היפותרמיה – ירידת חום גוף

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

היפותרמיה

היפותרמיהירידת חום גוף נקראת היפותרמיה, והיא מופרדת לשני מצבים עיקריים: מצב של ירידה בחום הגוף בעקבות שהייה במזג אויר קר באופן קיצוני, ומצב של ירידה בחום הגוף בעקבות מחלה, זיהום פנימי, או נטילת תרופות אשר משפיעות על מרכז ויסות החום בגוף.

ויסות חום הגוף מתבצע באמצעות מרכז ויסות חום אשר נמצא במוח ונקרא היפותלמוס, ותפקידו לווסת את טמפרטורת הגוף במיוחד באיברים החיוניים, ולווסת את זרימת הדם לחלקי הגוף.

במצב של קור וירידה בחום הגוף, מתכווצים כלי הדם באזורים שונים בגוף כגון ברגליים ובידיים, על מנת לאפשר חימום איברים חיוניים וזרימת דם מוגברת לכליות, ללב ולמוח. כשטמפרטורת הגוף צונחת מתח ל-35 מעלות, נפגעת פעילות ההיפותלמוס, ומתרחשת ירידת טמפרטורה מהירה הגורמת לאיבוד הכרה, הפסקת תפקוד ועוד.

מה גורם לירידת חום גוף?

חשיפה לקור – כאשר האיזון בין ייצור חום גוף טבעי ואיבוד חום הגוף על פני תקופה ממושכת, נוצר מצב של היפותרמיה. יחד עם זאת, גם סביבות מתונות הרבה יותר עלולות להוביל להיפותרמיה, בהתאם לגיל האדם, מסת הגוף, שומן גוף, בריאות כללית ומשך הזמן בו נחשף לטמפרטורות קרות. מבוגר שברירי או מבוגר שלא נחשף למקור חום עשוי לפתח היפותרמיה קלה בין לילה. גם תינוקות שישנים בחדרים קרים נמצאים בסיכון.

סיבות אחרות – מצבים רפואיים מסוימים, כגון תנאי סוכרת ובעיות בבלוטת התריס, תרופות מסוימות, טראומה קשה או שימוש בסמים ואלכוהול מגביר את הסיכון להיפותרמיה.

מהם התסמינים של היפותרמיה?

התסמין העיקרי, מעבר לירידת חום הגוף, הוא אובדן ההכרה. תסמינים נוספים הם אפרוריות הפנים, כיחלון וקור בקצות האצבעות, שינוי בקצב הנשימה, בדופק ובלחץ הדם אשר הופכים להיות נמוכים ואיטיים מהרגיל.

מחלות ומצבים אפשריים

מחלות נוספות שאינן זיהומיות וקשורות לירידת חום כוללות מחלות מפרקים, מחלות דלקתיות, ומחלות הקשורות למערכת החיסונית. מצבים נפוצים פחות הם גידולים הפוגעים במערכת הלימפה, בכבד או במוח.

מהם הסיכונים הכרוכים בירידת חום?

פגיעות הגוף בעקבות ירידת החום נעה בין מצב של פירוק השרירים בגוף, פגיעות קור באיברים שונים, פגיעה באיברים נוספים ואי ספיקת כליות. יש לפנות לקבלת טיפול רפואי מיידי במצב זה, על מנת שהרופא ימדוד את חום הגוף ויקבע את חומרת המצב.

מטרת הטיפול בירידת חום

ראשית, יש לבדוק את מצב ההכרה של המטופל, בדיקת נשימה והנשמה, פתיחת דרכי האוויר, בדיקת הדופק, ביצוע עיסוי לב בעת הצורך, החלפה לבגדים יבשים, בדיקה נוירולוגית והרחקת המטופל ממקום קר ורטוב.

בהמשך כולל הטיפול כיסוי בשמיכה עבה וחימומה באמצעות מכשיר חימום, השגחה קרובה הכוללת מעקב אחר קצב הלב, עד לעליית טמפרטורת הגוף, קבלת חמצן מועשר, שתייה חמה ונוזלים רבים, באופן רגיל או באמצעות עירוי. לאחר קבלת טיפול החירום, יבדקו גורמים נוספים להופעת ירידת החום כגון אירוע מוחי, זיהום, ירידת סוכר, תת פעילות של בלוטת התריס ועוד.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן