לחץ דם גבוה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

יתר לחץ דם או לחץ דם גבוה נוצר באופן טבעי בתוך כלי הדם, כתוצאה ממצבים שונים. מדובר על הלחץ של הדם הזורם בעורקים, הן כאשר הלב רפוי והן כאשר הלב מכווץ. זו גם הסיבה לכך שתמיד, בכל מדידה, מקבלים שני ערכים שונים. 

על פי ההערכות, יותר ממחצית מהאנשים הסובלים מלחץ דם גבוה כלל אינם מודעים לבעיה. וזו אכן בעיה, משום שלחץ שכזה מקושר עם מחלות רבות. חלק מהן, מביאות לקיצור ניכר בתוחלת החיים ופטירה מוקדמת. לכן חשוב מעת לעת לבדוק זאת, בבדיקה פשוטה, מהירה ולא פולשנית, מסיבות טובות שנראה להלן. 

מהו לחץ דם גבוה ומדוע חשוב לבדוק

כאמור, לחץ דם שנבדק, מאובחן על ידי שני מספרים. מספר אחד גבוה יותר (ונקרא סיסטולי) ומספר שני נמוך יותר, שנקרא דיאסטולי. לרוב יש הלימה בין שני המספרים, כלומר כאשר האחד נמוך גם השני נמוך ולהפך. המספר הגבוה מסמן את גובה הלחץ בשעה שהלב מכווץ, כלומר מזרים את הדם לעבר הרקמות השונות. 

כאשר מתקבלים מסרים גבוהים מהנורמה, חשוב להתייעץ עם הרופא. על פי הצורך, יומלץ על מעקב, שימוש בתרופות או אמצעים נוספים לצורך הורדה. חשוב מאוד להיבדק בקביעות שכן אין סימפטומים מורגשים, אשר מלמדים מתי מתחילה בעיה של יתר לחץ דם, וככל שלא מטפלים בכך זמן רב יותר, כך גדל הסיכוי להתפתחות מחלות רבות ומסכנות חיים, בין היתר, התקפי לב, שבץ, אובדן ראיה ועוד. 

בדיקה, לא רק במרפאה

יתר לחץ דם ניתן לבדוק לא רק במרפאה. נמכרות כיום ערכות לחץ דם לבדיקה באופן עצמי, בבית. הביצוע פשוט ביותר וכל אחד יכול לעשות זאת. הסיבה לכך שאנו מציינים זאת פשוטה: ערכים מרובים, מימים ושעות שונות יכולים להעניק לרופא (ולנבדק) תובנה יותר מלאה לגבי המצב. 

זאת ועוד, נמצא כי ישנם אנשים אשר בשל אי נוחות אשר חשים במרפאה, סובלים למעשה מלחץ שעולה בשל נוכחות רופא או אחות, כלומר, בדיקה במרפאה למעשה מביאה לתוצאות גבוהות יותר. אין צורך למהר ולרכוש ערכה שכזאת, אלא אם הרופא ממליץ על כך. לרוב, אין הדבר קורה לפני גיל 30. 

מדוע לחץ הדם גבוה מדי ומה אפשר לעשות?

כל אחד עשוי לפעמים לסבול מלחץ דם גבוה. זהו דבר טבעי שיכול לקרות בזמן פעילות גופנית, בגלל לחץ נפשי, מחלה או שימוש בתרופה. אך אורח החיים המודרני מביא לכך כי לא רק סיבות אלה, גנטיקה או היסטוריה משפחתית הביאו לבעיה בקנה מידה רחב. נמצא במחקר כי באחוזים, חלה עליה גבוהה מאוד בהיקף הבעיה. 

בין הסיבות המרכזיות לכך שזו בעיה קשה כל כך ניתן למנות למשל תזונה לא בריאה – עודף מלח ומשקל יתר מהווים סיבות מרכזיות לבעיית לחץ דם ולמחלות המקושרות, כמו סוכרת, אוטם שריר הלב, תפקוד לקוי של הכליות ועוד. גם צריכת אלכוהול, שינה בלתי מספקת, עישון, עודף לחץ בחיים מביאים לתוצאה הלא בריאה של לחץ דם בלתי תקין. 

מה מומלץ לעשות: 

  • בעלי היסטוריה משפחתית של יתר לחץ דם צריכים להימצא במעקב. 
  • כדאי להפחית צריכה של מלח, להמעיט בצריכת מזון מעובד ולהרבות בצריכת ירקות ופירות. 
  • על פי המלצת רופא, ניתן להיעזר בתרופות להורדת לחץ הדם. יש לשים לב כי יש תרופות מאוד נפוצות שגורמות לעליה, בפרט בשימוש כרוני. 
  • אל תעשנו – הרגל מזיק זה משפיע גם הוא ומי שהתמכר לכך, כדאי לעבור טיפול גמילה מעישון
  • פעילות גופנית קבועה חשובה מאוד, בכל גיל להורדת לחץ הדם.  

הכתבה באדיבות אתר highblood.co.il

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן