דלקת עור ממגע

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דלקת עור ממגע

דלקת עור ממגעישנם שלושה סוגים של דלקות עור (דרמטיטיס) הנגרמות ממגע: דלקת עור אלרגית, דלקת עור מגירוי ודלקת עור הקשורה לאור. דלקת עור הקשורה לאור היא סוג נדיר, אשר מתרחש בעקבות תגובה לחומרים הפעילים הנמצאים בעור וחשופים לשמש.

דלקת עור אלרגית מתרחשת כאשר העור מפתח תגובה אלרגית לאחר שנחשף לחומר זר. הגירוי גורם לגוף לשחרר כימיקלים דלקתיים שיכולים לגרום לגירודים עזים.

דלקת עור ממגע: לא נורא אך לא נעים

במקרים רבים, הטיפול ייעשה באמצעים ביתיים או יסתייע ברפואה המשלימה. תרופות סטרואידים עשויות לסייע, גם אם באופן זמני. אולם תופעות הלוואי שלהן מונעות מרבים להשתמש בהן. בכדי להימנע מדרמטיטיס, יש להימנע מגורמים מגרים, באם הם ידועים לחולה.

יש להימנע ממתכות, אבזמים ותכשיטים, כימיקלים, שואבי אבק, חום או קור מוגזמים, ומוצרים בעלי ניחוחות חזקים. כמו כן, כדאי להשתמש במוצרים ללא ריח, ובמוצרים עדינים הכוללים  אבקת כביסה, שמפו, וסבון. רוב מקרי הדרמטיטיס יחלפו מאליהם לאחר מספר שבועות מתחילת הטיפול והימנעות מגורמים אלרגניים. היא עלולה לחזור שוב בהתקפות חוזרות.

גורמים לדלקת עור ממגע

הגורמים השכיחים לדלקת עור אלרגית עלולים לכלול אלרגיה לתכשיטים עשויים ניקל או זהב, כפפות לטקס, בשמים או מוצרי קוסמטיקה, רעלנים או סוגים מסוימים של פריחה.

דלקת עור הגורמת לגירוי נגרמת כאשר העור בא במגע עם חומר רעיל, כמו למשל חומרים הנמצאים בסוללות, מלבינים, חומרי ניקוי, נפט, דטרגנטים ועוד. דלקת עור עלולה להתפתח גם כאשר העור בא במגע עם חומרים פחות רעילים כמו סבון ואפילו מים.

תסמיני דלקת עור ממגע

אנשים שידיהם נחשפות לעתים קרובות למים, כמו ספרים, ברמנים ועובדי בריאות, עלולים לסבול מדרמטיטיס וגירוי הידיים. תסמיני הדלקת תלויים בגורם האלרגני וברמת הרגישות אליו. התסמינים הקשורים לדרמטיטיס ממגע כוללים: עור יבש, קשקשי ורפוי, נפיחויות ושלפוחיות, אדמומיות בעור, גירוד קיצוני, רגישות לשמש או התפתחות מחלות עור שונות.

לעתים תופיע נפיחות בעיניים, הפנים או המפשעה. פעמים רבות התסמינים יופיעו בדיוק במקום בו העור נחשף לגורם האלרגני אם מדובר בדלקת אלרגית, או להיות מפושטת יותר אם מדובר על דלקת מגירוי.

אבחון דלקת עור ממגע

יש להתייעץ עם הרופא המטפל במידה והפריחה או הגירוד מפריע לפעילות היומיומית, כמו למשל בשינה; כאשר הפריחה או הגרד הופיעו בפתאומיות, והן חמורות וכואבות; כאשר מראה העור נראה רע ומפריע מבחינה אסתטית, כאשר הפריחה או הגרד אינם חולפים כעבור שלושה שבועות, וכאשר הפריחה או הגרד משפיעים על עור הפנים או על איברי המין והמפשעה.

האבחון מתבצע בהתאם לסיפור הקליני, ובדיקה פיזית של החולה. פעמים רבות, יתשאל הרופא את החולה, וינסה להעלות ולבחון את המצבים אשר הובילו לדלקת זו. ככלל, דלקת העור אינה מדאיגה מבחינה רפואית, אולם היא עלולה במקרים חמורים לגרום לזיהום, במיוחד במקרים בו האדם מתגרד שוב ושוב, או כאשר האזור רטוב ומהווה מצע התפתחותי לחיידקים.

טיפול בדלקת עור ממגע

ברוב מקרי הדרמטיטיס יש קודם כל להימנע מחשיפת העור לחומרים מגרים ידועים. אולם פעמים רבות, דבר זה אינו אפשרי או שהגורם הספציפי אינו ידוע ומוכר.

כאשר קיים גירוי, יש לנקות את העור עם סבון ומים פושרים, להפסיק להשתמש במוצרים בעייתיים, למרוח ג'ל הרגעה, לנסות למרוח קרמי סטרואידים כמו קלמין או קרם הידרוקורטיזון. ברוב המקרים, התפתחות דרמטיטיס אינה מדאיגה, אולם היא עלולה לפגוע באופן משמעותי באיכות החיים ובמראה האסתטי של העור. ככל שהדלקת תימשך זמן רב יותר, העור ייראה דק ומגורה יותר, ועלול להסב סבל לחולה.>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן