מהו ויטמין K?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מהו ויטמין K?

מהו ויטמין K?ויטמין K נמצא בעיקר בירקות בעלי עלים ירוקים. מקורו מהשפה הגרמנית וכשמו כן הוא, ידוע בפעילותו במנגנון קרישת הדם בגוף. ויטמין זה הכרחי לשינוי בחלבונים ובחיוניותו בקרישת הדם.

הערך היומי המומלץ של צריכת ויטמין K הוא 80 מיקרוגרם בקרב אנשים בריאים. דיהידרופילוקינון, צורה מזיקה של ויטמין זה נמצאת בשומן טרנס. חשוב להמנע ממזונות מסויימים המכילים דיהידרופילוקינון.

ממה מורכב?

ויטמין K קיים בשלוש צורות 1 K, k2 , ו3K כאשר הראשונה נמצאת בעדיפות עליונה מאחר ומוכחת כפחות רעילה וידועה בפעילותה החזקה. מחקרים שנעשו בשנים האחרונות מצביעים אף על חשיבותו בטיפול באוסטאופורוזיס ואלצהיימר, וכן כי צריכה מוגברת של ויטמין K יכולה לסייע בהגנה מפני מחלות סרטן ולב.

תזונה המכילה ויטמין K

עשבי תיבול כמו בזיליקום, ירקות בעלי עלים ירוקים, בצל ירוק, ברוקולי, כרוב, אספרגוס ומלפפונים, כל אלה נמנים ברשימה ארוכה של ירקות עשירים בויטמין K. כמו כן, פפריקה, פולי סויה, שמן זית או קנולה ופירות יבשים מכילים אף הם ויטמין זה.

איך משלבים אותו בתפריט התזונתי?

ההמלצות הכוללות לטיפול במחסור תזונתי ושיפור אורח החיים מורכבות מגיוון התזונה ושמירה על איזון. דיאטנית או רופא עשויים להמליץ על המינון בהתאם למצבו הבריאותי של המטופל. טבלאות מזון שונות הן כלי עזר אשר מציג את הנתונים בנוגע לכמות הויטמין במזונות שונים.

תוספי תזונה

תוספי מזון של ויטמין K קיימים כטבליות, טיפות או זריקות. הגוף זקוק לויטמין K על מנת לייעל את השימוש בסידן לצורך בניית העצם. חולי אוסטאופורוזיס ובעיקר נשים לאחר גיל המעבר המאוחבנות עם ירידה בצפיפות העצם נזקקות לויטמין זה. המינון של תוסף המזון יקבע על ידי הרופא וזאת לאחר בדיקת צפיפות עצם ובדיקת דם.

כיום ניתן למצוא תוספי מזון המכילים שילוב של ויטמינים ובינהם ויטמין K. התאמת המינון תתבצע לאחר ייעוץ רפואי, כאשר המינון נע בין 10- 120 מיקרוגרם במסגרת מנה אחת.

לאילו מחלות ומצבים רפואיים ויטמין K מסייע?

מחסור בויטמין K מגביר את הסיכון של דימומים ראנדומליים ובלתי נשלטים. בעוד שמחסור בויטמין K הוא תופעה נדירה במבוגרים, הוא נפוץ יותר בקרב תינוקות שזה עתה נולדו ולכן, זריקה אחת של ויטמין K לתינוקות היא הליך רפואי סטנדרטי.

מחסור בויטמין זה נפוץ במחלות כרונית כמו מחלת קרוהן או צליאק, הפוגעות בתהליך הספיגה התקין של מערכת העיכול. כמו כן, רמות נמוכות של ויטמין K מאוחבנות באנשים הנוטלים תרופות המפריעות לספיגת הויטמין, אנשים הסובלים מתת תזונה וכאלה הצורכים אלכוהול באופן שגרתי.

נטילת ויטמין K משמשת לטיפול ומניעה במצבים בהם קיים מחסור של ויטמין זה. כמו כן, הויטמין מונע דימומים או בעיות רפואיות של קרישת הדם. ויטמין זה יכול למנוע דימומים בילודים. פעולה נוספת של הויטמין היא להפוך את השפעתה של התרופה קומדין – נוגד קרישיות.

בשנים האחרונות חוקרים רבים הציעו כי ויטמין זה מסייע לטיפול בעצמות חלשות (אוסטאופורוזיס). כמו כן, מחקרים מרמזים כי נטילת ויטמין K דרך פומי במשך חודש אחד יכולה לשפר את ייצורו של האוסטאוקאלצין, המשמש לויסות תהליך ייצור העצם וחילוף החומרים של הגוף. עם זאת, אין ראיות אמינות המצביעות על שיפור הבריאות בחולי סיסטיק פיברוזיס.

ראיות נוספות בתחום הלב מראות כי צריכה גבוהה יותר של ויטמין K2 מפחיתה את הסיכון להסתיידות עורקים כליליים בלב. הסתיידות המתרחשת כאשר הציפוי הפנימי של העורקים הכליליים מתמלא השכבת הפלאק. בנוסף, ויטמין זה יכול להפחית רמות כולסטרול גבוהות.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן