קשיים וסיבוכים בכניסה להריון

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

קשיים בכניסה להריון - בעיות פוריות

מספר הזוגות בעולם המערבי ובישראל המתקשים להכנס להריון ממשיך לגדול בהתמדה. ניתן לתלות זאת בכך שאנשים נוטים להתחתן בגיל מבוגר יותר, לא ממהרים קשיים בכניסה להריון - בעיות פוריותלהביא ילדים ולא תמיד לוקחים בחשבון את העובדה שתהליכי ההפריה ותנאי הכניסה להריון הינם מורכבים מהצפוי.

על מנת להיכנס הריון האישה צריכה להיות מאוזנת מבחינה הורמונלית, הזרע של הגבר חייב להיות איכותי וזמן ההפריה צריך להיות מותאם לביוץ. עם זאת, לא כמו בימים עברו כיום, ניתן למצוא פתרונות חלופיים לזוגות שסובלים ממקרים בהם אין הם יכולים להביא ילדים לעולם. בזכות הרפואה המודרנית ניכר כי אחוז הזוגות המתקשים להיכנס להריון הצטמצם מאוד.

מתי יש בעיה בכניסה להריון?

הרפואה המודרנית מגדירה אי-פוריות ככישלון של שני בני זוג להכנס להריון בתום שנה של קיום יחסי מין סדירים. יש החולקים על הגדרה זו ולמעשה כמעט אצל כל זוג שמתכנן ילד נדלקת נורה אדומה הרבה לפני כן.

בכל אופן, עבור זוג ממוצע שמנסה להרות, הסיכויים להיכנס להריון בחודש נתון נעים בין 15% ל-25%. בשלושת החודשים הראשונים הסיכויים הם 40%-50%, בששת החודשים הראשונים הסיכוי עולה ל-70%, ובשנה הראשונה רוב של 85%-90% מהזוגות יצליחו להרות.

הנתונים מצביעים על כך שבישראל לפחות אחד מכל חמישה זוגות סובל מתת-פריון. חשוב להפריד בין המושג תת-פריון שמגדיר מצב זמני, ובין המושג עקרות שמשמעותו סופית ומוחלטת. המושג תת-פריון מגדיר מצב שבו נדרש לזוג זמן רב כדי להרות, אך הם לא בהכרח נזקקים לטיפול.

אי-פריון ראשוני הוא מצב שבו לא היה הריון כלל. אי-פריון משני הינו מצב שבו אישה לא מצליחה להיכנס להריון לאחר שכבר ילדה. אי פריון משני נחשב גם כאשר ישנו קושי להרות לאחר הפלה.

הסיבות לתת-פריון

הריון נוצר כאשר ביצית תקינה מופרית על ידי זרע ומשם לאורך החצוצרה ועד לרירית הרחם. בכל אחד מהשלבים הללו יכולה להיווצר בעיה ותהליך כניסה להריון ישתבש כליל.

להלן הסיבות לאי פוריות אצל נשים וגברים:

ב-40%-55% מהמקרים של קושי להכנס להריון, הגורם לבעיה הוא אצל האישה, כתוצאה מליקוי הורמונלי הקשור להפרעה בתהליך הביוץ, או בעיה מכנית-חסימתית הקשורה בצוואר הרחם, בחלל הרחם או בחצוצרות.

ב-25%-40% המקרים הבעיה היא אצל הגבר והיא מתבטאת בפגמים המתייחסים לכמות, למבנה ולתנועתיות תאי הזרע. גם מחלות זיהומיות שונות, תימה בצינוריות הזרע, בעיות הורמונליות ופגמים מולדים כגון אשכים טמירים יכולים לפגוע בכמות הזרע ובאיכותו.

ב-10% מהמקרים מאובחן ליקוי אצל שני בני הזוג, כתוצאה מיחסי מין לא תקינים. לקבוצה זו גם שייכים זוגות, אשר עקב הקפדה על חוקי הטהרה ההלכתיים נאלצים לקיים יחסי מין רק כאשר הביצית שאורך חייה אינו עולה על 24 שעות), כבר אינה בנמצא.

ביתר המקרים הסיבה לאי הפריון מוגדרת כ"בלתי מוסברת", אך אין ספק שהמצוקה הקשה, הלחצים והתסכול של הזוג מוסיפים נדבך נוסף לבעיה.

מרכיב עיקרי המשפיע על סיכויי ההריון הוא גיל האישה. היריון בגיל מבוגר עלול לגרום לקושי להיכנס להיריון –  הירידה בפוריות מתחילה מגיל 35, כשיש ירידה חדה בשיעורי ההצלחה מעבר לגיל 40 והיעדר כמעט מוחלט של הריונות אחרי גיל 45. הגורם לכך הוא ירידה במספר הביציות הזמינות ובאיכותן.

קיימת גם ירידה בפוריות הגבר עם הגיל, אם כי זו פחות בולטת. כמו כן, עישון, אלכוהוליזם, תזונה לקוייה, מחזור לא סדיר ועודף משקל, מביאים לירידה בסיכויים להכנס להריון.

אבחון בעיית פוריות

בעיית אי-פריון, למרות היותה מאובחנת כבעיה של האישה או הגבר, היא בעיה של שני בני הזוג וכך היא גם צריכה להיתפס על ידם. על מנת לאבחן את הקשיים צריכים להגיע שני בני הזוג יחדיו לביקור במרפאה.

לאחר בדיקת עברם הרפואי, הרגליהם, יחסיהם וההיסטוריה המשפחתית שלהם, יהזוג יעבור בדיקה גופנית, שתבדוק את אברי המין שלהם ותקינותם.

האישה תעבור גם בדיקת אולטראסאונד של האגן. להערכה מדוייקת יתבקשו בני הזוג לעבור סדרת בדיקות שחלקן פולשניות יותר וחלקן פחות, ביניהן: בדיקות דם, בדיקת זרע, תרביות (בדיקת הימצאות של חיידקים ומיקרואורגניזמים שונים במערכת הרבייה), צילום רחם, לפרוסקופיה (בדיקת מעבר צבע דרך החצוצרות שמאפשרת לצפות אל אברי המין הפנימיים), היסטרוסקופיה (החדרת סיב אופטי לרחם). ברגע שמאובחנות הפרעות בפריון יתחילו בני הזוג בטיפולי הפריה שונים שינסו לאפשר להם להביא ילד לעולם.

לסיכום, אי פוריות יכולה לנבוע מסיבות רבות, הן מהצד של הגבר והן מהצד של האישה. לאור הטכנולוגיות הקיימות כיום ברפואה אי-פריון הינו מצב שניתן פעמים רבות לפתרון, אך למרות כל זאת, ההמלצה שלא לדחות את גיל ההורות עדיין עומדת בעינה.

היכולות הטכנולוגיות המשמעותיות והחשובות בתחום הפוריות, עדיין אינן מבטלות את נושא הגיל הפיזיולוגי וחשיבותו להצלחת תהליך ההפריה.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן