כוויות שמש – זה שורף!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

כוויות שמשכוויות שמש הן דלקת או שלפוחיות עור הנגרמות כתוצאה מחשיפת יתר לקרינה אולטרה סגולית (UV) של השמש.

קיימים שני סוגי קרינה, UVA ו-UVB. קרני UVA חודרים עמוק לעור ועלולים לגרום למלנומה בקרב אנשים רגישים. קרני UVB שאינם חודרים עמוק, גורמים לכוויות שמש והתקמטות העור. רוב קרני ה-UVB נקלטים באמצעות מסנני קרינה, אך רק כמחצית מקרני ה-UVA נספגים.

אנשים עם עור בהיר רגישים ביותר לכוויות שמש, היות ועורם מייצר כמויות קטנות בלבד של מלנין שחור או כהה הנקרא מגן פיגמנט. יחד עם זאת, אנשים מכל הגזעים עלולים לסבול מכוויות עור אם אינם מגנים על עורם מפני חשיפת יתר. גם אנשים המנסים להשתזף במהירות באור שמש חזק, פגיעים יותר לכוויות שמש.

חשיפת יתר חוזרת ונשנית לשמש, ושריפת עור עלולים לגרום להזדקנות העור בטרם עת, הופעת גוון צהבהב ומקומט על העור, ולהגביר את הסיכון לסרטן.

גורמים ותסמינים

קרני אולטרה סגולית באור השמש הורסים תאים בשכבת העור החיצונית, ופוגעים בכלי הדם הזעירים מתחתיו. כשהעור נכווה, כלי הדם מתרחבים ומפרישים נוזל. התאים מפסיקים ליצור חלבום, וה-DNA שלהם ניזוק באמצעות הקרינה. נזק חוזר ל-DNA עלול להוביל לסרטן.

כוויות השמש מפעילות מערכת חיסונית המזהה את העור השרוף כחומר זר, כך שתאים ממאירים בעור מסוגלים לצמוח באופן חופשי. הכוויות גורמות לשלפוחיות והאדמת העור, ומספר ימים לאחר הכוויה, תאי העור המתים מתקלפים. במקרים חמורים, הכוויה עלולה להתרחש בשילוב עם מכת שמש המתבטאת בהקאות, חום והתעלפות.

בעוד שחשיפת יתר לשמש מזיקה ואף קטלנית, הימנעות מחשיפה פירושה מניעה מהגוף לייצר ויטמין D, המיוצר בעור מאנרגיית קרני UV של השמש. אנשים בסיכון למחסור בוויטמין זה הם אלכוהוליסטים, אנשים הנמנעים משתיית חלב ואנשים שאינם נחשפים מספיק לשמש. אנשים אלו צריכים לוודא קבלת מקורות תזונתיים ותוספים מספקים של ויטמין D.

דרכי אבחון

תסמיני כוויות השמש עשויים שלא להופיע עד מספר שעות לאחר החשיפה. גוון עור ורוד עמוק מלווה בתחושת חום וצריבה מציין כוויות שמש קלות. גוון עור אדום ומפוספס, הכואב למגע בגדים, מתבטא בתחושת צריבה ועקצוץ מציין כווייה מתונה. גוון עור בצבע אדום בוהק המלווה בשלפוחיות, חום, צמרמורות ובחילות מציין כוויה קשה המצריכה טיפול רפואי במהירות.

טיפולים בכוויות שמש

תכשירים ללא מרשם המכילים אלוורה הם טיפול יעיל המקל את הכאב והדלקת. מגוון נרחב של תרופות צמחיות ליישום מקומי כגון קרמים או רטיות מסייעות להקלה על השפעות הכוויות. קלנדולה הוא הקרם המומלץ ביותר להפחתת התסמינים.

תרופות טבעיות אחרות כוללות קומפרסים טבולים במים קרים, חלב דל שומן או יוגורט מהול במים קרים, וחומץ לבן או סודה לשתיה מהולים במים. קמח תירס ומים הופך למשחה אותה ניתן למרוח על האזורים שנפגעו. הנחת פרוסות דקות וקרות של מלפפון טרי, תפוחי אדמה או תפוח עץ על אזורי הכוויה מקלים אף הם את הכאב.

תרופה טבעית נוספת המוצעת לטיפול בכוויות שמש היא תמצית גינקו בילובה. מחקר תורכי שפורסם בשנת 2002 דיווח כי צמח זה מרפא עור שזוף לאחר החשיפה, ומגן מפני קרינה אולטרה סגולית לפני החשיפה.

משככי כאבים קלים מקלים את הכאב והדלקת, וניתן להשתמש בטיפולים קונבנציונאליים מקומיים כגון:

  • קרם קלמין
  • קרם לחות על בסיס מים
  • קומפרסים קרים
  • אמבטיות שיבולת שועל
  • טלק מחומרים טבעיים להפחתת השפשופים.

אנשים הסובלים מכוויות קשות צריכים להתייעץ עם רופא, שירשום קרם סטרואידי או משככי כאבים חזקים. קורטיקוסטרואידים מקומיים הוכחו כבטוחים ויעילים בטיפול בכוויות שמש כולל הידרוקורטיזון.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן