כך תתמודדו עם סרטן בלוטת התריס

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

סרטן בלוטת התריס


סרטן בלוטת התריסבלוטת התריס היא איבר דמוי פרפר הממוקם בחלק הקדמי של הצוואר, ותפקידה הוא לייצר הורמונים המסדירים את האופן שבו הגוף משתמש באנרגיה על מנת לתפקד באופן תקין. סרטן בלוטת התריס מתרחש כשתאים חריגים מתחילים לגדול בבלוטת התריס.

זהו סוג נדיר של סרטן, אך לרוב החולים יש סיכויי החלמה טובים מאוד, היות ובמקרים רבים ניתן לאתר מוקדם את הסרטן, והטיפולים עובדים היטב. לאחר הטיפול, סרטן בלוטת התריס עשוי לשוב, לעתים שנים רבות לאחר הטיפול.

מה גורם לסרטן בלוטת התריס?

מומחים אינם יודעים מהו הגורם לסרטן זה, אך בדומה לסוגי סרטן אחרים, שינויים ב-DNA של התאים אחראים להתפתחותו. שינויי DNA אלו עשויים לעבור בתורשה, או להתפתח ככל שאדם מתבגר. אנשים שנחשפו לקרינה מוגברת נמצאים בסיכון גבוה יותר לסבול מסרטן בלוטת התריס.

בדיקות רנטגן שבוצעו בעבר או בהווה אינם מגבירים את הסיכוי לחלות בסרטן זה, אך טיפולי הקרנה שבוצעו בעבר לראש, לצוואר או לחזה, במיוחד במהלך הילדות, עלולים להציב אדם בסיכון להתפתחותו.

מהם התסמינים?

סרטן בלוטת התריס עלול לגרום למספר תסמינים:

גוש או נפיחות בצוואר – זהו התסמין הנפוץ ביותר.

כאבים בצווארולעתים באוזניים.

קשיי נשימה – כולל קשיי בליעה, צפצופי נשימה מתמידים או קול צרוד.

שיעול תכוף – ללא קשר להצטננות.

חלק מחולי סרטן בלוטת התריס אינם חווים תסמינים כלל, והסרטן מתגלה כשהרופא מוצא גוש בצוואר במהלך בדיקה גופנית שגרתית.

ביופסיה קובעת אבחון סרטן בלוטת התריס

אם אותר גוש בצוואר שעשוי להעיד על סרטן, הרופא יבצע ביופסיה של בלוטת התריס כדי לבדוק תאים סרטניים. זהו הליך פשוט במהלכו מוסרת פיסה קטנה של רקמת בלוטת התריס, בדרך כלל עם מחט, ולאחר מכן היא נבדקת.

לעתים תוצאות הביופסיה אינן ברורות. במקרה זה, יתכן שיהיה צורך בניתוח להסרת כל או חלק מבלוטת התריס לפני שניתן לגלות נוכחות סרטן בלוטת התריס.

אל תשקעו ביגון: קבלו טיפול בהקדם

סרטן בלוטת התריס מטופל עם ניתוח ולעתים קרובות עם יוד רדיואקטיבי. לעתים רחוקות בלבד קיים צורך בטיפול בהקרנות או כימותרפיה. תכנית הטיפול תלויה בגיל החולה, סוג הסרטן שהתגלה, ושלב המחלה. השלב של הסרטן מתייחס לחומרת המחלה ועד כמה, אם בכלל, הסרטן התפשט.

גילוי סרטן בלוטת התריס נוחת כרעם ביום בהיר. תחושות פחד, עצב או אפילו כעס, הן תגובות נפוצות. לכן מומלץ להתייעץ עם אנשים אחרים הסובלים מהסרטן, ולהשתתף בקבוצות תמיכה.

מה אפשר לעשות כדי למנוע את סרטן בלוטת התריס?

ברוב המקרים, לא ניתן למנוע את הסרטן. סוג נדיר של סרטן זה, הנקרא סרטן מדולרי של בלוטת התריס (MTC), עובר במשפחות. בדיקה גנטית יכולה להעיד על הסיכוי ללקות בסרטן זה.

אם הבדיקה מצביעה על סיכון מוגבר, ניתן לעבור טיפול להסרת בלוטת התריס על מנת להפחית את הסיכון להתרחשות הסרטן בשלב מאוחר יותר בחיים.

>

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן