הלוקס ולגוס (בוהן קלובה)

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו


סיבות לכאבים ברגליים יש הרבה. מצבים אורתופדיים של כף הרגל עשויים לבוא לידי ביטוי בשינויים במבנה כף הרגל, עצמות או מפרקים. אחד השינויים המבניים הנפוצים יותר נקרא הלוקס ולגוס. לפעמים, מדובר במצב בלתי נעים מבחינה אסתטית בלבד, אך ישנם מקרים שבהם התופעה מלווה בכאבים וסימפטומים נוספים (כדוגמת התפתחות פצע או שפשוף מציק). דרכי ההתמודדות כוללות סוגים שונים של פתרונות, הן ניתוחיים והן בלתי ניתוחיים. 

איך נוצר הלוקס ולגוס?

לפי ההערכות, לפחות אחד מכל עשרה אנשים סובל מהלוקס ולגוס. בעברית, מצב זה נקרא בוהן קלובה. יש בכך כדי להעיד על משמעות הדברים – עיוות במבנה הבוהן והמפרק הסמוך. כלומר, הבוהן פונה בצורה חדה לעבר החלק החיצוני של הרגל, הדבר אף מלווה עיוות והטיה של האצבעות הסמוכות. 

מסיבה בלתי ידועה, מרבית הסובלים מהבעיה הן נשים. ככל הנראה, יש השפעה של צורת הנעליים הנפוצות כיום, שמפעילות לחץ קבוע ומתמשך. נעלי נשים צרות מדי, אשר יוצרות לחץ מתמשך על אצבעות כף הרגל ובמיוחד, על הבהונות. 

לצד שימוש בנעליים לוחצות, יש ככל הנראה סיבות שונות להתפתחות הלוקס ולגוס. אנו מציינים "ככל הנראה", שכן הדעות בעניין די חלוקות. בין הסיבות ניתן למנות שינויים במבנה כף הרגל, קריסה או השמטות של חלקים ברגל והקשת, גם דלקות מפרקים יכולות להשפיע. על כל פנים, ישנם אמצעים מספר שיכולים להקל את הלחץ והכאב הנלווים. זאת ועוד, שימוש באמצעים שנסקור בהמשך יוכל למנוע החמרה נוספת. 

מדוע חשוב לנעול נעליים נוחות

בהחלט יתכן שרופא יאבחן מצב של בוהן קלובה ללא תסמינים נלווים של כאבים. מצב כזה אפשרי, על פי רוב, כאשר הנטייה של הבוהן איננה מרובה. אך בדומה למצבים אורתופדיים אחרים, גם הלוקס ולגוס איננו תמיד מצב סטטי. כלומר, גם אם כאבים אינם מטרידים, הרי שנקיטת פעולות שונות תוכל להועיל במניעת תזוזה נוספת שמחמירה עם הזמן. 

בראש ובראשונה, מומלץ להימנע מנעילת נעליים צרות. נעלים רחבות, נוחות, מקלות על הלחץ ובמיוחד עדיפות על כאלה בעלות קצה מחודד, אך השימוש בנעליים רחבות לבדן לא בהכרח מספיק. 

טיפול באמצעות מדרסים

בכדי לשחרר עוד מן הלחץ על הבוהן, על המפרק ועל כף הרגל בכלל, ניתן לשקול שימוש באמצעים מגוונים. מדרסים לכף הרגל עשויים להביא להקלה. את המדרס ניתן לרכוש כמוצר מדף או לבצע בדיקת התאמה. ישנם מכונים בהם בודקים את מבנה כף הרגל, צורת העמידה או ההליכה ובמידת הצורך, יומלץ על מדרס קשיח השומר גם על מנח הרגל וגם על העצמות.

יש בנמצא גם סדים המיוחדים לסובלים מבוהן קלובה. הסדים הללו מורידים מן הלחץ ומקלים על תסמינים שונים, מסייע לסובלים מדלקות באזור, שפשפות או פצעים. רק באם לא מרגישים הקלה משמעותית על הכאב, ניתן לשקול פתרונות אחרים. 

מתרופות לכאבים ועד לפתרון כירורגי

כאשר מאובחן מצב דלקתי, ניתן להיעזר בתרופות אנטי דלקתיות (לעיתים אף בסטרואידים). אם חלה החמרה זמנית בכאב, עקב פעילות יתר, ניתן להיעזר במשחות או קירור מקומי. תרגילי פיזיותרפיה, הידרותרפיה, תרגול מתיחות או טיפול בחשמל מהווים אפשרויות טובות בהחלט. 

אורתופדים אומרים כי גם טיפול כירורגי, כלומר ניתוח הינו אחת האופציות לטיפול בהלוקס ולגוס. פתרון זה מומלץ באם הטיפול השמרני לא הוכיח את עצמו, כלומר, אם הכאבים בלתי נסבלים ושום דבר אחר לא עוזר. הגם שלא מדובר בניתוח מסוכן, הרי שהוא מצריך החלמה די ארוכה. המנתח מבצע הסרה חלקית של האזור הבולט והעצם. לבסוף, נדרש שיקום שבסופו, חזרה לשגרה. 

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן