ראשוני או משני, ואף כירושה. כמצב ראשוני, דלקת לשון היא נפוצה ביותר כתוצאה מטראומה, כוויות ממשקאות חמים, מזון חריף או חומצי או מוצרי שיניים מרוכזים אשר עלולים לגרום ללשון להפוך נפוחה או כואבת למגע. הלשון יכולה גם להיות מודלקת או נגועה לאחר טיפול בשיניים תותבות, שיניים משוננות או לאחר פירסינג אשר ממוקם בצורה לא נכונה. במקרים מסוימים, לעיסה או עישון טבק, אלכוהול או תמציות צמחים יכולים אף הם לגרום לטראומה שגורמת לנפיחות.

גורמים ותסמינים

דלקת לשון רק לעתים רחוקות מתרחשת מעצמה, כך שבדרך כלל היא קשורה בבעיות בריאות אחרות, כמו למשל תגובות אלרגיות .דלקת לשון עלולה להתרחש אם יש תגובה אלרגית למשחת שיניים, מי פה, שיניים תותבות או קרמים. תגובות אלרגיות לתרופות מסוימות עלולות לגרום גם לדלקת הלשון. כמו כן תסמונת סיורגן ((Sjögren הינו מצב אשר עלול לגרום להרס של בלוטות הרוק. כאשר זה קורה, האדם עלול לסבול מיובש בפה, אשר יוביל לדלקת לשון. פציעה, כוויות בתוך הפה או טראומה , מחסור בויטמין B12 או ברזל, מחלות עור מסוימות כמו עגבת או זיהומים פטרייתיים, אלכוהול, מאכלים חריפים, או טבק עלולים אף הם לגרות את הפה ולגרום לדלקת בלשון.

התסמינים של דלקת הלשון יהיו תלויים בחומרת המצב ובמצב הבריאות אשר גרם לכך. תסמינים שכיחים כוללים: בעיות לעיסה, בליעה, או דיבור, כאבים בלשון, שינויים בצבע הלשון (חיוור או אדום),

נפיחות עד כדי חסימת דרכי הנשימה. יהיו אנשים אשר יסבלו מדלקת הלשון אולם לא יפתחו כאבים, כך שהסימפטום היחיד שלהם עשוי להיות לשון נפוחה.

אבחון וטיפול

כדי לאבחן את דלקת הלשון, הרופא נדרש לבדוק באופן פיסי את הלשון. הבדיקה עשויה להראות גבשושיות ונפיחות של הלשון. במקרה וכן הופיעו תסמינים הרופא עשוי יהיה לשאול על ההיסטוריה הרפואית ועל טראומה לפה או ללשון ,בכדי לקבוע את הסיבה הבסיסית לדלקת או לנפיחות.

הוא עשוי לשאול גם על שימוש במשחת שיניים חדשה, מאכלים חדשים, או גורמים אחרים שעלולים היו לגרום להתפרצות הפתאומית. אם אין סיבה ברורה לתסמינים, יידרשו בדיקות אחרות בכדי לקבוע את הגורם לדלקת, כמו בדיקות דם אשר יראו מחסור בויטמין או אנמיה (רמות ברזל נמוכות).

הטיפול בדלקת הלשון יתמקד בשתי מטרות. ראשית הוא יידרש להפחית את הדלקת והכאב, ושנית, הוא יתמקד במצבו הבריאותי הבסיסי של המטופל. הרופא יכול לרשום תרופות אנטי דלקתיות או להציע תרופה כמו איבופרופן על מנת למזער את הדלקת ולהפחית את הכאב. בכדי לטפל במצב הבסיסי הגורם לדלקת, הרופא עשוי לרשום תרופות אנטיביוטיות או אנטי פטרייתיות, ימליץ על שינויים תזונתיים, ירשום תוספים כמו ברזל או ויטמין B12, ימליץ על שינויים באורח החיים כגון הפסקת עישון והימנעות מאלכוהול, ויסביר על היגיינת פה טובה.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן