מחלת זיבה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

זיבה

זיבהזיבה היא מחלת מין שפוגעת בשישים מיליון בני אדם ברחבי העולם מדי שנה.

המחלה מועברת בעיקר במהלך קיום יחסי מין לא מוגנים עם נשא של החיידק, אם כי ההדבקה יכולה גם להתבצע על ידי שימוש במגבת שעשה בה שימוש אדם שחולה בזיבה וכן באמצעות שימוש בבגדים תחתונים נגועים.

כמו כן, המחלה יכולה לעבור מאם הרה שנגועה במחלה לעובר אשר ברחמה, לעובר במהלך הלידה וכן לתינוק בתחילת חייו.

הגורמים שמגדילים את הסיכון להידבקות הם קיום יחסי מין במהלך הדימום החודשי בנשים, שימוש בהתקן תוך רחמי למניעת היריון וריבוי של בני זוג עמם מקיימים יחסי מין לא מוגנים. על מנת להקטין את הסיכוי להידבקות יש לעשות שימוש באמצעי מניעה שיוצרים חציצה בין איברי המין כמו למשל קצף למניעת היריון או קונדומים.

מה הם הגורמים למחלה?

החיידק שגורם למחלת הזיבה נקרא Neisseria gonorrhea, אך חשוב לדעת שלא כל מגע מיני עם אדם שנושא את החיידק יוביל להידבקות בוודאות של מאה אחוז.

הסיכון להידבקות תלוי בגורמים רבים ולפיכך מפגש מיני בודד בין גבר לאישה נגועה במחלה שמתקיים באופן לא מוגן מוביל לסיכוי של עשרים וחמישה אחוז להידבקות בלבד. סיכוייה של האישה להידבק בעקבות מגע מיני לא מוגן עם גבר חולה עומדים על חמישים אחוז. עם זאת, כל מגע נוסף מעבר למגע הראשון מגדיל את הסיכוי באופן משמעותי.

שיא היארעות המחלה בגברים הוא בגיל 20-24 ושיא ההיארעות בקרב נשים הוא 18-24.

מה הם התסמינים של המחלה?

תקופת האינקובציה של החיידק נמשכת בין יומיים לשבוע בלבד, אך התסמינים של המחלה יכולים להופיע במקרים מסוימים כבר ביום הראשון או רק לאחר שבועיים בחלק מהחולים.

בין שמונים לתשעים אחוז מהחולים הגברים יהיו מודעים לקיום המחלה, אך רק בין עשרה לעשרים אחוז מהחולות יהיו מודעות לדבר קיומה. הסיבה לכך נעוצה בתסמינים השונים בין המינים.

בעוד שבגברים התסמינים כוללים למשל כאב או תחושת צריבה בזמן הפליטה או בזמן מתן שתן והפרשה מוגלתית מקצה הפין, בנשים המחלה תבוא לידי ביטוי בדלקת השופכה, בהפרעות במחזור, דימום לא סדיר, הפרשה מוגלתית מהנרתיק ועוד.

באופן עקרוני, ייתכן שיופיעו בחולים תסמינים נוספים כמו למשל סתימה של בלוטת ברטולין שתוביל להתנפחות משמעותית של הבלוטה, כאבי גרון או דלקת גרון, במקרים בהם המחלה הועברה בעקבות קיום יחסי מין אוראליים או מעורבות של פי הטבעת במקרים בהם החיידק הצליח לחדור לתאי הרירית בפי הטבעת בעקבות קיום יחסי מין אנאליים.

עוד יש לציין שללא טיפול החיידק יכול להתפשט ולגרום לדלקת בחצוצרות או בצוואר הרחם, להוביל להריון חוץ רחמי ואף להגדיל את הסיכון להפלות. בתינוקות המחלה יכולה לגרום לדלקת הלחמית ואף להוביל לפגיעה בראייה. במקרים חמורים במיוחד היא אף עלולה להוביל לעיוורון.

כיצד מאבחנים את המחלה?

 בהינתן התסמינים האופייניים שיש בהם כדי להעיד על מחלת הזיבה הרופא ייקח דגימה מההפרשה מהפין או מהנרתיק וישלח אותה לבדיקת מעבדה. בבדיקת המעבדה ניתן יהיה לצבוע את הבדיקה בצביעה מיוחדת שנקראת צביעת גרהם ולזהות את החיידק שגורם למחלה.

כיצד מטפלים במחלה?

מאחר ומדובר על מחלה ממקור חיידקי הרי שהטיפול מושתת על שימוש באנטיביוטיקה. בעבר נהוג היה לעשות שימוש בפניצילין בעיקר אך מאחר וכיום ידועים מספר זנים של החיידק שעמידים לפניצילין, נהוג היום לעשות שימוש בתרופות אנטיביוטיות ממשפחת הצפאלוספורין.

חשוב מאוד לעקוב אחרי התקדמות הטיפול על ידי ביצוע תרביות נוספות לאחר שבוע וארבעה שבועות.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן