מהן הסיבות לטבעונות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

איגוד הטבעונים האמריקאי מגדיר טבעונות כדרך חיים מתקדמת הפועלת מתוך כבוד לחיים, הכרה בזכויות והענקת חמלה, חסד וצדק לכל היצורים החיים באשר הם. אנשים הבוחרים להיות טבעונים שוללים מהתפריט התזונתי שלהם כל תוצר מן החי, הכולל בשר, ביצים, חלב ודבש.

הם אינם לובשים בגדים מעור, פרווה, צמר ומשי ולא משתמשים במוצרים קוסמטיים וחומרי ניקוי ביתיים אשר נוסו על בעלי חיים או מכילים מרכיבים אשר הופקו מבעלי חיים.

בנוסף לכך, אנשים טבעונים לא תומכים בתעשיות המחזיקות בבעלי חיים בשבי או למטרת שעשועים כגון קרקסים, גני חיות ואקווריומים.

סיבות לטבעונות

לטבעונות, בדומה לצמחונות מגוון סיבות – בריאותיות, סביבתיות, כלכליות, חמלה על בעלי החיים ועוד. להלן הסיבות המרכזיות אשר גורמות לאנשים להיות טבעוניים:

הסיבה הבריאותית

תפריט התזונה של טבעונות הוא ככל הנראה מהבריאים ביותר שיש במשק כיום. בהעדר מוצרי מזון מהחי, אשר עברו תהליכי עיבוד ופסטור בדרך לצלחת ועם צריכת מאכלים גולמיים יותר, טריים יותר, בעלי ערך תזונתי רב יותר ויכולת גבוהה יותר של הפקת המרב מהויטמינים והמינרלים הטבעיים במזון.

תפריט טבעוני מומלץ כולל צריכה יומית של 6-11 מנות דגנים, 2 מנות פרי, 3 מנות או יותר של ירקות, 2-3 מנות של שעועית, 6-8 מנות של חלב צמחי מועשר, אומגה 3, ויטמין 12-B וויטמין D.  בנוסף, יש לוודא כי נצרכת כמות מספקת של חלבון, סידן, ברזל וויטמין B-12, עדיף מהמזון עצמו, אך ניתן גם להשלים באמצעות תוספי מזון וויטמינים טבעיים המצויים בכל חנויות הפארם והטבע.

הסיבה הסביבתית

התהליך של הפיכת פרות ותרנגולות לבשר ועוף גובה מחיר כבד מהסביבה. כמעט כל היבט בחקלאות בעלי החיים, החל מאיבוד משטחי מרעה ושטחים פתוחים ועד לחוסר היעילות בהזנת הבקר והעופות בכמויות אדירות של מים ותבואה, כאשר מנגד יש אנשים רעבים רבים בעולם ולזיהום האוויר מחוות לגידול ופיטום בעלי חיים, מהווה אסון סביבתי עם השלכות רחבות ולפעמים אף קטסטרופליות.

כך שלמעשה, המניע הסביבתי עבור אנשים הבוחרים בטבעונות, בא לידי ביטוי ברצון שלהם למזער את הנזקים הנגרמים לטבע בידי האדם. ככל שיותר אנשים יבחרו בטבעונות כדרך חיים, הביקוש והצורך לעיבוד מוצרי מזון מן החי ילך ויפחת ובעקבותיו גם זיהום האוויר ונזקי סביבה אחרים.

החמלה לבעלי חיים

רוב האנשים הבוחרים בטבעונות כדרך חיים עושים זאת לא מתוך מניעים סביבתיים, אלא מתוך מניעים אנושיים של חמלה וכבוד כלפי בעלי החיים, אשר בתהליך העיבוד, בין אם לשם ייצור חלב או בשר, הם מוחזקים בתנאי שבי מרגע היוולדם למטרה אחת ויחידה – ייצור מזון בין אם מדובר בחלב, בשר, עוף או דבש.

בדומה לנזקים הסביבתיים, על מנת למזער את ההתעללות בבעלי חיים, הם בוחרים בטבעונות לפיה אין הם אוכלים מוצרים מן החי ובמקרים רבים הם גם יסרבו ללבוש, לרכוש, לאשר או לצרוך כל מוצר אשר קשור לשימוש בבעלי חיים בצורה כלשהי.

הסיבה הכלכלית

המחירים ההולכים וגואים של מוצרי הצריכה השונים כתוצאה מעליית מחירי חומרי הגלם והדלקים המשמשים את בתי המפעל והחרושת השונים בארץ ובעולם, מביאים לא מעט אנשים למציאת דרכים חלופיות לחסכון בהוצאות השוטפות גם מבחינת מוצרי המזון הנרכשים במרכולים הגדולים.

כמובן, אין זה מניע חזק מספיק על מנת לשנות דרך חיים שלמה על מנת להפוך לטבעוני, אולם אין ספק בכלל כי העלויות עבור חומרי הגלם והמתכונים של התפריט הטבעוני קלות הרבה יותר מכל תפריט תזונתי אחר.

כפי שניתן להבין, הסיבות לבחירה בטבעונות הנן רבות ומגוונות. אין מדובר בתופעה חולפת, אלא בדרך נבחרת במודעות עצמית ובהכרה מלאה אשר מלווה את הטבעוני לאורך כל חייו. לחוסרים התזונתיים אשר נוצרים בעקבות טבעונות, יש לא מעט חלופות טבעיות וטובות בצורה של תוספי מזון וויטמינים ומוצרי מזון טבעיים חלופיים, המספקים את רוב הערכים התזונתיים הנדרשים לגוף.

יחד עם זאת יש להביא בחשבון כי טבעונות אינה מומלצת על ידי רופאים בעולם המערבי כדיאטה עבור ילדים וכן מצביעים על הסכנות שבאי קבלת הויטמינים ממשפחת ה-B, על ידי מקורות מן החי.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן