פעילות מערכת החיסון

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מערכת החיסון

מערכת החיסוןמערכת החיסון זוהי מערכת המורכבת מתאים, רקמות, מולקלות ואיברים שונים בגוף האדם. תפקידה להגן על הגוף מפני פלישה של חיידקים, נגיפים, פטריות וטפילים שונים.

מערכת החיסונית זוהי בעצם רשת שפועלת בתיאום מלא על מנת למנוע את פלישתו של הגוף הזר. כאשר המערכת החיסונית נחלשת נוצרות ומתפתחות מחלות שונות בגוף האדם.

מערכת חיסונית – מערכת מתחוכמת של הטבע

בזכות המערכת החיסונית אנו יכולים לשרוד. זוהי מערכת מתוחכמת ביותר המסוגלת לזהות ולהכיר מאות סוגים שונים של מזיקים לגוף. בנוסף מערכת חיסונית טובה יכולה לתקוף ולהגיב בחזרה באמצעות הפרשה של מיליוני חלבונים שונים המיועדים להגן על הגוף.

התגובה החיסונית מתחלקת לשני חלקים עיקריים. שלב ההכרה ושלב התגובה. שלב ההכרה הינו כאשר הפולש הזר מזוהה על ידי המערכת.

המערכת החיסונית יכולה לזהות באופן מדויק ביותר סוגים רבים ושונים של מזיקים לגוף. רק לאחר הזיהוי הנכון מפעילה מערכת החיסון את התגובה שלה ומגייסת תאים ומולקולות שונות שתפקידם הינו ניטרול הפולש הזר.

זיכרון חיסוני

יתרון משמעותי נוסף של מערכת החיסון הינו הזיכרון החיסוני הטמון בה. כאשר הגוף נחשף לתקיפת פולש והוא זוהה על ידי מערכת החיסון יהיה לגוף קל יותר להתמודד עם הפלישה שלו בפעם הבאה. כאשר הגוף הזר יתקוף שנית תתעורר תגובת זיכרון של מערכת החיסונית וכך הזיהוי יהיה מהיר ועוצמתי יותר.

מערכת חיסונית מולדת

מערכת חיסונית מולדת זוהי מערכת חיסונית איתה נולד האדם מלכתחילה. עוד בשלב הראשוני של ההריון מתפתחת מערכת החיסונית אצל העובר.

מערכת זו פועלת במספר מישורים עיקריים. מחסומים אנטומים ופיזיולגים, גורמים ביוכימים בסיסיים, תאים בולעניים ותאי הרג טבעיים ודלקת שזוהי תגובה חיסונית הנגרמת בעקבות זיהום או נזק לרקמה.

צורות הפעלת מערכת החיסון באופן לא ספציפי

מערכת החיסונית של הגוף מורכבת ביותר. חלק ממנה הינה מערכת ספציפית שנועדה להגן על הגוף וחלק זוהי מערכת הפועלת באופן לא ספציפי ומגנה על הגוף. למשל השלב הראשון בהגנה על הגוף הינו השלב החיצוני ביותר, העור והקרומיות הריריות של מערכות הנשימה, מערכת העיכול וההפרשה.

לעור יש חומצות אמיניות שונות ואנזימים שנועדו לקטול חיידקים. אפילו הריריות מהוות מחסום מאחר והריר חוסם מהחיידקים להמשיך לנוע הלאה ומפריש אותם מחוץ לגוף. תאי הרקמות הפנימיים של הגוף מייצרים אף הם חומרים הקוטלי חיידקים.

צורת הפעלת מערכת החיסון באופן ספציפי

אחת הדרכים העיקריות להגנה על הגוף הינה דרך המערכת הלימפוציטית. תאים קטנים ועגולים שנמצאים במערכת הלימפה, בלוטת הטימוס, הטחול והשקדים. הלימפוציטים מיוצרים במוח העצמות ומשם נודדים לחלקים השונים של מערכת הלימפה.

תפקידם לזהות גופים זרים ולפעול נגדם. מה שמיחד את המערכת הלימפוציטית הוא היכולת שלהם לזהות אנטיגנים כלומר מולקולות המזיקות לגוף האדם.

מערכת חיסון נרכשת

זוהי מערכת חיסונית המתפתחת במהלך חייו של האדם. עקב חשיפתו לאויבים שונים התוקפים את גופו. היתרון של מערכת חיסונית שנרכשת הינו היכולת לעורר זיכרון חיסוני ולפעול בהתאם לניסיון האישי שנרכש במהלך החיים.

מערכת מולדת זו פועלת באופן זהה ביחס לאותו המין התוקף בעוד מערכת חיסונית נרכשת מזהה באופן ספציפי יותר את סוג התוקף ומגיבה בהתאם ביעילות רבה יותר.

זריקות וחיסונים

צורה נוספת לסייע למערכת החיסונית להגן על הגוף  הינה זריקות וחיסונים. שיטה זו הלכה והתפתחה עם התקדמות הרפואה המודרנית. כיום נהוג לחסן ילדים ומבוגרים נגד מחלות שונות וכך למנוע התפתחות מחלות מיותרות העלולות להתקיף את מערכת החיסון ואף לגרום למצבים קשים של מוות.

הדבר נעשה באמצעות זריקות המוזרקות לווריד כשדוגמא לכך הינה זריקה נגד טטנוס, מחלת האדמת, חצבת, שפעות שונות ועוד.

חיזוק המערכת בגיל הזהב

בגיל המעבר מומלץ מאוד להיעזר ברפואה האלטרנטיבית, המציעה מגוון שיטות ריפוי וטיפול כגון: צמחי מרפא, הומופאתיה, רפואה סינית, ועוד פתרונות בתחום הרפואה המשלימה.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן