יובש במרפקים – מה גורם לכך?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

אנשים רבים באוכלוסיה סובלים מתופעה מציקה ומגרדת של יובש במרפקים, אשר נוטה להחמיר דווקא בחורף, כשקר. אז למה באמת קיימת נטייה למרפקים יבשים ומה בדיוק גורם לכך. מהם התסמינים, האם יש סיבה לדאגה ומה אפשר לעשות כדי לטפל. 

למה המרפקים שלי יבשים?

התופעה של יובש בכפות הידיים קיימת וכך גם יובש בכפות הרגליים, אך ללא ספק, יובש במרפקים נפוץ הרבה יותר. יובש, הנתפס בדרך כלל כהיעדר של מים, מופיע בעור בשל מנגנון אחר. זהו בהרבה מאוד מקרים סממן של רמה נמוכה של שומן. 

כלומר, אם היובש איננו תוצאה של מחלה או דלקת כרונית, הרי שזו תוצאה של עור בעל שומניות נמוכה. אזור המרפק מעצם טבעו הוא אזור שבו פחות תאי שמן, כלומר תאי העור הרבה פחות שומניים. אגב, אזור המפרק נוטה להתייבש גם בגלל תנועת הכיפוף, כך העור באזור זה נמתח ומתכווץ חליפות וזה מחמיר את הבעיה.  

מה גורם למרפקים להתייבש דווקא בחורף

החורף או הקור כשלעצמם אינם מעלים במיוחד את הנטייה ליובש במפרק. מה שמעורר את היובש הוא במידה רבה התגובה לאוויר יבש. זו גם הסיבה שהרבה אנשים חשים כי מזגן גורם ליותר יובש ויותר גירוד. זכרו לפתוח חלון לתחלופת אוויר או שמדי פעם אווררו את החדר הממוזג – תרגישו בהבדל. 

סימפטומים של יובש במרפקים

יובש במרפקים יכול להיות תוצאה של מחלת עור. תופעה זו עלולה להטריד אנשים מבוגרים שמעולם לא סבלו מכך, כך ש נטייה ליובש הולכת וגוברת עם העלייה בגיל. אצל חלק מהאנשים, יש אזורים נוספים המועדים לפורענות – זה יכול לנבוע מדלקות עור. במקרים כאלה, היובש מלווה לא רק בתחושה לא נעימה, אלא גם מופיע גירוד והמרפק (כמו גם זרועות ורגליים) נעשה אדום. 

רופאים מדגישים כי יובש במרפק בלבד בדרך כלל איננו מצביע על בעיה רפואית, אך אם היובש מתפשט על פני אזורים נוספים, הדבר עלול להצביע על מחלה. נטייה ליובש בעור עלולה להתגבר של מחלות, כגון סוכרת או פעילות בלוטת התריס או תפקוד הכליות. כמו כן, יובש בעור, לא רק במרפקים, עלול להיות תוצאת לוואי של טיפול תרופתי, למשל תרופות למחלות לב. במקרה הצורך, כדאי להיוועץ ברופא. 

מניעה וטיפול ביובש במרפקים

בהנחה שאתם סובלים מיובש "רגיל" במרפק, לא מחלה אלא בשל אוויר יבש ועור לא שמנוני מספיק, יש הרבה מה לעשות. למשל:

  • הימנעו ממקלחות ארוכות – עור יבש בשום פנים ואופן איננו עור מלוכלך. זה לא מחלה מדבקת ולמעשה, רחצה ארוכה מחמירה את היובש ואת הגירוד. לאחר הרחצה, יש לייבש את המקום בזהירות, לא בשפשוף עז. 
  • העדיפו טמפרטורה מאוזנת – הורידו את טמפרטורת המים בזמן רחצה. מים חמים מדי מעודדים יובש ויוצרים אי נוחות. 
  • קרם לחות במקום סבון – את סביבת המרפקים מומלץ שלא לסבן יותר מדי. להרבה סבונים יש השפעה מייבשת. עדיף להשתמש בתחליב רחצה לעור יבש ולהרבות בשימוש בקרם לחות. אגב, קרם לחות טוב גם לריפוי עור יבש וגם למניעה. כדאי להשתמש בחומרי הזנה לעור יבש, בכל ערב לפני השינה. לפי הצורך, למרוח גם בשעות היום. 
  • התרחקו מבשמים – מוצרי בישום מזיקים עוד יותר לעור יבש. אמנם לא נהוג לבשם את המרפקים אבל יש סבונים או קרמים שכוללים בושם. העדיפו מוצרים נטולי בישום. 
  • ניתן להשתמש בשמן זית – מריחת מעט שמן זית מרגיעה עור יבש. אפשר להוסיף כמה טיפות לקרם לחות ולמרוח. 

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן