מהו ניתוח כפתורים?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מהו ניתוח כפתורים?

מהו ניתוח כפתורים?ניתוח כפתורים הוא השם העממי שניתן לניתוח נפוץ יחסית שמבוצע בעיקר בילדים שסובלים מהצטברות של נוזלים באוזן התיכונה באופן כרוני.

מדובר על ניתוח שנחשב לפשוט ובטיחותי מאוד, אך כדי לעמוד על טיבו נתחיל בתיאור של הפתולוגיה שמהווה את הגורם לביצוע הניתוח.

לשם מה מבצעים ניתוח כפתורים?

האוזן האנושית מחולקת מבחינה אנטומית לשלושה אזורים מובחנים. האוזן החיצונית כוללת את האפרכסת של האוזן ואת תעלת השמע והגבול שמפריד בינה לבין האוזן התיכונה הוא עור התוף. מעבר לעור התוף ניתן למצוא את האוזן התיכונה שמכילה את שלוש עצמות השמע ומעבר לה קיימת האוזן הפנימית שמכילה נוזלים ומכונה גם שבלול האוזן.

באדם הבריא במצב תקין קיים מאזן לחצים שמאפשר לחלל האוזן התיכונה להישאר יבש ונקי מנוזלים, אך במצבים מסוימים מאזן לחצים זה עלול להיות מופר כתוצאה מגורמים שונים ונוזלים עשויים לחדור לחלל האוזן התיכונה.

ניתוח כפתורים מתבצע במצבים בהם בעקבות בעיות באיזון הלחצים החולים סובלים מהצטברות של נוזלים באוזן התיכונה ובעקבות כך מנטייה לסבול מזיהומים כרוניים, דלקות אוזניים חוזרות ונשנות ומבעיות בשמיעה.

מאחר והתופעה אופיינית בעיקר לילדים, הרי שהיא עלולה לפגוע ביכולות התקשורתיות שלהם ובכישורים החברתיים שלהם. מעבר לכך, התופעה עלולה לבוא לידי ביטוי גם בכאב ובפגיעה בשיווי המשקל.

כיצד מתבצע הניתוח?

הרעיון שעומד מאחורי הניתוח פשוט ביותר – החדרה של צינורית דקיקה וזעירה אל תוך עור התוף שתאפשר ניקוז של הנוזלים שמצטברים בחלל האוזן התיכונה החוצה אל תעלת השמע וממנה לאפרכסת. הניתוח לרוב מבוצע בקרב מטופלים בגילאי חצי שנה עד שנתיים שנאלצים ליטול כמויות גדולות של תרופות אנטיביוטיות בשל זיהומים חוזרים ונשנים באוזן התיכונה.

מאחר ובדרך כלל המטופלים צעירים מאוד נהוג לבצע את הניתוח בהרדמה כללית. לאחר שהמנותח מורדם המנתח מבצע נקב זעיר בעור התוף שלו ודרכו הוא מחדיר את הצינורית הדקיקה. הניתוח נמשך בדרך כלל בין חמש עשרה דקות לחצי שעה לכל היותר. בשמונים וחמישה אחוז מהמקרים הוא מצליח לפתור את הבעיה באופן מלא ללא שום תופעות לוואי.

יש לציין שהיתרון המרכזי של הניתוח הוא בכך שהוא מביא לפתרון מידי של הבעיה הכרונית ואינו משאיר צלקות ניתוחיות.

האם צריך להתכונן לניתוח באופן מיוחד?

לפני שמחליטים על ביצוע של ניתוח כפתורים חשוב מאוד לבצע למנותח בדיקת שמיעה ולהצטייד בסיכום של הרופא המטפל. הסיכום צריך להכיל רשימה של תרופות שהמטופל לוקח ורשימה של אבחנות רפואיות על מנת שהרופא המרדים והרופא המנתח יוכלו להתכונן לניתוח עצמו.

כמו כן, יש להיות בצום מלא במשך שש שעות לפחות לפני הניתוח שכולל הימנעות משתיית מים או כל נוזל אחר לצורך העניין.

החשיבות של המעקב לאחר הניתוח

מאחר והניתוח נחשב לפשוט מאוד בדרך כלל החולים ישוחררו לביתם כבר ביום הניתוח אם כי ייתכן שיידרש מהם להישאר להשגחה מספר שעות בבית החולים. בעוד שסיבוכים של ניתוח כפתורים נחשבים לנדירים מאוד, חשוב לדעת שעדיין ישנו סיכוי של בין אחוז אחד לשני אחוזים שיתרחשו סיבוכים כמו למשל פגיעה בעור התוף, דימום או זיהום באוזן.

בהתאם לזאת חשוב לעקוב אחר מצבו של הילד ולגשת בדחיפות לקבלת טיפול במידה ומתגלים תסמינים חריגים שיש בהם כדי להעלות חשד כי התרחשה תקלה בניתוח.

תסמינים כאלו יכולים להיות היווצרות של הפרשות בצבע ירוק צהבהב מהאוזן שמעידות על זיהום או ירידה בשמיעה למשל שנחשבת לנדירה ביותר, אך בכל זאת אפשרית לאחר ניתוח כפתורים. שבועיים לאחר הניתוח יש להגיע לפגישת ביקורת עם הרופא המנתח על מנת לעקוב אחר תוצאות הניתוח.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן